Böyle devam etmeye hazırlanmak zorunda olan İtalyanlara kötü bir haber geliyor. Rai Canon için bu yola devam ediyoruz, işte o haber geldi.

RAI ücreti yeni haberler

Rai lisans ücreti üzerinden birkaç yıl geçti, gerçekte yanlış bir şekilde TV lisans ücreti olarak adlandırıldığı için elektrik faturasıyla birleştirildi . Lisans ücreti, bir faktöre göre hesaplanan televizyon sahipliği vergisidir. Evdeki televizyon sayısına göre değil, aileye göre.

Daha önce ücret ayrı ödeniyorsa 2016 yılından itibaren fatura ile birleştirilmiştir . Bu, Ocak’tan Ekim’e kadar değişen 10 taksitte faturada dağıtılır. Toplam tutar 90 Euro’dur ve bu nedenle ayda 9 Euro ödersiniz. Bununla birlikte, muafiyet talep edebilecek bazı insanlar var.

kanon

Bunların arasında televizyonu veya sinyali alan bir cihazı olmayan kişiler de var. 75 yaş üstü ve ISEE’si 8.000 Euro’nun altında olan kişiler.  Ancak bu yönde devam etmek için hazırlanmak zorunda kalacak olan İtalyanları neyin endişelendirdiğini görelim.

Rai ücreti: her şey değişmeden kalır

Bu İtalyanlar için kötü bir haber çünkü işler değişmeyecek gibi görünüyor. 2021’de 2023’te bir değişiklik olacağı konuşuluyordu ama öyle olmadı . Nitekim önceki hükümet bu fırsatın hayata geçirilebileceğine dair umut vermişti.

Ancak İtalyanlar öyle olmadığı için soğuk duş almışlardır. 2021’de Hükümet resmi olarak Avrupa Komisyonu’ndan Rai lisans ücretinin 2023 elektrik faturasından çıkarılmasını talep etmişti. Ancak fatura açık, bunların hiçbiri olmadı.

elektrik faturası

2022’de her şey yolunda gidiyor gibi görünse de o sırada Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’ndan bir not geldi. Bu notta, Rai lisans ücretinin yasa tasarısından çıkarılması ihtimalinin yalnızca asılsız bir söylenti olduğu belirtiliyor . Ve sonra tekrar, rekabeti koruma ihtiyacının hiçbir temeli olmadığını okuyoruz.

Notta , Rekabet ve Piyasa Kurumu AGCM’nin elektrik piyasasında kritik bir sorun bulmaması  nedeniyle faturadaki Rai lisans ücretinin ödenmesine devam etme kararı aldıkları yazıyor . Bu nedenle herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

televizyon

2023 yılı için başta belirttiğimiz gibi Rai ücretinin yine faturada ödeneceği ve her biri 9’ar avro olmak üzere toplam 90 avro olmak üzere 10 taksit olacağı sonucuna varıyoruz. Taksitler elektrik faturasından otomatik olarak düşülür ve her halükarda ücretin ödenmesi gerekir.

Yasa tasarısından çıkarılması kararı, lisans ücretinin rekabeti baltalayabileceğine inanan Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmıştı . Ancak durum böyle değildi ve Hükümet durumu tersine çevirmeye karar verdi.

Ancak bazı kategorilerde Rai ücretinin iadesini   talep etme imkanı olduğunu hatırlatmak isteriz .

ev