Bu doğal gübre ile bahçenizde neredeyse hiçbir ücret ödemeden yemyeşil bitkilere ve güzel çiçeklere sahip olacaksınız. İşte prosedür.

Sadece bir fincanla yemyeşil çiçekler

Pancar çok yönlü ve sağlıklı olduğu kadar lezzetli bir sebzedir . Ancak birçoğu, bitkileri canlandırmak ve daha iyi çiçek açmalarını sağlamak için ücretsiz olarak doğal bir gübre oluşturmak için kullanılabileceğini bilmiyor . Doğal pancar gübresinin yapımı çok basittir ve gülden kaktüse kadar her türlü bitkide kullanılabilir . Bu gübrenin sadece bir fincanı, kelimenin tam anlamıyla bahçeyi çiçeklerle patlatacakÖyleyse pancar kullanarak doğal bir kendin yap gübre oluşturmaya nasıl devam edeceğinizi görelim . 

Neden çiçekler ve bitkiler için doğal bir gübre 

Birincisi, bazıları piyasada bulunan güçlü kimyasal gübrelerden biri yerine doğal bir gübre kullanmanın avantajının ne olduğunu merak edebilir . Sebepler çoktur . İlk olarak, bazı kimyasal gübreler çok yüksek fiyatlara satılabilir ve düpedüz pahalı olabilir .

Ayrıca bu gübreler içerdikleri kimyasallar nedeniyle çevre sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir . Ve yine bu ürünleri oluşturan suni maddeler nedeniyle , aile tüketimi için meyve ve sebze yetiştiren birçok aile, potansiyel sağlık riski taşımayan bitkileri tedavi etmek için doğal gübre kullanmayı tercih etmektedir . 

Pancarları gübre olarak kullanın

Ve böylece doğal pancar bazlı gübremize geliyoruz . Bu sebzenin kullanılması neden tavsiye edilir ? Her şeyden önce pancar , potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi bitkilerin ihtiyaç duyduğu mineraller ve besinler açısından zengin olduğu için mükemmel bir doğal gübredir .

Doğal pancar gübresi

Ayrıca pancarların ayrışması , bitkileri barındıran toprağın yapısını iyileştirmeye yardımcı olur, kök gelişimini destekler ve toprak  sıkışması olgusunu önler .

Bahçedeki çiçekler ve bitkiler için kendi doğal gübremizi yaratın

Peki pancar bazlı doğal gübre oluşturmaya nasıl devam edebilirsiniz ? Öncelikle dikkatli bir şekilde özen gösterilmesi gereken ilk aşama kullanılacak pancarın satın alınmasıdır Aslında, zaten kendiniz yetiştirmiyorsanız , böcek ilacı veya diğer kimyasal ürünler  kullanılarak yetiştirilmemiş taze ve organik pancar satın almanız önerilir .

Pancarlarımızı seçtikten sonra onları temizleyebiliriz . Daha sonra sebzelerimizin yapraklarını ve üstünü çıkarmaya devam ediyoruz . Bundan sonra, herhangi bir kalıntı ve toprak kalıntısını gidermek için onları akan su altında duruluyoruz .

Bu noktada pancarları iri parçalar halinde doğrayıp blenderdan geçiriyoruz . Bir litre su ekliyoruz ve her şeyi yaklaşık iki dakika karıştırıyoruz. Sonunda parlak fuşya renginde  sıvı bir bileşik elde etmiş olmamız gerekirdi . 

Doğal pancar gübresi

Şimdi katı artıkları sıvıdan ayırarak karışımımızı süzmemiz gerekiyor ve bunu bir elek yardımıyla yapıyoruz . Daha sonra elde ettiğimiz suyu süzgeçten geçirerek sürahiye döküyoruz . Böylece sürahinin içindeki pancar suyunu , elek içinde kalan katı kısımları elde etmiş olacağız . Ancak onları atmıyoruz çünkü toprak için katı bir gübre olarak faydalı olabilirler .

Bu noktada aslında pancarın katı artıklarını toprak substratı ile birleştirebiliriz . Bu işlem bitkiler üzerinde canlandırıcı bir etki yaratacaktır . Sıvıya gelince , onu sular gibi bitkilerin üzerine dökebiliriz . Miktarlardan bahsetmişken , genel olarak her 10 litre toprak için yaklaşık bir kase pancar kullanılması tavsiye edilir .

Büyüme mevsimi boyunca iki haftada bir olabilen bu işlemi 30 günde bir tekrarlıyoruz ve güzel çiçeklere ve sağlıklı köklere sahip yemyeşil bitkiler elde edeceğiz .

ev