Narenciye kabuklarının çöpe gittiğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Gerçekten de, geri dönüştürülebilirler ve evde farklı şekillerde kullanılabilirler. Kompostu zenginleştirmek, bazı parazitleri uzak tutmak ve bitkileri gübrelemek ve hatta evi korumak için limon kabuğunun günlük olarak önemli bir faydası vardır.

Limon, birçok avantajı olan bir narenciye meyvesidir. İçeriğindeki sitrik asit sayesinde haşereleri uzak tutmada, çamaşır yıkamada ve hatta evi dezenfekte etmede ve temizlemede etkilidir. Bu narenciye meyvesi, aynı zamanda, evi parfümlemek için çok popüler olan ferahlatıcı kokusuyla da ayırt edilir.

Radyatöre limon kabuğu koymanın amacı nedir?

limon kabuğu

Evdeki araçlarla evi parfümlemek mümkündür. Bunun için limon kabuklarına ve radyatörünüze ihtiyacınız olacak. Limonun ferahlatıcı kokusunu iç mekanınıza yaymak için  bu turunçgillerin kabuklarını radyatörün üzerine yerleştirin.  Isı sayesinde odaya hoş bir koku verebilirler.

Limon  kabuklarını portakal kabuklarıyla değiştirebileceğinizi unutmayın.  Radyatör üzerinde kuruduklarında, tüm odayı güzelleştiren hoş bir koku yayabilirler.

Evi kokulandırmak için limon kullanmanın başka yolları nelerdir?

Narenciye meyvelerinin meyvemsi kokusunu eve yaymak için  fırın gibi bazı ev aletlerinin verdiği ısıyı  kullanabilirsiniz. Gerçekten de bir yemeğin pişirilmesinden faydalanarak portakal veya limon kabuğunu 10 dakika pişirebilirsiniz. Isı,  mutfağınıza güzel kokular yaymakta etkili olacak güzel bir koku yayacaktır.

İpucu:  Limon kabuklarını, biberiye, defne yaprağı veya kekik gibi seçtiğiniz birkaç dal aromatik bitki ile bir tencerede kaynatarak yemek kokularını giderebilirsiniz. Aromatik bitkilerin  de evi kokulandırmak için faydalı olduğunu unutmayın.

İç mekanınızı mumyalamak için fırının yanı sıra  şöminenin sıcaklığından da yararlanabilirsiniz.  Bunu yapmak için limon kabuklarını şöminenin közlerine yerleştirin.

Ayrıca evi parfümlemek için de kullanacağınız kendi doğal oda spreyinizi yapabilirsiniz. Bunun için bir tencerede suyu ısıtın ve 2 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin. Her şeyi karıştırın, ardından 125 ml limon suyu ekleyin. Tek yapmanız gereken  solüsyonu bir sprey şişesine dökmek. Parfüm için evin tüm odalarına oda spreyi püskürtün. Kabartma tozunun koku giderici özellikleriyle tanınan doğal bir ürün olduğunu unutmayın  .  Mutfaktan gelenler gibi kötü kokuları veya küf kokularını etkisiz hale getirmede çok etkilidir. Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için de kullanabilirsiniz.  veya dolabınızda veya çekmecelerinizde küf kokusu.

Ev yapımı bir oda spreyi spreyi yapın

 

Hoş kokuları tercih ettiğiniz odalara yaymak için  limonu uçucu yağ şeklinde kullanabilirsiniz. Kullanımı basittir. Sadece bir sprey şişesinde birkaç damla limon esansiyel yağını suyla karıştırın. Ardından solüsyonunuzu evin her yerine veya dolaplarınıza, ayakkabılarınıza  ve hatta çamaşırlarınıza püskürtün. Ayrıca uçucu bir yağ difüzörü de kullanabilirsiniz. Evinizi ferahlatmak için içine birkaç damla limon esansiyel yağı koyun.

Limon sayesinde evinizin tüm odalarını kolayca kokulandıracaksınız. Bunun için kabuğunu, suyunu veya limonu uçucu yağ şeklinde kullanabilirsiniz.

ev