Evde sağlıklı ve yemyeşil bir orkide yetiştirmek için bu egzotik çiçeğe dair bazı bilgilere sahip olmamız gerekiyor. Onları en iyi şekilde nasıl büyütüp geliştirebileceğimizi öğrenelim.

Sağlıklı ve gelişen orkide

Orkideler, çiçeklerinin güzelliğinden ve özellikle de düşündürücü renklerinden dolayı en sevilen dekoratif çiçek türlerinden biridir. Ancak bunlar, sağlıklarını korumak için hedefe yönelik bakıma ihtiyaç duyan özellikle hassas bitkilerdir .

Orkide egzotik bir bitki

Orkideler şüphesiz var olan en güzel çiçeklerden biri ve en çok tutku uyandıran iç mekan bitkilerinden biridir. Bu nedenle, orkideleri hediye olarak satın almak veya vermek, alıcı orkideleri beğense de beğenmese de her zaman başarılıdır.

Sağlıklı ve gelişen orkide

Bu güzel egzotik bitkilerde göz kamaştıran bir şey var. Ve neden inkar edelim ki, büyüsünün bir kısmı da çiçeklerinin, tadını çıkarması her zaman kolay olmayan değerli hazineler olduğu gerçeğinde yatmaktadır .

Orkide şöhretine rağmen yetiştirilmesi karmaşık bir bitki değildir. Her ne kadar sahte bir efsane uzun yıllardır ona eşlik etse de, efsanenin gerçeklikten uzak olduğunu keşfetmek için orkide bakımının nasıl yapılacağını bilmek yeterlidir.

Pencere kenarında orkide bitkileri

Ancak bunun da ötesinde, neden en yetenekli bitkilerden biri olduğunu, hem ara sıra hediyelerin hem de özel günlerin gerçek kahramanı olduğunu bilmekte fayda var.

Pek çok türden ve farklı renklerden oluşan orkideler ,  yüzyıllardır en çok beğenilen ve beğenilen çiçeklerden biridir. Çeşitli medeniyetler onu sadece afrodizyak olarak değil, bazı sihirli iksirlerde de doğal ilaçlar yapmak için kullandı . Rüyada orkide görmek, şefkat, sevgi ve arzuya yönelik içsel bir arzuyu temsil ediyordu.

Evde sağlıklı ve gelişen bir orkide nasıl yetiştirilir?

Kusursuz simetrileriyle orkide çiçekleri görebileceğiniz en şık çiçeklerdendir.

Üstelik evlerimize renk katıyorlar ve aylarca dayanıyorlar. Süslü görünümleri bu iç mekan bitkilerini en yetenekli bitkilerden biri haline getirir ve evde yetiştirilmesi ve bakımı zor bitkiler olma ününe sahip olmalarına rağmen orkideler yetiştirilmesi ve bakımı en kolay çiçeklerden biridir.

Beyaz orkide

Oldukça dayanıklı tropik bitkilerdir , bu nedenle evde bulundurmak idealdir. Her yıl büyümeleri ve gelişmeleri için yeterli ışık ve nemi almaları ve bazı basit kuralları dikkate almaları yeterlidir.

Orkide yaprakları

Orkide, nemi çok seven tropikal bir bitkidir , bu nedenle yıl boyunca haftada bir kez yapraklarının buharlaştırılması çok faydalıdır .

Hem üst hem de alt kısım buharlaştırılabilir ancak her şeyden önce suyun çiçeklere doğrudan temas etmesini önlemek gerekir.

Bu bitkiler nemi sevdiğinden bitkinin çevresinde nemli bir ortam yaratmak faydalıdır . Bu, zaman zaman nemlendirilecek olan vazonun altına taşlar yerleştirilerek sağlanır.

Sağlıklı ve gelişen bir orkide için sulama

Orkide bakımında en önemli şey sulamadır ve orkide bakımının çoğunlukla aşırı sulamadan dolayı en fazla başarısız olduğu nokta sulamadır.

Çiçek açtığında 15 günde bir ılık su alması gerekir. Sulama 15-20 dakika daldırma ile gerçekleşir. Bitkiyi tekrar saksı kapağına yerleştirmeden önce süzülmesini beklemek çok önemlidir.

Kadın orkide çiçeklerini suluyor

Bitkinin çiçeklerini kaybettiğinde suya daha az ihtiyaç duyduğunu söylemek gerekir. Bu nedenle sulamayı aralıklarla bırakmanız ve bunu her üç haftada bir, her zaman suya batırarak yapmanız gerekir.

Orkidelerin çiçeklenmeyi aktif hale getirmesi için özel bir gübre vermekten çekinmemelisiniz . Ayrıca orkideyi nakletme zamanının geldiğini bilmek için köklerin plastik saksıdan çıkmasını beklemeniz gerekir.

Çiçek açmak için nereye koymalı

Bitkinin ışığı tercih eden çiçekli bir bitki olması nedeniyle aydınlık bir yerde olması iyidir . Her durumda, karanlığa yerleştirilmemesi tavsiye edilir.

Bu orkidenin çiçeklenmesini engeller. Ayrıca, bitkinin ön kapının yanı gibi hava akımına maruz kalan bir alana yerleştirilmesinden kaçınmak en iyisidir.

Ayrıca orkidenin soğumasına neden olabilecek olası havalandırmadan da kaçının çünkü orkide termal şoka dayanamaz.

Orkide sıcak ortamları tercih eder ve gündüzleri 20°C ile 30°C arasında, akşamları ise 18°C ​​ile 25°C arasında salınan sıcaklığı sever.

Banyoda orkide

Çiçeklenmeyi teşvik etmek için orkidenin yerleşimi mevsime göre değişiklik gösterebilir ve ışık ve neme bağlı olarak doğru yere kurulmalıdır.

Az önce anlatılanların ışığında, orkide bitkisi, bol miktarda ışık alırsa, aydınlatılmış bir banyoda veya mutfakta iyi bir performans sergileyecektir.

ev