Sabun: Bu beklenmedik sırla bitkilerinizi dönüştürün! Neden herkesin bunu benimsediğini öğrenin!…

Bitkiler haşere saldırılarına karşı bağışık değildir. Bazı zararlılar bahçenize, sebze bitkilerinize ve hatta ev bitkilerinize saldırabilir.

Yaprak bitleri, örümcek akarları, tripler ve hatta et böcekleri bitkilerinize ciddi zararlar verebilir. Bu parazit böcekler bitkilerin öz sularını emerek onları zayıflatır.

Ancak sabun kullanarak bu zararlılardan kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda size daha fazlasını anlatacağız.

 Bitkilerinizi istenmeyen böceklerden korumak için kimyasal ilaçlara başvurmanıza gerek yoktur. Sabun böcek öldürücü ve antibakteriyel özellikleriyle bilinir.

Sabun bitkiler için neden faydalıdır?

Sabun, Marsilya sabunu, siyah sabun ve hatta Kastilya sabunu gibi doğal ve biyolojik olarak parçalanabilen bir sabun seçtiğiniz sürece, bitkilerinizi yok eden parazitlerle mücadelede etkili bir böcek ilacıdır.

Parazitlerle mücadele için Marsilya sabunu

Marsilya sabunu zorlu lekeleri çok etkili bir şekilde çıkarır, evinizin ve kıyafetlerinizin bakımını yapar ve aynı zamanda bitkilerinize de olumlu etki yapar.

Doğal böcek ilacınızı hazırlamak için, sulandıracağınız talaşı elde etmek için kalıp sabununuzu ovalayın. Bir litre su için yaklaşık 150 gr sabun talaşına ihtiyacınız vardır.

Bir tencerede cipsleri suyla karıştırıp karışımı kaynatın. Talaşları çözmek için karıştırın ve ardından böcek ilacını bir sprey şişesine ekleyin. Daha sonra etkilenen yapraklara püskürtün.

Sıvı Marsilya sabununuz varsa 3 yemek kaşığını bir litre suyla seyreltin ve solüsyonu bir sprey şişesine dökün.

Daha fazla etkinlik için böcek ilacınıza 10 damla neem yağı eklemeniz önerilir. Hindistan’dan gelen bu yağ, böcekleri ve aynı zamanda onların larvalarını ve yumurtalarını kontrol etmede etkilidir. Ayrıca bu doğal fungisit mantar hastalıklarının önlenmesinde de etkilidir.

Zararlı böceklerle mücadele için siyah sabun

Siyah sabun, keten tohumu yağı veya zeytinyağı gibi doğal yağ asitlerinden yapılan doğal ve biyolojik olarak parçalanabilen bir sabundur. Siyah sabunun çeşitli kullanım alanları vardır.

Kişisel hijyen, ev bakımı ve aynı zamanda bitkileri parazit böceklerden korumak için kullanılır. Doğal böcek ilacınızı hazırlamak için 5 yemek kaşığı sıvı siyah sabunu bir kapta bir litre ılık suyla seyreltin.

Daha kolay uygulama için ürününüzü spreye aktarın. Böcek ilacının soğumasını bekleyin ve ardından etkilenen bitkilerin yapraklarına püskürtün. Ayrıca yaprakların alt kısmına da püskürtmeyi unutmayın.

Çözeltinin gün içerisinde güneşte püskürtülmesinin tavsiye edilmediğini lütfen unutmayın. Sıcaklıkların düştüğü günün sonuna kadar bekleyin veya solüsyonu sabah erkenden püskürtün.

Böcekleri ortadan kaldırmak için Kastilya sabunu

Kastilya sabunu, yaprak bitlerini, akarları, tripleri ve unlubitleri kontrol etmede çok etkili olan biyolojik olarak parçalanabilen doğal bir sabundur.

Bu antifungal sabun aynı zamanda aşağıdaki gibi bazı mantar hastalıklarının tedavisinde de etkilidir: B. Küf. Organik bir böcek ilacı yapmak için, iki çay kaşığı karbonatı, büyük bir yemek kaşığı kastil sabununu iki litre suyla seyreltin ve iki yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. İyice karıştırın ve böcek ilacınızı bitkinin yapraklarına püskürtün.

Böcek öldürücü özelliklere sahip bu doğal sabunlara ek olarak, bitkilerinizin doğru şekilde büyümesini engelleyen küçük yırtıcı böceklerden kurtulmak için ısırgan otu gübresi, kahve telvesi ve hatta sarımsak kaynatma da kullanabileceğinizi unutmayın.