Tuvalet tıkanıklığı, evlerde onsuz yapabileceğimiz çok yaygın bir sorundur. Tuvalete ne attığınıza dikkat etmezseniz, kolayca bir tıkanıklık oluşabilir ve boruları tıkayabilir. Sonuç olarak, tuvalet sifonu çekildiğinde klozetteki su yükselir veya hatta taşar. Bununla birlikte, herhangi bir karmaşık ekipman gerektirmeyen bir tıkanıklık açma tekniği ile tuvaletin tıkanıklığını açmak mümkündür. Size açıklıyoruz.

Bir piston olmasa bile, eldeki araçları kullanarak tuvalet tıkanıklığını açmak mümkündür. Bu basit teknik, boruları tıkayan tıkanıklığı bir tesisatçı çağırmadan tahliye etmenizi sağlayacaktır.

Basit bir teknikle tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır?

Pistonunuz yoksa,  plastik bir şişe kullanarak tuvaletin tıkanıklığını açabilirsiniz . Bunu yapmak  için, boruya sığmayacak  kadar geniş olmayan bir şişe seçin ve bir makas kullanarak şişenin altını kesin. Kapağın sıkıca kapatıldığından emin olun,  ardından şişeyi boynundan tutun ve kasenin dibine yerleştirin. Boruyu tıkayan tıkanıklığı boşaltmak için pistonla yaptığınız gibi ileri geri hareketler yapın  .  

Pistonsuz bir tuvaleti açmak için başka ipuçları nelerdir?

Bu büyükanne hileleri, plastik bir şişe kullanmanın yanı sıra tuvalet giderlerini tıkayan tıkanıklıktan kurtulmanıza da yardımcı olabilir.

  • Tuvalet tıkanıklığını açmak için beyaz sirke ve kabartma tozu

Beyaz sirke ve kabartma tozu ile kanalizasyon tıkanıklığını açın

Bu iki ev ürünü evin bakımında olmazsa olmazdır. Tıkanmış giderinizi açmak için önce kaseye 250 gr kabartma tozu dökün ve kasenin  her tarafını kaplayacak şekilde karıştırın. Kabartma tozunun suyun dibine çökmesini bekleyin  ,  ardından kasenin yüzeylerini de kaplayacak şekilde 500 ml beyaz sirke dökün. Bir saat bekletin ve yıkayın. Mantar hala direniyorsa  işlemi tekrarlayın ve gece boyunca hareket etmeye bırakın.

  • Tuvalet tıkanıklığını açmak için askı

Tuvaletleri piston olmadan açmak için bir elbise askısına ihtiyacınız olacak. Askı kancasını hareketsiz hale getirmek için düz pense ile  tutun ve  diğer elinizle askının altını  saat yönünün tersine çevirin.  Böylece, kancayı tutarken geri alacaksınız. Ardından askının kancası olmayan ucuna bir bez sarın ve sıkıca bağlayın. Böylece  askının geçişi sırasında boruya zarar vermesini engellemiş olursunuz. Askıyı takmadan önce kaseye 60 ml bulaşık deterjanı dökün. Tuvaletin dibine batmasını bekleyin, ardından 5 dakika bekletin. Bulaşık deterjanının amacı,  geçişini kolaylaştırmak için kapağı yağlamaktır. Ardından elbise askısını kancadan sıkıca tutarak borunun içinden geçecek şekilde haznenin içine itin. Daha ileri gidemeyecek duruma gelene veya mantara çarptığınızı hissedene kadar itmeye devam edin. Bu durumda, tıkanıklığı kırmak için  ileri geri,  yukarı ve aşağı hareket ettirin. Yumuşamaya başlayınca kasedeki su seviyesi düşecektir.

Kaseye bulaşık deterjanı ekleyin

Fişi bulamıyorsanız, bunun  hala tahliyenin çok altında olduğu anlamına geldiğini unutmayın. Ayrıca tekrar tıkanıklık oluşmasını önlemek için klozete ne attığınıza çok dikkat etmelisiniz. Gerçekten de ıslak mendil, artık sabun, tampon, hijyenik ped, pamuklu çubuk veya tuvalet kağıdı rulosu gibi bazı atıklar  boruları  kolayca tıkayabilir.Bu  atıkların   tuvalete değil  çöp kutusuna atılması gerekir .

Bununla birlikte, bu basit tekniklerle, bir piston olmadan bile tuvaletinizdeki tıkanıklığı açabilir ve tıkanıklığı sifonu çekebilirsiniz.

ev