Salatalık yaz aylarında en çok tüketilen sebzelerden biridir. Gevrek, taze ve ferahlatıcı, salatalar ve meyve suları için mükemmeldirler. Sadece, bu kabakgiller çok acı bir tada sahip olabilir. Soyarak nasıl önleneceğini öğrenin. Kesin olan bir şey var: Bu güzel jesti hızla rutininize adapte edeceksiniz.

Salatalık su ile doludur ve bu nedenle vücudun hidrasyonu için gereklidir. Birçok çeşit vitamin, mineral ve elektrolit içerir.

Acı bir tat bırakmamak için bir sebzenin nasıl soyulacağını bilmek önemlidir.

Acı olmaması için salatalık nasıl soyulur?

salatalık soymak

Salatalık, turşu ve diğer kabakgillerin acılığından sorumlu bileşiklere cucurbitacinler denir. Cucurbitacin B ve C, bitkinin yapraklar gibi belirli kısımlarına acı bir tat verir.

Yani salatalığın acı tadı sebzenin çürük olduğunun bir işareti değildir. Kukurbitasinler, steroid grubuna ait kimyasal bileşiklerdir. Üretimleri  bitkinin  zararlılardan korunması için doğal savunma mekanizmasıdır. Tipik olarak, bu bileşiklerin en yüksek konsantrasyonu yapraklarda ve gövdelerde bulunur.

Soyarken, sebzenin rengine dikkat edin. Salatalığın daha koyu olduğu yerde, yemeğin tadını acılaştıran daha fazla madde vardır. Uzmanlar, bunun yerine daha hafif tarafından soyulmasını tavsiye ediyor.

Belirli koşullar altında, cucurbitacin konsantrasyonu önemli ölçüde artar:

  • Salatalık, sıcaklıkların nispeten düşük olduğu yaz aylarında nemin bol olması nedeniyle hoş olmayan bir tada sahip olabilir.
  • Serada nem eksikliği salatalıklara acı verir
  • Güneşe doğrudan maruz kalma da buna bağlanabilir.
  • Faktörlerden biri, bir serada düşük nemdir.

Salatalıktaki acılık nasıl giderilir?

salatalık dilimleri

Salatalığı kesmenin en kolay ve en iyi yolu, salatalığı bir bıçak   kullanarak tam ortasından kesmektir  . Salatalık bu şekilde soyulduğunda acılık tamamen kaybolur.

Salatalığı önce uçlarını kesip soyarak da kesebilirsiniz. Salatalığı bir çatalla (uzunlamasına) delin, bu da acılığı önler.

Salatalığı kesmenin başka bir yaygın yolu da üstten kesmektir. Biraz tuz  uygulayın  ve kesilen parçaları dairesel hareketlerle ovalamaya devam edin. Aynı şekilde diğer tarafından kesip tuzla ovun. Daha sonra salatalığı yıkayıp doğrayın. Acıya veda edebilirsiniz.

ev