İşte tencere lekelerinden nasıl kurtulacağınız. Bu çok basit yöntemle pişmiş toprak kaplarınız eskisi kadar yeni olacak.

Vazoda beyaz haleler

Birçok bahçıvanlık ve evde bakım uzmanı tarafından kullanılan bu inanılmaz yöntem ve açık alanları hakkında her şeyi açıklıyoruz .

Pişmiş toprak çömleklerde beyaz lekeler, nedenleri nelerdir?

Bahçelerinde veya balkonlarında bitkiler barındıran birkaç pişmiş toprak çömleğe sahip olan herkes, bu malzemenin genellikle beyaz lekelenme eğiliminde olduğunu kesinlikle fark edecektir. Özellikle bahçemizle en ince ayrıntısına kadar ilgilendiğimizde ve bunun gibi beklenmedik olaylarla bahçemizin mahvolmasını kesinlikle istemediğimizde, olması gerçekten üzücü.

Bu beyaz noktalar o kadar çirkin ki çoğu kişi onlardan kurtulmaya çalışıyor. Neyse ki bugün, agresif kimyasallara bir servet harcamadan terakota çömleklerinizdeki lekeleri çıkarmanızı sağlayacak inanılmaz bir yöntemi açıklıyoruz.

beyaza boyanmış vazolar

Ama önce, pişmiş toprak çömleklerin neden lekelenme eğiliminde olduğunu açıklayalım . Özellikle iki tehdit var ve kimse onların olmasını beklemiyordu. Pişmiş toprak çömleklerdeki lekelerin ana nedenlerinden biri, bahçemizi sulamak veya genel olarak temizlemek için kullandığımız sudur.

Aslında su, suyu oldukça sert yapan birçok mineral tuz içerir . Bu su buharlaştıktan sonra vazoların üzerinde kireç taşı izleri bırakır. Diğer bir neden de mineral tuzları da içeren ve dolayısıyla saksılarımızı aynı şekilde lekeleyebilen  gübre kalıntılarının birikmesidir .

Bu nedenle size tavsiyemiz, gübrenin sulanması ve serpilmesi sırasında dikkat etmeniz ve tortu birikmesini önlemek için saksıyı hemen temizlemenizdir. Buna rağmen vazolarınız lekelenmeye devam ediyorsa bu soruna son vereceğinden emin olduğumuz bir yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

Vazolardan lekeler nasıl çıkarılır?

Vazolarınızdaki lekeleri çıkarmaya kararlıysanız ancak bunu nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, burada bunu yapmanın en iyi yolunu açıklıyoruz. Mutfağınızda mutlaka bulunduracağınızdan emin olduğumuz bir malzemeyi mutlaka edinmelisiniz: Sirkeden bahsediyoruz .

Vazolardan lekeler nasıl çıkarılır?

Pişmiş toprak kaplarınızın sığabileceği bir leğen veya herhangi bir kap alın. Bir litre suda birkaç mililitre beyaz sirkeyi seyreltin . Şimdi söz konusu vazoyu önceden hazırladığınız leğenin içine daldırın.

Bu yapıldıktan sonra, yapmanız gereken tek şey sirkenin harekete geçmesini beklemek. Yaklaşık birkaç saat. Bu süre geçtikten sonra vazonuzu yumuşak bir bezle kurutmanız gerekecektir. Sirkenin gücü devreye girecek ve pişmiş toprakla temas ettiğinde vazonuzun yüzeyindeki her türlü kireci veya tuz kalıntısını yok edecektir.

Bu ilacı istediğiniz sıklıkta uygulayabileceğinizi unutmayın . Ancak bu şekilde vazonuzun estetiğini bozan en inatçı beyaz noktalara bile veda edebileceksiniz.