Sağlıklı orkidelerin uzun süre dayanması için doğal bir çare olduğunu biliyor muydunuz? Bu çare ile orkideleriniz 10 yıldan daha uzun süre dayanacak, gelin bunun ne çare olduğunu öğrenelim!

sağlıklı orkideler

Orkideleri seviyor musunuz ve onlara en iyi şekilde bakmak mı istiyorsunuz? Son derece dekoratif olan bu bitki, iç ve dış ortamları güzelleştirmesi nedeniyle en çok takdir edilenler arasında yer alır, ancak bazen özellikle bahçecilikte iyi ellere sahip olmayanlar için olumlu sonuçlar elde etmek kolay olmayabilir. Neyse ki   bu muhteşem bitkinin bakımını kolaylaştıran ve uzun süreli sonuçlar sağlayan çözümler var .

Orkidelerin bakımı için çok az şeye ihtiyaç vardır   , özellikle bitkilere odun külü gibi özel bir bileşen eklenirse. Doğru, size tuhaf gelebilir ama bu bileşik, sağlıklı ve yemyeşil orkideler elde etmek ve onların 10 yıldan daha uzun süre dayanmasını sağlamak için olağanüstüdür. Orkideler ve odun külü hakkında her şeyi öğrenelim!

sağlıklı bir orkide

İnanılmaz güzelliğe sahip ve farklı renklerde bulunan bir bitki olan orkide, çiçek açtığında muhteşem bir görünüme sahiptir. Çiçekler  her ortama bir çekicilik katar  ve bu nedenle birçok kişi, hatta bahçecilik hakkında fazla bilgisi olmayanlar bile onları yetiştirmeye karar verir.

Beyaz orkide vazosu

Uzun ve esnek çiçek saplarıyla karakterize edilen orkide aylarca çiçek açar, dirençli bir bitkidir ve iyi büyüyebilmesi için her zaman hafif bir sıcaklıkta ve dolaylı olarak ışığa maruz bırakılması gerekir. Ayrıca sürekli nemli tutulması gerekir.

Ancak uzun ömürlü çiçeklenme sağlamak için  doğru gübre kullanmak gerekir  . En iyi ve kesinlikle doğal olanlardan biri odun külüdür; gelin orkidelere sağladığı tüm özellikleri ve faydaları keşfedelim.

Sağlıklı orkideler için odun külü

Odun külü pek çok kişi bilmese de sadece temizlik amaçlı değil aynı zamanda bitkiler için gübre olarak da kullanılabilir. Aslında mükemmel bir gübredir ve gür bir şekilde büyümesi için gereken tüm besin maddelerini sağlamak için yapmanız gereken tek şey orkide toprağıyla biraz karıştırmak.

Bu  bileşik  , bitki büyümesi için önemli mineraller olan potasyum, fosfor ve kalsiyum içerir . Anti-parazit etkisi nedeniyle de kullanıma uygun olan odun külü,   şömine yanında üretildiğinde asla atılmamalı , uygun şekilde saklanmalı ve kullanılmalıdır.

Pestisit olarak kullanmak için iki yemek kaşığı külü birkaç mililitre suya karıştırıp  çözeltiyi bitkilerin üzerine dökmek gerekir  . Orkideleriniz sağlıklı büyüyecek ve parazitlerin saldırısına uğramayacak.

Odun külünün tüm faydaları.

Toprağa faydalı elementler açısından zengin olan kül, bitkilere uygun miktarda fosfor, potasyum, magnezyum ve kalsiyum sağlar. Spesifik olarak,  küller %20 ila %45 miktarında kalsiyum, %  5 ila %30 miktarında potasyum ve %2 ila %18 oranında mevcut olan fosfor içerir.

Ayrıca küllerin içerisinde bakır, bor, demir gibi başka elementlerin de bulunduğunu ve  bunların hepsinin topraktaki bitkilerin sağlıklı büyümesi için faydalı mineraller olduğunu da unutmamak gerekir. Külün toprağa sağladığı bir diğer fayda ise  pH’ını artırarak  bazofilik bitkiler olarak adlandırılan bitkilerin gelişimini daha iyi hale getirmesidir.

Odun külü nasıl kullanılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi bacada oluşan külü asla atmayın, orkidelerinizi gübrelemek için kullanın. Etkinliğinden yararlanmak için,   dozları abartmadan bitkinin toprağına birkaç yemek kaşığı odun külü eklemeniz yeterlidir.

yemyeşil orkideler

Bahçeniz varsa metrekare başına yaklaşık 150 gram ürün kullanmaya dikkat ederek ürünleriniz için odun külü de kullanabilirsiniz.

Bu dozlar,  küçük bir bahçesi veya küçük bahçe bitkileri olanlar için geçerlidir  . Ancak daha büyük mahsullerle uğraşıyorsanız yaklaşık 100 metrekarelik arazi için 15 kg kuru küle ihtiyaç duyulduğunu bilmenizde fayda var.

ev