Isı dalgası ayarı ve sıcaklıklar sürekli yükselirken, tüm çözümleri almak iyidir. Hele ki klimanın üzerine biraz kiboş koymamıza izin veriyorsa: tabi ki şu sıralar çok işe yarıyor ama ay sonunda elektrik faturasını da artırdığını unutmamalıyız. Ayrıca, bugün size sunacağımız ipucu gerçekten memnuniyetle karşılanır. Nitekim kullanacağınız iki ürün sayesinde fanınız sadece hava üflemekle kalmayacak, her şeyden önce temiz hava üfleyecektir. Bu cehennemi ısı dalgasıyla savaşmanıza büyük ölçüde yardımcı olacak bu dahice yöntemi çabucak keşfedin.

Kırılgan insanların sağlığı için  pahalı ve hatta bazen zararlı klimalara ilginç ama hepsinden önemlisi işlevsel bir alternatif arıyorsanız , yüksek ısıya karşı savaşmak için ideal numarayı ortaya çıkardık. PET şişeler ve buz küpleri kullanarak en azından birkaç saatliğine hiç olmadığı kadar rahatlayacaksınız. Günlük hayatınızı değiştirecek bu yöntemi hızlıca test edin!

PET şişelerden ve buz küplerinden ev yapımı klima nasıl yapılır?

Sıcak hava dalgası

Ancak bu arada, PET kısaltmaları ne anlama geliyor? Aslında bu harfler, plastik şişe maden suyu veya belirli içeceklerin ana bileşenleri olan “Polietilen” ve “Tereftalat”ı belirtir. Bu nedenle, buz küpleriyle birlikte bu şişe, bu sıcak hava dalgası sırasında evde harikalar yaratabilir.

  • Buz küplerini stoklayın!

Kolayca bir “ev kliması” yapmak için buz küplerinin gücüne bahse girin. Bu nedenle, hava tahmini önümüzdeki birkaç gün içinde büyük bir sıcak hava dalgası duyurmadan önce bile, önemli bir buz rezervi oluşturun. Ve sıcaklıklar yükselmeye başlar başlamaz, durumla yüzleşmeye hazır olacaksınız: odanın çevresine buz dolu kaseler veya donmuş su dolu plastik şişeler yerleştirin. Ortamın ne kadar çabuk soğuyacağına şaşırabilirsiniz. Ve bu, birkaç saat boyunca, elbette, sahip olduğunuz  buz  miktarına bağlıdır .

  • fan ve şişeler

Bir başka şık seçenek de buz küplerini fanınızla birleştirmektir. Plastik bir şişenin boynunu kesin ve buzla doldurun. Ardından, soğuk havayı hemen etrafa dağıtacak olan dönen fan kanatlarının önüne yerleştirin. Çok güçlü bir fanınız olduğu sürece ortam sıcaklığından artık bunalmayacaksınız!

  • strafor kutu

Odadaki havayı soğutmanın en etkili yolu, beş adet iki litrelik PET şişe alabilen kapaklı plastik bir kutu, güç kablolu bir fan ve bir litrelik plastik dirsek almaktır. 10 cm çapında.

Bu ev yapımı klima nasıl yapılır?

Önce karşı köşelerde kapakta iki delik açın, birine fanı, diğerine plastik dirseği yerleştirin. Şişeleri suyla doldurun, bir süre donmasını bekleyin, ardından kutuya koyun. Kapağı kapatın ve fanı takın. Plastik dirsek vasıtasıyla kutudan çıkan soğuk hava odaya dağılacaktır.

Böyle bir “ev klimasının” ortamı beş saate kadar soğutabileceği kanıtlanmıştır. Seni tazeleyecek bir şey! Bu süreden sonra, birkaç saat daha tazelikten yararlanmak için sadece şişeleri çıkarmanız ve diğer donmuş olanları yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

Evi klimasız soğutmak için diğer ipuçları

soğumaya çalış

İpucumuza ek olarak, uygun hareketleri benimseyerek de sıcaklığın üstesinden gelebilirsiniz:

  • zemini ıslat

Evinizin zemini çok temiz olsa bile, yaz aylarında yaşam alanlarınızı serinletmek için uygulayabileceğiniz küçük bir hile var. Örneğin, yatak odasında uyumadan önce zemini soğuk suyla silmeyi düşünün. Bu size önemsiz görünebilir, ancak özellikle yararlı olacaktır: su, odayı daha serin tutmak için en azından bir süreliğine yerden ısıyı hemen buharlaştıracaktır. Böylece, ortam sıcaklığı biraz düşecek, ancak hemen.

  • Isıtma cihazlarını kapatın

Birçok insan bunu düşünmez, ancak açık bırakıldığında, bazı cihazlar iç mekanınızı daha da fazla ısıtmaya yardımcı olur. Çalışmakta olan herhangi bir cihazın mutlaka ısı yaydığını akılda tutmak önemlidir. Bu nedenle, klima kullanmadan evi soğutmak istiyorsanız, bazı yaygın aletlerin kullanımını sınırlandırmalısınız.

Kimse izlemiyorsa oturma odasında TV’yi açık bırakmayın, fırın gerektirmeyen veya çok fazla pişirme süresi gerektirmeyen yaz tarifleri yapmayı deneyin. Özellikle geceleri bilgisayarları ve diğer elektronik cihazları kapatmayı ve hatta fişten çekmeyi unutmayın. Ayrıca saçınızı kurutmak için saç kurutma makinesini çok sık kullanmaktan kaçının. Kesinlikle vücut ısınızı artıracak ve sizi terletecek!

Tüm bu ekipmanın ısı  yayılımını durdurmayı başarırsanız, evi biraz daha serin tutabilirsiniz.

ev