Pirinç, magnezyum gibi besinlerle yüklüdür. Bu mısır gevreğinin pişirme suyunu atmayın! Ve iyi bir nedenle, bu sıvı eviniz için sizin için çok faydalı olabilir. Bu vitamin ve mineral kaynağı, sağlığınıza ve güzelliğinize yardımcı olabilir.

Pirinci kaynar suya döktükten sonra, genellikle bu besleyici yoğun sıvıyı tutmama eğilimindeyiz. Ancak, ikincisi vücudunuz ve güzelliğiniz için paha biçilmezdir. İşte günlük olarak nasıl kullanılacağı.

Pirinç pişirme suyunun kullanımı nedir?

Kaynayan suya pirinci dökerken, genellikle pişirme bittiğinde kalan suyu lavaboya atma eğilimindeyiz. Bu sıvıdan sadece  birkaç bardak  sağlığınız ve güzelliğiniz için size büyük fayda sağlayabilir.

basmati pirinci

1- Pirinç suyu cilt iltihabıyla savaşmak için kullanılabilir

Pişirme süresine saygı duyduktan sonra,   sağlığa pek çok faydası olan bir bileşen olan   pirinci süzme zamanı geldi . Suyu lavaboya dökmek yerine  süzgecin altına büyük bir kase koyun .  Ve haklı olarak, bu sıvı cildin kusurlarına ve  iltihaplanmasına  karşı savaşmak için kullanabileceğiniz bir besin kaynağıdır . Anekdotsal kanıtlara göre özellikle egzamaya karşı etkilidir ve ayrıca cilde nem sağlar. Keyfini çıkarmak için, pişirme suyunu buzlukta dinlenmeye bırakacağınız bir buz kalıbına dökün. Komprese koyduğunuz buzu eriyene kadar yüzünüze uygulayın. Kusurlara veda edebilirsiniz.

2- Pirinç suyu yıpranmış saçları daha iyi şekillendirmenize yardımcı olur

Pirinç pişirme suyu,   besleyici bir doğal saç sabitleyici işlevi görebilecek bir vitamin ve mineral kaynağıdır . Bundan yararlanmak için, püskürtücülü bir şişeye koyacağınız bu sıvıya 20 damla nane veya biberiye esansiyel yağı dökün. Bu sıvıyı saçınıza püskürtün. Bu ıslatma sayesinde yeleniz daha disiplinli olacak ve daha az kabarmaya sahip olacaksınız. Saçınızdaki düğümlerden kurtulacak ve taramakta zorluk çekmeyeceksiniz.

pirinci kaynatın

3- Pirinç suyu doğal bir saç kremi ve nemlendiricidir.

Saçınızı bir miktar pirinç pişirme suyuyla   ıslatmak, kuru, kıvırcık ve hasarlı saçlara parlaklık ve nem kazandırmak  için saç rutininizde benimsemeniz gereken bir harekettir .  Bunun için bu antioksidan kaynağından yarım bardak, iki yemek kaşığı pirinç, birkaç damla argan yağı ve 6 damla nane esansiyel yağını karıştırın.  Topakları gidermek için bir süzgeçten geçirdiğiniz kremsi bir macun elde edene kadar her şeyi bir karıştırıcıya dökün  . Yapmanız gereken tek şey bu saç maskesini saçınızın uzunluğuna uygulamak, bekletmek, dolaştırmak ve iyice durulamak!

pişirme suyu hacmi

4- Pirinç suyu cildinizi derinlemesine besleyebilir

Bu tanelerin pişirme suyunu soğuttuktan sonra, çeyrek su bardağı pişmiş pirinçle karıştırdığınız yarım su bardağı kullanın. Ardından lekelere karşı etkili 5 damla çay ağacı yağı ve 3 yemek kaşığı badem yağı ekleyin. Bu malzemeleri kremsi bir macun elde edene kadar karıştırın. Bu vitamin ve mineral kaynağını  bir fırça ile yüzünüze uygulayın. Soğuk suyla durulamadan önce maskeyi 10 dakika bekletin. Kuru cildi beslemek için zorlu bir hazırlık ve yüz bakımı.

pirinci boşalt

5- Pirinç parlak ve ipeksi saçlar sağlar

Pirinç tanesi pişirme suyu, parlak bir yele için    kendi saç toniğinizi yapmak için kullanılabilir  . Bu mısır gevreğini pişirmeyi bitirdiğinizde, bu soğutulmuş sıvıyı saçınıza  durulama olarak dökmek için kullanın . Bir gün boyunca yelenizde tutun, ardından durulayın. Kesin olan bir şey var: Besin değerleriyle dolu bu ev yapımı tonik losyon olmadan yapamazsınız!

pirinç suyu ile durulayın

6- Pirinç pişirme suyu ishal ile savaşır

Pirinci pişirmeyi bitirdiğinizde, pişirme suyunu dikkatli bir şekilde saklayın. Soğuduktan sonra bir kaba boşaltın ve bir bardaktan için. Bu sıvı ishale karşı savaşmak için müthiş bir sıvıdır.   Eser miktarda arsenik içerebileceğinden ölçülü olarak içilmesi tavsiye edilir .

pirinç suyu kullan

Anlayacağınız gibi, birkaç hacim pirinç pişirme suyu size birçok fayda sağlayabilir. Bu sıvıyı buzdolabında saklamak kesinlikle benimsenmesi gereken bir alışkanlık!