Bir yemeği fırından çıkarırken, pişirdikten sonra çabuk soğuması için kapıyı açık bırakma eğilimindeyiz. Bu eylem faydalı olur mu, yoksa tam tersine dezavantajları olur mu? Cevapsız kalan ve bu makalede cevaplayacağımız pek çok soru.

Fırın, özellikle farklı tarifler yapmak için ve aynı zamanda farklı pişirme yöntemleri için mutfakta en çok kullanılan ev aletlerinden biridir. Fırından altın bir graten veya iyi pişmiş bir tavuğu çıkardıktan sonra çoğu zaman fırının kapağını açık bırakırız. Bunu yapmak mantıklı mı?

Her kullanımdan sonra fırın kapağı kapalı mı yoksa açık mı bırakılmalı?

Yemeğimizi pişirmeyi bitirdikten sonra genellikle fırını havalandırmak ve soğutmak için açık bırakma eğilimindeyiz. Gerçekte, fırın açık bırakıldığında, ısı cihazın dışına kaçacak ve bu nedenle daha hızlı soğuyacaktır. Ancak bu hareketin dezavantajları vardır.

  • Fırın kapağını açık bırakmak çevredeki mobilyalara ve cihazlara zarar verebilir.

fırını açmak

Fırın kapağını ardına kadar açık bırakmanın ilk dezavantajı, cihazdan yayılan ısının etrafındaki çeşitli malzemelere zarar vermesidir. Bu nedenle, kullanımdan sonra fırın kapağını kapatmak en iyisidir. Ahşap mobilyaların  (dolaplar ve mutfak çekmeceleri) renkleri   kolayca bozulabilir ve parlaklığını kaybedebilir.  Ayrıca bazı parçalar, contalar ve cihazlar, onlara zarar verebilecek yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmamıştır.

  • Fırından gelen ısı, kapı kapalıyken daha iyi kontrol edilir

Fırın kapağını kapalı bırakırsanız, ısı kesinlikle mutfağa girecek, ancak süreç daha yavaş olacaktır. Bunu daha sıcak aylarda  yaparak mutfak ortam sıcaklığını koruyacaktır. 

  • Kapalı fırın kapağı yanma riskini en aza indirir

Fırında ısıt

Fırın kapağının kapalı tutulması yanma riskinin önlenmesine yardımcı olur. Aslında pişirme süresine ve yemek pişirirken kullanılan malzemelere bağlı olarak fırından çıkan buhar yanıklara neden olabilir, cildin üst tabakasını etkileyebilir ve gözleri tahriş edebilir.

Fırın kapağı kapalı: Dezavantajları nelerdir?

Her pişirmeden sonra fırın kapağını kapalı bırakmak bazı sakıncalar olabilir.

  • Fırın fanları kapak kapalıyken daha fazla enerji harcar

Sanılanın aksine, fırını  kapağı kapalı olarak soğumaya bırakmak  cihaza zarar vermez. Ancak, bu cihazların çoğunda enerji tüketen yerleşik soğutma sistemleri bulunur. Bu nedenle çoğu insan fırın kapağını açık bırakmayı tercih eder. Bu, fanların daha hızlı kapanmasını ve güç tüketimini azaltmasını sağlar.

  • Kapak kapalıyken fırın rahatsız edici sesler çıkarabilir

Fırın

Fırın kapağını kapalı bırakmak rahatsız edici seslere neden olabilir. Örneğin fırının yaşı veya fanında sorun olan bir cihaz gürültü kirliliğine neden olabilir. Sesler sizi rahatsız ediyorsa, fırınınızın kalitesini kontrol etmesi ve bazı arızaları düzeltmesi için bir uzman çağırın.

  • Kapı kapalıyken fırın kötü yemek kokularını koruyacaktır.

Fırın kapağını ardına kadar açık bırakmanın sebeplerinden biri yemek kokularının dışarı çıkmasına izin vermektir. Evinizdeki tüm kokuların yayılmasını önlemek için, güçlü yemek kokularını ortadan kaldırmak için fırın kapağını ve mutfak penceresini aynı anda açın. Diğer ipuçları, beyaz sirke gibi fırındaki kokuları etkisiz hale getirebilir. Uygun bir kaba bir miktar dökün ve fırını ısıtın.  Ürünün buharlaşması  sadece cihazın içini temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda kötü kokuları da ortadan kaldıracaktır.

  • Kapalı fırın kapısı mutfağın ısınmasına izin vermiyor

Fırın kapısı açık

Pişirdikten sonra fırın kapağını açmanın olumlu bir yanı varsa o da kışın fırından yayılan ısıyı hissetmektir. Isı mutfakta hızla yayılır ve bu da odanın sıcaklığını hızla artıracaktır.

Fırın kapağını kapalı bırakmanın birçok avantajı vardır. Ancak bunun tersini yapmak da yukarıda belirtilen birçok nedenden dolayı faydalı olabilir. Bu nedenle, seçiminizi günlük olarak karşılaştığımız durumlara dayandırmak gerekir.

ev