Sert, pürüzlü havlular hiçbir zaman hoş olmaz ama bu doğal yöntemle havlularınız her zaman yumuşak ve kabarık olacaktır.

Yumuşak dokunuşlu havlular

Sert bir havlu ya da bornozla kaşınmak hiç hoş değil, tam tersine. Duştan çıkarken , genellikle yumuşak ve hoş bir havluyla temas etmek istersiniz . Ve bu sıfatlar kesinlikle bazı havluların verdiği “zımpara” etkisi için geçerli değildir .

Ancak hemen kimyasal yumuşatıcıları düşünmek yerine doğal çözümler aramakta fayda var . Nitekim suni ürünler sağlığa zararlı maddeler içerebilir . Bunun yerine, çamaşırları yumuşak ve hoş bir dokunuşa kavuşturmanın doğal bir çözümü var .

Cızırtılı havlular: neden olur?

Havlularımızı istediğimiz kadar yumuşak hale getirmek için yeterli olmayan kimyasal yumuşatıcıların olası kullanımına ek olarak , sert havluların arkasında pek çok neden olabilir.

Öncelikle yıkamada kullanılan su . Suda bulunan bazı mineraller onu “ sertleştirir ”. Özellikle yıkama suyunda birçok durumda bulunan kireçtaşı çamaşırlara zarar vererek pürüzlü hale getirir ve daha hızlı eskimesine neden olur.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, ayarlanan sıcaklıktır . Çok yüksek olsaydı , aşırı ısı kumaşların liflerinde gerilime neden olur ve onları sertleştirirdi . Çok yoğun bir dönüş bile agresif bir şekilde giysilere saldırır ve onları daha sert hale getirir .

kaba havlular

Ve son olarak, kurutmaya dikkat edin . Giysileri doğrudan güneş ışığı altında kurutmak için dışarıya asmak , özellikle yaz aylarında onları sertleştirebilir . 

Sirke ve amonyak ile daha yumuşak havlular

Yumuşak ve yeni gibi havlular elde etmenin doğal bir numarası var : sadece sirke ve amonyak kullanın . Bunlar tamamen doğal ve kolayca bulunabilen bileşenlerdir ve diğer özelliklerinin yanı sıra kimyasal yumuşatıcı satın almaya kıyasla paradan tasarruf etmenizi sağlar .

Bu nedenle, yumuşak çamaşırlar elde etmek için doğrudan tamburun içine veya alternatif olarak yumuşatıcı tepsisine bir bardak beyaz sirke ekleyin . Sirke alüminyum klorür ve çinko tuzları gibi maddeleri çözerek kirden kurtulacaktır . Ayrıca doğal bir antibakteriyeldir ve deterjan kalıntılarını kumaşlardan uzaklaştırarak yumuşak, temiz ve hoş kokulu çamaşırlar elde etmemizi sağlar .

Daha sonra doğrudan çamaşır makinesi tamburuna bir damla amonyak ekleyebiliriz . Bu bileşen kirlerin kumaşlara yapışmasını önleyerek sertleşmelerini engeller . 

Alternatif fikirler 

Alternatif olarak, manuel ön yıkama yaparken sirke eklemeyi düşünebilirsiniz . Bunun için bir bardak sirkeyi su dolu leğene dökmek ve çamaşırları bir gece suda bekletmek yeterli olacaktır , ardından çamaşır makinesinde yıkanabilir . 

kaba havlular

Yine çamaşır makinesinde çamaşırları yıkadıktan sonra, çamaşırları ılık su dolu bir kaba koyarak son bir yumuşatma işlemi gerçekleştirebiliriz . Bir kez daha, bir bardak sirkeyi suya dökün ve yaklaşık yirmi dakika etki etmesi için bırakın, ardından sıkın ve kurumaya  bırakın .

Son bir ipucu: Beyaz sirke özellikle keskin bir koku bırakmaz , ancak yine de beğenmezseniz , en sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz .

Öte yandan, sirke kullanmaktan tamamen kaçınmayı tercih ederseniz, doğal bir yumuşatıcı olarak sitrik asit kullanabiliriz . Bu madde aslında fazla miktarda kireç bulunan suları ” yumuşatmak ” için yararlıdır . Kullanmak için 1’e 10 oranında sıcak suda eritmeniz yeterli . Ardından çamaşır makinesinin içindeki tambura takıp yıkamaya geçebiliriz .

Hangi numarayı kullanmaya karar verirsek verelim sonuç temiz, yumuşak ve hoş kokulu havlular olacaktır . 

ev