Temizlerken baş dönmesini en çok yaşatan mutfak gereçlerinden biri de tava, özellikle de tavadır. Lavaboda yıkamaya gelince, belli bir tembellik ve mutlak bir endişe duyuyoruz. Özellikle yapışmazlık özelliğini kaybetmemesi ve ona zarar vermemesi için temizliğinin titizlikle yapılması gerektiğinden.

Bu yazıda, tavalarınızı iyice temizlemek için hemen denemeniz gereken bazı büyükanne ipuçlarını veriyoruz.

Tavanızı iyice temizlemenin püf noktası nedir?

Bir tavada inatçı lekelerden kurtulmak ve tavayı parlatmak için farklı yöntemler vardır . Bazıları iyi biliniyor, ancak bu numarayı öğrenince şaşıracaksınız.

Bir tencerede su kaynatın

  • Tencerenizde veya tencerenizde biraz su ve sabun kaynatın

Tencerenizi veya tencerenizi tüm yüzeyi kaplayacak şekilde suyla doldurun ve içine bir damla  bulaşık deterjanı  dökün . Ardından aletinizi orta ateşe koyun ve suyun yaklaşık 10 ila 15 dakika kaynamasına izin verin. Su kaynadıktan sonra tavayı veya tencereyi ocaktan alın ve birkaç dakika soğumaya bırakın. Kapta bulunan yağ daha sonra bir ovma pedi veya fırça kullanılarak daha kolay çıkarılabilir.

Yanmış ve kirli bir tavayı temizlemek için diğer ipuçları

Kabartma tozu ve sirke 2

  • Tavalarınızı temizlemek için kabartma tozu ve beyaz sirke

Marsilya sabunu  veya limon suyu gibi , bu iki bileşen ev bakımında sıklıkla kullanılır ve itibarları rakipsizdir. Tavanızı ters çevirin ve dışına kabartma tozu serpin . Ardından yüzeye yayacağınız beyaz sirkeyi dökün ve ovalama süngeri ile ovalamadan önce birkaç dakika bekleyin. Son olarak sobanızı kuru bir bezle kurulayabilirsiniz.

Tencerenin içi yağla ıslandığında, dibe kabartma tozu, su ve tuzdan oluşan bir hamur koyun . Yaklaşık otuz dakika etki etmesini bekleyin, ardından bir ovma süngeri ile temizlemeden önce kabartma tozu karışımının üzerine biraz beyaz sirke dökün.

  • Patates ve kaba tuz da tavanızdaki pislikleri çıkarabilir.

Gerçekten de, bu oldukça ilginç ama yine de etkili numara, yanmış tavanızı temizlemenizi sağlar. Tek yapmanız gereken tuzu tavaya serpmek ve yarım patatesle ovalamak . Bundan önce, kalıntıları ve yağlı kalıntıları gidermek için sıcak suyla durulamayı unutmayın.

  • Sobalar için temizleyici olarak kil taşı

Kabartma tozu veya beyaz sirke gibi, kil taşı da paslanmaz çelik duvarlar veya gümüş eşyalar gibi birçok yüzeyde kullanılabilen mucizevi çok amaçlı leke çıkarıcı olarak ün kazanmıştır. Gerçekten de indirimdeyken temizleme kiliyle ıslattığınız bir süngeri bir tencereye veya bir tüpe alın ve yumuşak bir bezle kuruladığınız tavayı ovalayın.

ketçap

  • Ketçap da tavanızı yıkamada çok etkilidir.

Muhtemelen aklınızın ucundan geçmemiştir ama bilin ki ketçaptaki domates asiditesi tavadaki kir ve yağdan kurtulmanıza yardımcı olur . Yapmanız gereken tek şey tencerenizin altını ketçap veya domates sosuyla kaplayıp yaklaşık bir saat bekletin. Ardından ılık su ve sabunla durulayın ve işiniz bitti!

  • Seramik ocak temizleyici, yanmış tavanızı temizlemek için de kullanılabilir.

Evet, seramik ocak temizleyicisi sobanızın yeni gibi görünmesinde de etkilidir. Tepsinin dışında bıraktığınız üründen bir miktar alıp alüminyum süngerle ovalayın. Tavanızı sabunlu suyla dikkatlice durulayın, tekrar yeni gibi görünecek!

Bu nedenle, kirlerden kurtulmanıza ve parlaklıklarını geri kazanmanıza yardımcı olacak bu birkaç ipucunu takip ederek tavalarınızı düzenli ve etkili bir şekilde temizlemeyi unutmamalısınız.

ev