Press ESC to close

Saksıya limon tohumları dikmek için pratik rehber

Ünlü yazar Louise Hay bir keresinde, “Hayat sana limon veriyorsa, limonata yap. Limonlar çürümüşse, çekirdeklerini çıkar ve yeni limonlar yetiştirmek için ek” demişti. Bu nedenle, bir dahaki sefere bu lezzetli meyvenin suyunun tadını çıkardığınızda, çekirdeklerini atmayın, aksine ekin! Ve bu küçük ağacı büyütme fikrinden vazgeçmeyin… Sandığınızdan daha kolay. İzlenecek iyi “lezzetleri” açıklıyoruz!

Tohumdan limon ağacı nasıl ekilir ve yetiştirilir?

limon tohumları

Evde basit ve ekonomik bir şekilde güzel limon ağaçları yetiştirmeyi öğrenin! Bu harika maceraya başlamanız için ihtiyacınız olan tek şey organik bir limon (çünkü örgütlenmemiş limonlar genellikle çimlenmeyen tohumlar içerir), toprak bir çömlek ve güneşli, sıcak bir pencere pervazıdır. Takip etmesi kolay birkaç adımda, evinizde kendi narenciye bahçenizi oluşturabilir ve harika bir hasadın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Limon ekimi: hangi tohum filizlenecek?

Kaliteli tohum seçmek önemlidir. Limonunuzun tadını çıkardıktan sonra , çimlendirmek istediğiniz tohumları dikkatlice seçin. Başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için 4 ila 5 arasında seçim yapmak en iyisidir. Bu yüzden dolgun tırtılları seçtiğinizden ve düz olanlardan kaçındığınızdan emin olun. Tohumlarınız seçildikten sonra, onları yıkayın ve kabuklarını çıkarın (bu yapışkan kabuk, tohumu çürütme riski taşıyan bir şeker içeriğine sahiptir). Ardından hemen bir bardak ılık suya daldırın. Tohumların en az 12 saat, hatta gece boyunca suda bekletilmesi tavsiye edilir. Bu hazırlık aşaması, daha hızlı ve daha güçlü büyüme için çimlenmelerini geliştirecektir. Ama sonra ne yapmalı?

Limon tohumları nasıl çimlenir ve ekilir?

Narenciye tohumlarınızı 12 saat suda beklettikten sonra sıra onları ekmeye geldi. Bunun için, daha sonra ikiye bölünmüş bir plastik şişenin üst kısmı ile kapatılacak bir drenaj deliği ve uygun çapta küçük bir tencere veya kova alın.

 1. Tencerenizi hazırlamak için, dibe bir drenaj tabakası kil çakıl veya çakıl koyarak başlayın. Ardından kenardan yaklaşık 2 santimetreye kadar tohum kompostu ekleyin, ardından hafifçe bastırın.
 2. Narenciye çekirdeklerini banyolarından yavaşça çıkarın ve tohumların sivri tarafı aşağı gelecek şekilde saksı toprağının üzerine yerleştirin. Bunları ince bir toprak tabakasıyla (yaklaşık 1 santimetre) örtün ve tekrar hafifçe sıkıştırın.
 3. Tohumları yerinde tutmak için üzerine su püskürterek toprağı nemlendirin. Ardından, tencereyi doğrudan doğal güneş ışığı alan bir yere yerleştirin.
 4. Çimlenmeye elverişli bir atmosfer yaratmak için, tencereyi kesilmiş bir plastik şişenin üst kısmıyla kapatabilirsiniz (kapağı saklayın).

Tohum çimlenmesini izleyin

çiçekli limon ağacı

Tohum çimlendirme , narenciye yetiştiriciliğinde çok önemli bir adımdır ve bitkilerinizin sağlıklı büyümesi için bunu hafife almamak zorunludur.

