Press ESC to close

Radyatörlerdeki bezler: kokmalarını önlemek için ne yapılmalı

Radyatörlerdeki bezler: kokmalarını önlemek için ne yapılmalı

Kış geliyor ve beraberinde çeşitli rahatsızlıklar getiriyor, bunlardan biri çamaşırların asla kurumaması, her yıl kendimize bir kurutucu almaya söz veriyoruz, ama sonra bir nedenden ötürü yapmıyoruz. Bu yüzden, sadece güneşli günlerde yıkamaya çalışan çamaşırları kurutmak için boşuna uğraştıktan sonra, pes ediyoruz ve radyatörün üstündeki eski çamaşır yöntemine başvuruyoruz!

Radyatörlerdeki bezler: bu ilaçla kokmaları nasıl önlenir

Evdeki radyatörlerin her tarafına dağılmış iç çamaşırlarının olması tam olarak zarif olmayacak, ancak şüphesiz etkilidir, bu şekilde kurutulan giysiler kokmaya başladığında sorun ortaya çıkar, hadi bundan nasıl kaçınılacağını anlamaya çalışalım.

Radyatörlerdeki bezler: kokmalarını önlemek için ne yapılmalı

Kokulu giysiler için temiz çamaşır makinesi

Gerçekte, radyatörün üzerinde kokan giysilerin sorunu esas olarak yıkama aşamasında çözülür, ilk kural çamaşır makinesini temiz tutmaktır, çünkü bu gerçekten temiz giysilere sahip olmanın temelidir ve bu nedenle koku alma olasılığı daha düşüktür. Bunu yapmak için, ayda en az bir kez, bir litre beyaz sirke veya bir litre suda çözülmüş 150 gram sitrik asit karışımını doğrudan lombozun içine koyarak boş bir yıkama yaparız.

Az deterjan, az yumuşatıcı, az çamaşır

Gerçekten temiz bir giysi mükemmel bir şekilde durulanmalıdır, yıkama aşamasında çok fazla deterjan veya yumuşatıcı koyarsak iyi durulanmazlar ve sonuç olarak çamaşırlar temiz olmaz, yine kurutma aşamasında çok daha fazla kokma şansı olacaktır Çamaşır makinesine çok fazla yük yüklersek aynı şey olur, su ve deterjan liflere nüfuz edemez ve giysileri kirli ve kokulu bırakır.

Radyatörlerdeki bezler: Sirke

Her yıkamada bir bardak sirke kullanarak, giysiler radyatörün üzerinde bile kokmayacakları için tamamen koku giderilecektir.

Santrifüje dikkat edin

Bazen ütülemeyi daha az zorlaştırmak için sıkma döngüsünü düşürmeye meyilli oluruz, ancak bu kaçınılmaz olarak bize daha ıslak giysiler verecektir, bu da kuruması daha uzun sürer ve sonuç olarak “ölü su” kokusuna neden olabilir, her şeyi tekrar yıkamak zorunda kalmak yerine, sıkma işlemini maksimum gücünde yaparak birkaç dakika daha ütülemek daha iyidir.

Radyatörlerin temizlenmesi

Radyatörde asılı olan kıyafetlerin kokusuna neden olan ana nedenin aynı temizliğin kötü olması olduğunu söylemiştik, ancak kıyafetler temizse, ancak termos değilse, sonunda çamaşırların kokmaya devam edeceği açıktır.

Kendimizi istifa edelim, haftada en az bir kez radyatörleri dikkatlice temizlemeliyiz.

Radyatörlerdeki bezler: kokmalarını önlemek için ne yapılmalı

Son olarak, termos kullanımıyla bile optimum ve hoş kokulu bir kurutmaya sahip olmak için, giysileri doğrudan üstüne değil, onlara çok yakın bir kurutma rafına asmayı öğrenmeliyiz, bu şekilde giysiler hala biraz havalandırılabilecektir. Genellikle kuruttuğumuz odadaki havayı sık sık değiştirmeyi unutmayalım, çünkü aksi takdirde çamaşırların yarattığı nem içeride kalacak ve havayı ıslatacak, bunun sonucunda tüm çamaşırlar kötü kokacaktır, ayrıca küf oluşabilir, bu da sağlık için tehlikelidir. Odaya nemli havayı emmeye yardımcı olacak tuz veya pirinç kapları da koyabiliriz.

Burada, bu yıl bile kurutucunun satın alınmasını erteleyebiliriz!

ev