Sirke ile birlikte portakal kabuğunun bazı ev işleri için çok faydalı olabileceğini herkes bilmiyor. İşte hangileri.

Yaklaştığımız kış mevsiminde mevsim meyvelerini tüketme eğilimindeyiz ve bunların arasında diğer mevsimlerde de bulunan turunçgiller ve bu durumda portakal var .

Bu meyveler, bağışıklık sistemimiz üzerindeki önemleri nedeniyle en soğuk aylarla ilişkilendirilir , çünkü don ve düşük sıcaklıklar nedeniyle çoğumuz hastalanma eğilimindeyiz.

Portakal kabukları: İşte onları sirke ile nasıl kullanacağınız

Bunun olmasını önlemek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için, genellikle diyetimize C vitamini eklememiz tavsiye edilir ve bu, portakallarda büyük miktarlarda bulunur .

Portakal: işte sirke ile kabuğun nasıl kullanılacağı

Bu nedenle, çoğumuz onları olduğu gibi yemeye ya da bir enerji yükü veren ve tüm rahatsızlıklarımızı kısmen hafifletme ve bize bazı faydalar sağlama eğiliminde olan güzelce sıkma eğilimindeyiz.

Herkes kabuğunu çıkarsa da bu asla atılmamalı çünkü evimizin vazgeçilmezi olacak ve herkesin bilmediği bir şey için işe yarayabilir.

Portakal: işte sirke ile kabuğun nasıl kullanılacağı

Buna ek olarak, Noel döneminde mandalinaların yanı sıra portakalların kabukları da ağacımızı süslemek veya çok ilginç tatil el işleri yapmak için kullanılabilir.

Ama şimdi size anlatacağımız şey, bu kabukların sadece bazı ev hanımlarının bildiği tamamen yeni bir kullanımıdır, çünkü bu artıklara başka bir özel bileşen eklenir.

doğal çözüm

Sirkeden bahsediyoruz . Aslında, bir kavanozu kurtararak portakalların kabuklarını parçalara ayırabilir ve içine, kabukların tamamen sıvıyla kaplanmasını sağlayacak kadar sirke dökebiliriz.

Sirke yerleştirildikten sonra kavanozun ağzını sıkıca kapatıp 15 gün kadar dinlenmeye bırakın ki portakal kabukları yumuşasın ve turunçgiller salınsın böylece tüm uçucu yağlar dışarı çıksın.

Bu süre geçtikten sonra solüsyonu portakal kabuğu parçalarını ayıklayarak süzün ve sıvıyı bir sprey şişesine dökün ve inatçı kirlerin olduğu yüzeylerde kullanın.

Sirkenin etkisi ve portakalın özellikleri sayesinde çelik dahil bu yüzeylerin birçoğunun tamamen temiz olacağını ve havaya çok parfümlü bir koku yayılacağını göreceğiz .

Portakal: işte sirke ile kabuğun nasıl kullanılacağı

Bunun nedeni, maserasyon ile derilerin sirke ile etki etmiş tüm esansiyel yağları serbest bırakması ve yağ çözücü ve dezenfektan özelliklere sahip doğal bir deterjan oluşturmasıdır .

Bu yöntem sadece portakal ile değil, benzer özelliklere sahip oldukları için diğer tüm narenciye türleri ile kullanılabilir ve bu nedenle limon veya mandalina da tavsiye edilir.

Tabii bu bizim damak zevkimize bağlı ama artık mevsim izin verirse portakal yediğimizde bizi şaşırtacağı kesin olan bu çözümü deneyebiliriz.

Bu sayede hem yüzeylerimize fayda sağlayan doğal bir deterjana sahip olacağız hem de ev temizliği için ticari ürünler almaktan kurtularak cüzdanımıza biraz para kazandırmış olacağız.