 1. Her gün, içini silerek yoğunlaşmayı gidermek için şişeyi dikkatlice çıkarın.
 2. Gerekirse, nemli tutmak için saksı toprağını hafifçe sisleyin, ancak aşırıya kaçmayın.
 3. Tohumlar filizlenene ve fideler topraktan çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Çevre koşullarına bağlı olarak, çimlenme daha fazla veya daha az zaman alabilir (ortalama olarak yaklaşık 2 ila 4 hafta).

fideleri büyüt

Bu bir başarı, fideler ortaya çıkıyor, tohumlarınız çimlendi! Şimdi onlara uygun şekilde bakma ve iyi bakma zamanı. Fideler göründüğünde, onları parlak bir yere, ancak doğrudan güneş ışığından uzak bir yere yerleştirmek önemlidir.

 1. Başlamak için plastik şişeyi tekrar takabilirsiniz, ancak bu sefer kapaksız.
 2. Fideler iki yaprak yaptığında plastik şişeyi tamamen çıkarın.
 3. Ancak toprağın ıslanmadan düzenli olarak nemli kalmasına dikkat edin.

Genel olarak haftada iki kez sulama yeterlidir.

Genç turunçgillerinizin saksısını değiştirin

Küçük bitkilerinize büyümeleri için ayrı bir alan vermenin zamanı geldi! 5 ila 6 cm yüksekliğe ulaştıklarında ve 3 ila 4 yapraklı olduklarında, onları ayrı saksılara yeniden dikmenin zamanı gelmiştir .

 1. Yaklaşık 14 cm çapında saksılar seçin, iyi drenaj için tabana bir kat kil çakıl veya çakıl ekleyin ve saksı toprağı ile doldurun.
 2. Her saksının ortasına, bir dirgenle dikkatlice sökülmüş genç bitkilerinizi yerleştirmek için küçük bir çukur kazın.
 3. Saksılara yerleştirildikten sonra, saksı toprağını köklerin etrafına hafifçe bastırın ve büyümeyi teşvik etmek için hafifçe sulayın.

Fidanlarınız artık yeni yuvalarına gitmeye hazır!

Narenciye meyvelerinize iyi bakın

Bu iyi ? Limon ağaçları uygun şekilde saksılandı mı? İyi durumda kalmaları ve uyumlu bir şekilde büyüyebilmeleri için onları uygun şekilde korumanın zamanı geldi! Bunu yapmak için :

 1. Onlar için parlak, ancak narin küçük yapraklarını yakabilecek doğrudan güneş ışığından uzak bir yer bulun.
 2. Hayır, size şunu söylemeyi unutmuyoruz: başka herhangi bir ısı kaynağından kaçının ve toprağı hafif nemli tutun!
 3. Toprak kurumaya başlar başlamaz güzel limon ağacınızı mümkün olduğunca düzenli olarak sulayın.
 4. Ve bahçeniz, balkonunuz veya terasınız varsa gün ışığına çıkarın. Söz veriyoruz, çok sevinecek!
 5. Son bir tavsiye, sevgili bahçıvanlar, genç limon ağaçlarınızın iyi büyümesini sağlamak için iki yılda bir saksılarını değiştirin.

İşte videoda, tohumlardan limon ağacı dikmeyi öğrenmek için başka bir ilginç yöntem. Not al!

Bir limon ağacı ne kadar sürede büyür?

limon hasadı

Tohumdan limon ağacı yetiştirirken sabır çok önemlidir , meyvelerin beşinci yıl civarında ortaya çıkması üç ila altı yıl sürebilir.

 

İlkbahar veya sonbahar: limon tohumu ne zaman ekilir?

Limon ağacınızı başarılı bir şekilde dikmek için erken ilkbaharı tercih etmeniz önerilir . Bu dönem, kış bahçeniz veya seranız yoksa biraz zor olabilen sonbaharın aksine, ağacınızın kıştan önce sessizce kök salmasını sağlar… Ancak, çukuru sonbaharda hazırlamayı unutmayın. mümkün olan en iyi ortam ile limon ağacınız.

Bundan sonra, limon ağacı sizin için hiçbir sır saklamıyor! Ellerinizi kirletmek ve bu taze ve sulu narenciyenin tadını çıkarmak için neyi bekliyorsunuz?