Pirinci pişirdikten sonra, çoğu insan sadece nişastaları tutmak için müstahzarı zorlama eğilimindedir. Böylece pirincin pişirme suyu lavaboya atılmış olur. Sadece bu suyun nişasta, vitamin ve minerallerle dolu olduğu görülüyor. Bahçe işlerini seviyorsanız, neden bitkilerin üzerine pirinç pişirme suyunu dökmeniz gerektiğini öğrenin.

Antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin sebze pişirme suyu gibi, pirinç pişirme suyu da gerçek bir fayda madenidir. Güzel yemyeşil bitkilere sahip olmak ve sebze bahçenizi geliştirmek için pirinç pişirme suyundan yararlanın.

Pirinç pişirme suyu, bitkilerin bakımı için bir çözüm

eauderiz

Temel besinler açısından zengin olan pirinç pişirme suyunun birçok erdemi vardır. Bitkilerinizin bakımı için pirincinizi pişirdikten sonra suyunu atmamanız yararınıza olacaktır.

 • Pirinç suyu, ekolojik bir yabani ot öldürücü

Pirinç pişirme suyu içerdiği nişasta sayesinde doğal bir yabani ot öldürücü olarak kabul edilir. Arnavut kaldırımları arasındaki veya araba yollarındaki yabani otları kontrol etmek için bu çözümü tercih edebilirsiniz. Pirincin haşlama suyunu henüz çok sıcakken kullanarak kökü ve kökü kazınacak bitkiler hemen yakılacaktır.

 • Pirinç suyu, doğal bir gübre

Pirinç pişirme suyu, bitkileri, tarlaları ve tahıl ürünlerini besleyen doğal bir gübre ve yumuşak bir gübredir. Bitkilerinizin büyümesini teşvik etmek için bitkilerinizin üzerine pirinç suyu dökebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz. Pirinç suyu bitkilere deva ise bu, içerdiği kalsiyum, fosfor, demir, çinko ve potasyum gibi besinler sayesinde bitkilerin büyüyüp çiçek açmasını sağlar.

Bitkileri beslemek için pirinç suyu nasıl hazırlanır?

Bitkilerinize bakmak ve pirinç pişirme suyuna dayalı bir gübre hazırlamak için izlenmesi gereken prosedür:

 • Bir tencereye su doldurun ve kaynatın
 • Pirinci ekleyin ve 15 dakika pişirin
 • Hazırlanan ürünü süzün ve pişirme suyunu bir kapta saklayın
 • Soğumaya bırakın, ardından suyu bir sprey şişesine dökün
 • Ürünü sulamak ve büyümelerini desteklemek için bitkilerinize püskürtün.

Artık pirinç pişirme suyunu ekolojik bir gübre olarak nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz. İşte   ilginizi çekebilecek diğer bazı doğal gübreler .

Pirinç pişirme suyunun başka hangi kullanımları olabilir?

Pirinç pişirme suyunun başka kullanımları olabilir. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan pirinç, kaynar suda besinleri serbest bırakan küçük bir tahıldır. İşte pirinç pişirme suyunun faydaları:

 • Sindirime yardımcı olur

karın ağrıları

Sindirim sorunlarınız, şişkinlik, ishal veya kabızlığınız varsa, pirinç pişirme suyu bu rahatsızlıklarla savaşmanıza yardımcı olabilir.

 • Saçlarını parlatıyor

Pirinç pişirme suyu saça parlaklık katabilir. Saçınız donuk, kırılgan ve parlaklıktan yoksunsa, daha fazla canlılık kazandırmak için pirinç pişirme suyuyla durulayın.

 • Cilt yaşlanmasını geciktirir

yaşlanan cilt

Pirinç pişirme suyu, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü yavaşlatan yaşlanma karşıtı bir ilaçtır. Yaşlanma belirtilerini önlemek için bu ürünü sabah ve akşam cildinize uygulayın.

 • Sivilce ile savaşır

Sivilcelerle savaşmak için bir pamuğa pirinç suyu sürün ve ardından pamuğu sivilcelerinizin üzerinden geçirin.

 • Daha fazla enerji sunar

enerji içeceği

Pirinç suyu, içerdiği besin maddeleri sayesinde daha fazla enerji verir ve içerdiği karbonhidratların yanı sıra vitamin ve mineralleri sayesinde vücudu güçlendirir. Özellikle sporcular için enerji yükselticidir.