Sağlıklı bir bahçeye sahip olmanın püf noktası tek bir gizli içerikte gizlidir ve üstelik ücretsizdir. Ne olduğunu görelim.

sağlıklı bahçe gizli madde

İster bir bahçeniz, ister küçük bir sebze bahçeniz olsun , en büyük memnuniyet şüphesiz onun geliştiğini görmektir. Çoğu zaman piyasada farklı formülasyonlarda bulunan hazır gübrelere güveniyoruz, ancak nitrojen bazlı bir gübreyi doğrudan evde ve doğada kolayca bulunabilen bir içerikle yapmanın mümkün olduğunu herkes bilmiyor. Nasıl olduğunu öğrenelim.

Sağlıklı bir bahçe nasıl olur?

Güzel bir bahçeye sahip olmak zorlu bir görev olabilir, ancak biraz planlama ve özenle hiç şüphesiz keyifli ve tatmin edici bir aktiviteye dönüşebilir . İlk adım, bahçenin düzenini dikkatlice planlamaktır.

Aslında güneşin konumu, bahçenin büyüklüğü ve bakım ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Nasıl düzenleyeceğinize karar verdikten sonra  iklime uygun bitkileri  seçmeniz ve toprağı hazırlamanız gerekecektir . 

Sağlıklı bir bahçe nasıl olur?

Temel bakım , düzenli sulama ve yeterli güneş ışığını içerir . Bahçeyi yabani otlardan ve zararlılardan uzak tutmak da önemlidir. Haftada en az bir kez bahçeyle ilgilenmek, bahçeyi iyi durumda tutmaya yardımcı olur, ancak aynı derecede önemli olan, iyi beslenmiş toprağa sahip olmaktır . Bu, doğada ücretsiz olarak elde edilebilen temel bir besin maddesi olan nitrojen sayesinde mümkündür. Öyleyse , ot ve yabani ot olarak kabul edilen bir bitki kullanarak bahçe için nitrojen bazlı bir gübrenin nasıl yapıldığını görelim : ısırgan otu.

Toprağı beslemek için bir gübre

Belirtildiği gibi, doğanın sunduklarından yararlanarak nitrojen bazlı bir gübre yapmak mümkündür . Bu durumda ısırgan otu, iyi bilinen yabani otlar ve hızlı büyüyen bitkiler mükemmel müttefiklerdir. 

Isırgan, kelimenin tam anlamıyla tüm dünyada yetişen bitkilerdir . Vitamin ve mineraller açısından zengindirler ve antioksidanlar, protein, lif ve esansiyel yağ asitleri kaynağıdırlar . Ayrıca demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyumun yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, B6 vitamini ve B12 vitamini gibi B vitaminleri açısından da zengindirler. Ayrıca A, C, E ve K vitaminleri içerirler ve özellikleri sayesinde bitki çaylarında, takviyelerde ve kaynatmalarda ve ayrıca bahçe gübrelerinde sıklıkla kullanılırlar .

Toprağı gübrelemek için ısırgan

Isırgan otu bazlı gübre, toprak verimliliğini artırmak ve bitki sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir . Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, azot ve daha fazlası gibi çok miktarda besin içerir.

Bitkileri beslemek, toprak yapısını iyileştirmek, haşere istilasını azaltmak ve bitki hastalıklarını önlemeye yardımcı olmak için kullanılabilir . Ayrıca soğuğa ve kuraklığa karşı bitki direncini geliştirmek için de yararlıdır. Kısacası, sağlıklı bir bahçe için gerçek bir her derde deva, onu nasıl hazırlayacağımızı öğrenelim.

Gübrenin hazırlanması

Mükemmel bir gübre elde etmek için önce biraz ısırgan almalısınız . Kolayca hasat edilebilen bitkilerdir, bu nedenle eldiven giyin ve bahçeniz için gereken miktarda biçmeye başlayın.

Isırgan otlarını koymak için kendine bir kova bul. Tavsiye, fermantasyon sürecini kolaylaştırmak için yaprakları küçük parçalara ayırmaktır .

İşiniz bittiğinde, kovaya yağmur suyunu ağzına kadar doldurmadan ekleyin çünkü fermantasyon hacminin artmasına neden olacaktır. Ardından, fermantasyon gazlarının serbestçe kaçmasını sağlamak için kovayı kapatmadığınızdan emin olarak kapatın.

Isırgan otu ile bir gübre hazırlayın

Bu yapıldıktan sonra kovanız için korunaklı bir yer bulun çünkü gübrenin hazır olması için 3 hafta beklemeniz gerekecek ve normalde fermantasyon süreci hoş olmayan kokular yayar. Üç hafta boyunca, her şeyi düzenli olarak her 3 veya 4 günde bir karıştırmayı unutmayın.

Baloncuk ve köpüğün olmadığını fark ettiğinizde fermantasyon tamamlanmış demektir ve gübreniz hazırdır. Bileşik çok güçlüdür, bu nedenle kullanılması için 1:10 oranında , yani bir bardak gübre için 10 bardak su ile seyreltilmesi esastır. 3 haftada bir bahçenizi sulamak için kullanabilirsiniz ve kısa sürede iyi beslenmiş toprağın meyvelerini göreceksiniz.

ev