Portakal ve limon yaprakları evin etrafında gerçekten yararlı olabilir. İşte onları asla atmamanız için iyi bir neden.

fırında portakal yaprağı

Çoğu zaman narenciye satın alırken, yaprakların hala yapışık olduğunu görmek alışılmadık bir durum değildir. Birçoğunun alışverişten eve gelir gelmez ortadan kaldırma eğiliminde olduğu çok değerli bir unsur. Daha yanlış bir şey yok. Bu, portakal ve limon yapraklarını neden artık atmak zorunda olmadığınızı açıklıyor.

Portakal ve limon yaprakları, neden onları saklasınlar?

Turunçgiller özellikle ülkemizde yaygın olarak tüketilmektedir. Turunçgillerin cinsine ve yetiştirildiği yere göre olgunlaşma ve hasat şekli farklılık gösterse de genel olarak sonbahar ile ilkbahar arasında hasat yapıldığını söyleyebiliriz . Portakal, greyfurt, mandalina gibi bazılarını bütün olarak yerken, bazılarını limon gibi suyunu kullanırız.

Limon, en çok kullanılan narenciye

Çoğu zaman rendelenmiş veya haşlanmış kabuklar mutfakta enfes yemekler yapmak için kullanılır. Sadece bu da değil, bazı turunçgillerin kabukları genellikle gardıroplarda ve evlerde doğal parfüm olarak kullanılır .

Bu nedenle, her parçasını gerçekten kullanabileceğimiz meyveler. Ancak çok az kişinin bildiği şey, bu meyvelerin yapraklarının da çok faydalı olduğu , bu yüzden asla atılmaması ve saklanması gerektiğidir. Genellikle atık bir unsur olarak kabul edilen, bazen alışverişi eve götürür götürmez ortadan kaldırılan narenciye yaprakları, kötü kokular söz konusu olduğunda mükemmel müttefiklerdir . Aslında, bu yaprakların bile bize verebileceği sonuçları elde etmek için satın alacağımız ürünlerde çok para biriktirmemize yardımcı olabilirler. Öyleyse, faydalarının ne olduğunu görelim.

Narenciye yaprakları, faydalarından nasıl yararlanılır?

Turunçgiller yüksek dozda vitamin içeriyorsa, besin değeri açısından yaprakları da az değildir . Çoğu, portakal ve limon yaprakları gibi, vitaminler ve uçucu yağlar bakımından zengindir . Mutfakta haşere ilacı ile işlenmemiş organik bir ürün satın almanın gerekli olduğu kaynatma veya yemek tarifleri hazırlamak için bile kullanılabileceğini çok az kişi bilir .

Portakal ve limon yaprakları, çünkü faydalıdırlar.

Ancak en iyi işlevi olan bu iki narenciyenin yaprakları, özellikle fırında ve buzdolabında kalıcı olan kötü kokulara karşı etkilidir . Bunları kullanmak gerçekten çok basit. Koku tutan bir fırın olması durumunda, yaprakları pişirme kağıdı ile kaplı bir fırın tepsisine yerleştirmek, fırını havalandırmalı modda 180 ° C’ye ayarlamak ve fırın sıcakken 10 dakika pişirmek yeterli olacaktır .

Doğal olarak ısıyla birlikte yapraklar kurur ve uçucu yağlarını serbest bırakarak yanık kokusu da dahil olmak üzere kalan kötü kokuları giderir. Bittiğinde, fırından çıkan aromanın tüm evi birkaç gün boyunca nasıl kokutacağını görebileceksiniz .

Fırında portakal ve limon yaprakları

Kuruduktan sonra yapraklar hala kullanılabilir . Kapaksız cam kavanozlara konulursa hem dolaplardan hem de buzdolabından gelen kötü kokuların emilmesi için çok faydalı olacaktır . Bu nedenle bundan sonra her zaman yapraklı turunçgilleri tercih etmeye ve onları lehinize kullanmak için çöpe atmamaya özen gösterin.

ev