Kendi portakal kabuğu temizleyicinizi yapmak, tamamen ekonomik olurken atıkları azaltmanın kolay bir yoludur. Ayrıca narenciye ve beyaz sirke, temizlik söz konusu olduğunda kazanan bir kombinasyon oluşturuyor ve bu yüzden makalemizde size bu inanılmaz ve ekolojik temizlik tarifini sunuyoruz.

Pahalı temizlik ürünlerine çok fazla para harcamanıza gerek yok.   Ve iyi bir nedenle, istenmeyen kokuları ortadan kaldırarak    tüm evi temizlemek için portakal kabuklarını kullanabilirsiniz  . Üstelik beyaz sirke ile temizleme gücü  on kat arttırılmıştır  . Gelin hep birlikte portakal kabuğunu evin olmazsa olmaz ürünlerinden biri ile nasıl kombinleyeceğinizi görelim.

Portakal kabukları

Beyaz sirke ve portakal kabuğu rendesi temizleyici tarifi

Neye ihtiyacınız olacak:

  • 4 su bardağı damıtılmış beyaz sirke
  • Portakal kabukları
  • bir cam kavanoz
  • bir sprey şişesi
  • Seçeceğiniz bir uçucu yağ (biberiye, okaliptüs, lavanta, nane vb.)
beyaz sirke ekle

Öncelikle portakal kabuklarını önceden kesip bir kavanoza koyarak başlayın.  Ardından , kabı diğer portakal kabuklarıyla tamamen doldurana kadar orada tutmak için buzdolabına koyun. Aynı zamanda, kavanozu kapatacak şekilde elbette uçucu yağ damlaları ekleyebilirsiniz.

korumadan önce

Kap dolduğunda, buzdolabından çıkarın ve üzerine damıtılmış beyaz sirke dökün. Malzemeleri iki hafta boyunca kavanozda saklayın. Bu sürenin sonunda kabı çıkarın, ardından narenciye kabuğunu  süzün, solüsyonu hava geçirmez bir kaba dökün.

Bir cam sprey şişesine eşit miktarda su ekleyerek istediğiniz miktarı aktarabilirsiniz. Örneğin  1 bardak narenciye sirkesini başka bir bardak suya . İşte, portakal kabuğu temizleyiciniz sonunda hazır.

narenciye sirkesi temizleme spreyi

Portakal bazlı temizleyici nasıl kullanılır?

– Zemini turuncu bazlı temizleyici ile ovun

Fayans veya muşamba zeminlerinizi temizlemek için ¼ fincan sirke temizleyicisini 1 litre suda seyreltin. İnatçı lekelerle uğraşıyorsanız, daha fazla temizleyici ekleyin. Ayrıca genel ev temizliği yapacaksanız 3 litre suya ½ su bardağı ile 1 su bardağı temizleyici kullanın. Ardından kuruması için havalandırın veya mikrofiber bez kullanın. Ancak, sirkede bulunan asetik asit koruyucu filmlerini bozabileceğinden, mermer gibi ahşap veya sert taş zeminlere dikkat edin  .

– Turuncu bazlı temizleyici ile halıları ayırın

Narenciye sirkesi temizleyici, halılarınız yemek artıkları, dışarıdan kirlerle kirlendiyse veya yukarıdan kırmızı şarap dökme talihsizliği yaşadıysanız  da yardımcı olabilir . Bu durumda, çözeltiyi lekeli alana püskürtün ve  narenciye sirkesinin  10 dakika boyunca halı liflerinin içinde kalmasına izin verin. Ardından lekeyi temizlemek için temiz bir sünger alın ve leke tamamen kaybolana kadar işlemi tekrarlayın. Son olarak, tercihen ılık suyla emprenye edilmiş nemli bir bez kullanın ve ardından kalan sirkeyi ve kiri ovalayın.

– Paslanmaz çelik mutfak tezgahlarını narenciye bazlı temizleyici ile temizleyin

Paslanmaz çelik tezgahınıza biraz temizleyici püskürterek  kirin gözle görülür şekilde yok olacağını göreceksiniz. Yüzeye biraz uygulayın ve ardından ılık suya batırılmış bir bezle silin. Bununla birlikte, sirkenin asitliği nedeniyle dolgu macununu değiştirme riski bulunan mermer, kuvars veya granit tezgahlar için temizleyiciden kaçınılmalıdır.

– Duş karolarını ve küveti turuncu bazlı temizleyici ile temizleyin

Küvet ve duşakabin fayansları sabun köpüğüne çok kolay uyum sağlar. İkincisi hemen temizlenmezse,  duvarlara sıkıca basarlar  ve daha sonra onları çıkarmak zorlaşır. Sabunu parçalamak ve aynı zamanda küfü ortadan kaldırmak için narenciye sirkesi çözeltisini doğrudan püskürtün.

Ayrıca portakal kabuklarının temizlik dışında  da tekrar kullanılabileceğini belirtmek gerekir  . Anlamış olacaksınız, artık portakal kabuklarını çöpe atmak söz konusu değil!

ev