Her zaman sağlıklı ve dayanıklı bitkilere sahip olmak için çok etkili bir doğal ilaç kullanabilirsiniz: tüm adımlar.

Yemyeşil sağlıklı bitkiler

Özellikle en sıcak dönemlerde, yani ilkbahar ve yaz aylarında, birçok kişi hem kendi bahçesinde hem de daire içinde çiçek ve bitki yetiştirmeye geri dönmeyi sever . Bu, tam da doğanın sahneye hakim olmak için geri döndüğü, sizi gerçekten suskun bırakan bir renk ve koku patlaması sunduğu andır. Bununla birlikte, bitkilerinizin her zaman güçlü ve bereketli büyümesini sağlamak için, yeşil dostlarımızın sağlığını riske atmamak için bazı tavsiyelere dikkatle uymak gerekir. Özellikle bu işe ilk adımlarını atanlar için sağlıklı ve yeşil bitkilere sahip olmak her zaman kolay olmuyor .

Bu çare ile bitkileriniz sağlıklı ve güçlü büyüyecek

Bitkilerimizin sağlıklı ve güçlü gelişebilmeleri için asla eksik edilmemesi gereken ilk husus elbette ki beslenmedir . Sadece doğru besinlerle bitkiler sağlam, dayanıklı ve güçlü bir kök sistemi ile büyüyecektir.

Portakal kabukları

Birçoğu piyasadaki bazı ana ürünlere başvurmayı tercih ediyor, ancak bu ‘kimyasal’ seçeneklerden kaçınmak ve bunun yerine doğal ve organik ilaçları tercih etmek her zaman tercih edilir. 

Bir örnek vermek gerekirse, portakal ve mandalina kabukları , bitkilerimizin güçlü ve sağlıklı büyümesini sağlamak için mükemmel çözümlerdir. Bu yüzden asla çöpe atmamalı, aksine bu amaç için kullanmalarını sağlamalısınız.

Portakal kabuğu , bitkinin oksidatif stresten korunmasına ve yeşil dostlarımızın hastalıklara karşı direncinin artmasına yardımcı olan yüksek miktarda flavonoid veya antioksidan sağlar.

Hepsi bu kadar değil, çünkü portakal kabuğu başka birçok yararlı özellik de içerir. Bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için çok önemli olan kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi besinleri bir düşünün . Bu nedenle portakal kabukları, bitkilerimizin sağlıklı ve güçlü büyümesini desteklemek için gerçekten olağanüstü bir çözümdür.

Çözümün olabildiğince etkili olabilmesi için kurutulmuş kabuklara ihtiyaç vardır. Bir portakalın kabuğunu alın ve on karanfil ve yarım litre su ekleyerek karıştırıcıya koyun .

Karanfil seçimi açıkça tesadüfi değildir. Bu yaygın baharat, antioksidan özelliklere sahiptir ve bitkinin zararlı serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur. Ayrıca karanfil, bitki büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller açısından da zengindir.

Bitkileri her 20 günde bir bu solüsyonla sulayın.

Çözeltiyi karıştırdıktan sonra, bitkileri sulamaya başlamak için su (az ya da çok bir litre) ekleyebiliriz.

Yemyeşil bitkiler

Bu en popüler çözümdür, ancak mükemmel bir gübre elde etmek için bitkinin etrafındaki toprakta küçük portakal kabuğu ve karanfil parçalarının eklenmesi olan kolay bir alternatife de başvurabiliriz .

Bitkilerimizin en iyi faydayı sağlaması için 20 günde bir bu solüsyonla sulanması gerekir . Doğal olarak bitkiler, nitrojen ve fosfor gibi diğer temel maddelere de ihtiyaç duyacaktır.

Bu nedenle, bitkileri farklı türde organik gübrelerle sulayarak geniş bir besin yelpazesini garanti etmek her zaman tavsiye edilir .