Atatürk çiçeği veya Noel yıldızı, tatil sezonu için ikonik bir ev bitkisidir. Bu yaprak dökmeyen çok yıllık, Orta Amerika’ya özgüdür. Yıldız şeklinde düzenlenmiş kırmızı, turuncu veya pembe ayraçları ile karakterizedir. Noel’de iç mekanınızı dekore etmek ve güzel bir çiçek açmanın tadını çıkarmak için Noel yıldızınızı dikkatlice seçmelisiniz. Atatürk çiçeği satın alırken bilmeniz gereken bu 3 ipucuna göz atın.

Noel kaktüsü gibi, Atatürk çiçeği de tatil sezonunda kendisini evlere davet eden dekoratif bir yeşillik bitkisidir. Saksılara veya saksılara dikilebilen bakımı kolay bir bitkidir. Bu ipuçları, başarılı bir Atatürk çiçeği satın almanıza yardımcı olacaktır.

Atatürk çiçeği

Başarılı bir Atatürk çiçeği satın almak için 3 ipucu nedir?

– Atatürk çiçeğinin ayraçlarını ve çiçeklerini kontrol edin

Botanikte bract, çiçeğe benzeyen renkli bir yapraktır. Atatürk çiçeği çiçekleri çok küçük ve sarımsıdır. Yapraklarla karıştırdığımız  büyük kırmızı ayraçlarla çevrilidirler  . Atatürk çiçeği farklı renklerde olduğunu unutmayın, bu nedenle bracts somon pembesi, sarı, turuncu veya beyaz olabilir.

Atatürk çiçeği satın alırken , yoğun, yoğun diş telleri  olan birini seçin  . Küçük çiçeklerle ilgili olarak, çok sayıda olmaları gerekir. Dikkate alınması gereken bir diğer detay da çiçeklerin olgunlaşmasıdır. Sarı veya yeşil tomurcukların görünümüne ek olarak, gelişmeye başlayan yeni çiçek salkımları fark ederseniz, bu bitkinin hala taze olduğu anlamına gelir. Öte yandan, yapraklarda polen izleri fark ederseniz  , çiçeklerin olgunlaşmasının ve dolayısıyla döngülerinin de bittiği anlamına gelir.

Atatürk çiçeği yapraklarının tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmek için, bitkiyi sallamak için tencerenin kenarlarına dokunmanız yeterlidir. Yapraklar yerinde kalırsa , bitkinin iyi durumda olduğu anlamına gelir.

– Atatürk çiçeği taşırken dikkatli olun

Noel yıldızı kesinlikle kışın çiçek açar, ancak  dona ve cereyanlara dayanmayan çok dayanıklı bir bitki değildir. Atatürk çiçeği nakliye sırasında soğuktan korumak için kağıda sardığınızdan emin olun. Gerçekten  de don, bitkinizin yapraklarını kaybetmesine neden olabilir.  Ayrıca, bitkinizin yapraklarına veya diş tellerine zarar vermemek için paketlerken dikkatli olun.

– Atatürk çiçeğine evde bir kez bakın

Atatürk çiçeğinizi Noel’e kadar iyi durumda tutmak ve tatilden sonra uzun süre dayanabilmesi  için büyüme koşullarını bilmeniz gerekir.

Poinsettia bakımı nasıl yapılır?

– Maruz kalma ve sıcaklık

Yukarıda belirtildiği gibi, Atatürk çiçeği soğuktan ve dondan korkar. Tesisinizi 18°C ​​ile 20°C arasında bir sıcaklıkta tutun. Noel yıldızı da ışığı sever, ancak  doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınır.

Atatürk çiçeği buketi

– Sulama ve nem

Bitkinizi kireçsiz oda sıcaklığında su ile sulayın. Soğuk su, Atatürk çiçeğinizde termal şoka neden olabilir  ve kök sistemine zarar verebilir. Çiçeklenme döneminde yani Ekim-Mart ayları arasında toprağı nemli tutmaya özen gösterin. Bununla birlikte, bitkinin köklerini çürütebilecek fazla sudan kaçının. Sulamadan sonra tabaktaki veya önbellekteki durgun suyu çıkarın.

Ayrıca bitkinizi radyatör gibi ısı kaynaklarından uzak tutun. Gerçekten de, ikincisi havayı kurutur, ancak Atatürk çiçeği nemi takdir eder. Havanın kuruluğu yapraklarını sararabilir ve düşmelerine neden olabilir.

– Budama ve saksı değiştirme

Çiçek açtıktan sonra, Atatürk çiçeği Mart ayının sonunda vejetatif dinlenmeye geçer . Bu aşama, yapraklarının düşmesine neden olur.  Bu dinlenme döneminde, sulama sıklığını azaltmak ve Atatürk çiçeği budamak önemlidir. Bu, bitkinizin yeni sürgünler yetiştirmesine ve   gelecekteki çiçeklenmeye hazırlanmasına  olanak sağlayacaktır . Bitkinizi budadığınızda, keserek veya kümeleri bölerek çoğaltabilirsiniz. Tohumla çoğaltma daha hassastır.

Atatürk çiçeği bakımı

Budamadan sonra, Atatürk çiçeğini taze yeni saksı toprağı ile daha büyük bir tencereye koyun. Fazla su diş tellerinin rengini bozabileceğinden, kök drenajını desteklemek için tencerenin dibine kil çakılları yerleştirin  . Atatürk çiçeğinin iyi drene edilmiş nötr toprağı takdir ettiğini unutmayın. Sardunyalar veya ev bitkileri için saksı toprağı kullanabilir veya kendi toprağınızı da hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1/3 bahçe toprağını 1/3 kum ve 1/3 kompostla karıştırın,  tercihen humus seçin.  Repotting, bitkinizin yeni büyümeye başlamasını ve  tekrar çiçek açmasını sağlar.

Bu ipuçları, iyi bir Atatürk çiçeği seçmenize ve onunla ilgilenmenize yardımcı olacak, böylece renkli bracts  Noel sırasında ve hatta sonrasında iç mekanınızı aydınlatacak .