Bitkilerinizi daha bereketli hale getirmek için çok faydalı olan bu yöntemi öğrendikten sonra, kullanmaktan asla vazgeçmeyeceksiniz. Neyle ilgili? Bitkilere birçok fayda sağlayacak 0 maliyetle doğal bir gübre oluştururken.

Bitkiler için faydaları işte içeriği

Bir bahçıvanlık meraklısıysanız veya sadece bitkileri seviyorsanız, muhtemelen onları gür ve sağlıklı büyütmenin en iyi yolunu bulmaya çalışmışsınızdır.

Peki çözümün mutfağınızda olabileceğini biliyor muydunuz? Evet, doğru okudunuz! Yemek artıklarına dayalı bu hile ile bitkileriniz için doğal ve etkili bir gübre elde edebileceksiniz . Patates kabuklarını artık atmayın: Onları sevdiğiniz çiçek ve sebzeler için değerli besinlere nasıl dönüştüreceğinizi öğrenin.

Bu numara ile daha güzel ve gür yemekler: atıkları olan bitkiler için tüm faydalar

Bitkilerinizi beslemek için patates atıklarını kullanmayı hiç düşündünüz mü? İnanılmaz ama doğru, mutfağınızdaki en yaygın ve kullanışlı ürünlerden biri doğal ve etkili bir gübre olabilir . Yapılışı şöyle: Dört adet patatesi soyduktan sonra kabuklarını 48 saat güneşte kurumaya bırakın. Ardından ince bir toz elde edene kadar karıştırın.

Bu organik gübreyi kullanmak için, suyla seyreltin (litre başına iki yemek kaşığı) ve çözeltiyi yapraklara püskürtün veya bitkinin dibine dökün. Kompostlaştırmanın zaman ve sabır gerektirdiğini unutmamak önemlidir, bu nedenle pahalı kimyasalların yerine bu ucuz alternatifi denemeye karar verirseniz pişman olmayacaksınız.

Bitki

Peki sevgili bitkileriniz için somut faydaları nelerdir? Bu doğal gübre potasyum , fosfor ve sağlıklı kök ve çiçek büyümesini destekleyen diğer temel besinler açısından zengindir . Kompostun sık kullanımı bahçenizdeki veya tarlanızdaki toprak yapısını iyileştirerek su erozyonunu azaltabilir.

Son olarak, pahalı kimyasallardan tasarruf ederek, hem size hem de bitkilere zararlı zehirli maddelerin tüketimini azaltarak çevreyi koruyorsunuz. Bu yüzden tereddüt etmeyin: bu kolay ve çevre dostu tekniği bugün deneyin.

Neden bu doğal gübreyi patates kabuklarıyla birlikte kullanmalısınız?

Neden bu doğal gübreyi patates kabuklarıyla birlikte kullanıyorsunuz ? İşte bu organik ve çevre dostu çözümü seçmeniz için bazı nedenler.

İlk olarak, patates kabukları, bitki gelişimi için gerekli olan potasyum, nitrojen ve fosfor gibi besinler açısından zengindir . Bu doğal kompostu kullanarak bitkileriniz için tam ve dengeli beslenme elde edeceksiniz.

Biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerden yapılmış ev yapımı bir gübre kullanmak, aksi takdirde çöp kutusuna gidecek olan gıda atıklarının azaltılmasına yardımcı olur. Bu sayede çevrenin korunmasına da katkıda bulunmuş olursunuz.

Gübre olarak patates

Sadece bu da değil: Patates kabukları ile kendi gübrenizi yapmak da ucuz ve kullanışlıdır . Hiçbir ücret ödemeden eşit derecede etkili bir çözüm oluşturabildiğiniz zaman, artık mağazadan pahalı ürünler satın almanıza gerek yok.

Son olarak, organik bir gübre seçmek, hem insan hem de hayvan sağlığına ve çevredeki ekosisteme zararlı kimyasalların kullanımından kaçınmak anlamına gelir. Patates kabuklarını doğal gübre olarak kullanmak bitkilerinize ve genel olarak çevreye birçok fayda sağlayabilir.

Diğer doğal gübre türleri

Patates dışında birçok doğal gübre çeşidi vardır. İşte bazı örnekler:

  • Kompost : Kompostlama, organik atığın parçalanarak bitkiler için besin açısından zengin bir malzemeye dönüştürüldüğü bir süreçtir;
  • Yeşil gübreleme   : Yeşil gübre olarak yonca, fiğ gibi örtü bitkileri ekilebilir. Bu bitkiler toprak sıkışmasını hafifletir ve kök ayrışması sırasında toprağa besin katar;
  • Yosun Gübreleri : Bazı deniz yosunları azot, fosfor ve potasyum gibi temel bitki besinlerini içerir. Deniz yosunu özleri doğal gübre olarak kullanılabilir;
  • Gübre : Hayvan gübresi (örn. inek, at veya koyun gübresi), toprak ve bitki sağlığını iyileştirmek için kullanılabilen, besin açısından zengin bir doğal gübredir;
  • Kemik unu : Kemik unu bitkilere fosfor sağlar ve kalsiyum ve diğer önemli besinlerin kaynağıdır. Bahçede gübre olarak kullanılabilir;
  • Odun Külü : Odun külü bitkiler için bir potasyum kaynağı olarak kullanılabilir.

Tek yapmanız gereken toprağınız ve bahçenizdeki veya evinizdeki bitki türleri için en uygun gübreyi denemek ve bulmak.

ev