Salatalık, domates, kabak, karpuz ve kavunları sulamak için en basit sistem budur. İşte size bol meyve ve sebze üretimini garanti edecek teknik.

Bitkileri sulamak için en basit sistem

Yaz mevsiminin gelmesi ve bitki büyümesi için elverişli olan yüksek sıcaklıklar nedeniyle, bol hasat için bitkilerinizi sulamak gereklidir . İşte salatalık, domates, kabak, karpuz ve kavunları sulamak için çok kolay sistem.

Bitkiler nasıl daha hızlı büyür: su yükünüzü yönetmeniz neden önemlidir?

Isı geldi ve yüksek sıcaklıklar , gübrelenmediği ve titiz bir şekilde ve kesin kalıplara göre sulanmadığı takdirde , bol bir hasadı garanti eden bitkilerin büyümesine katkıda bulunuyor .

Bununla birlikte, mahsuller her zaman istenen sonuçları vermeyi başaramaz. Bazen kötü hava koşulları, uygun olmayan toprak veya yetersiz sulama gibi çeşitli faktörler nedeniyle meyve ve sebzeleri bahçenizden sofraya getirmek karmaşık bir hal alır.

Bugün, bitkilerin büyümesini garanti eden ve her zaman özel dikkat gösterilmesi gereken temel bir unsurdan bahsetmek istiyoruz: sulama. Tüm bitkilerin büyümek ve hayatta kalmak için suya ihtiyacı olduğunu küçük yaşlardan itibaren bilim kitaplarından öğreniyoruz .

Bitkileri sulamak

Çok doğru. Ancak su yükü iyi yönetilmezse bitkinin çiçek ve meyve vermediği gibi ölebileceğini de kimse söylemez . Her bitki , türüne ve menşe yerine bağlı olarak, daha fazla veya daha az suya ihtiyaç duyabilir . Örneğin biber bitkisini her gün sulamazsanız, bu lezzetli, renkli sebzeleri toplamanın verdiği tatmini size hiçbir zaman veremez.

Bazı durumlarda bitkileri doğru şekilde sulamak için bir yöntem öğrenmek gerekir . Bugün salatalık, domates, kabak, karpuz ve kavun sulamanın en basit yolunu açıklıyoruz .

Tavsiyemizi dikkatle uygularsanız, birkaç hafta içinde gerçekten bol bir hasata sahip olacaksınız : sofranız meyve ve sebzelerle dolu olacak. Bu yöntemle bitkilerinize su vermeyi asla unutmayacaksınız ama her şeyden önce onları sulamaktan asla bıkmayacaksınız.

Salatalık, domates, kabak, karpuz ve kavunları sulamak için en basit sistem: fark yaratacak yöntem budur

Bir aydan fazla bir süredir ve yeşil parmak konusunda uzman olmayanlar bile çok iyi bilirler ki, şu ekinler ekilebilir: salatalık, domates, kabak, karpuz ve kavun.

Yazlık bahçe ürünleri

Bunlar, yetiştirilmesi her zaman kolay olmayan meyve ve sebzelerdir . Çoğu zaman, tüm zamanınızı sebze bahçesinin veya bahçesinin bakımına ayırsanız bile , sonuçlar hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak diğer zamanlarda, unutkanlık veya zamansızlık nedeniyle , güçlü ve sağlıklı büyümelerini sağlamak için bitkilerimize doğru miktarda su vermeyi unuturuz.

Elbette, bazen bitkileri sulamak gerçekten sıkıcıdır , özellikle de çok sayıda bitki varsa ve dışarısı sıcaksa ve güneş sıcaksa veya tam tersine, hava soğuksa . Sulamanın aldığı ve bazen gerçekten çok fazla olan zamandan bahsetmiyorum bile .

Ancak bitkilerimize su vermeyi bırakamayız: su onlar için hayattır , büyümelerini ve meyve vermelerini sağlayan yakıttır. Yılın bu zamanında, sürekli sulamaya diğerlerinden daha fazla ihtiyaç duyan bazı bitkiler vardır .

Salatalık, domates, kabak, karpuz ve kavunlardan bahsedelim . Çok fazla zaman ve enerji harcamadan onları nasıl sulayabilirim ? Bol hasat, sağlıklı bitkiler elde etmenizi sağlayan ancak sürekli ve manuel sulama gerektirmeyen bir çözüm var mı?

Son sorunun cevabı evet. İşte salatalık, domates, kabak, karpuz ve kavunları sulamak için en basit sistem. 6 litrelik bir şişe alın ve suyla doldurun .

Birlikte verilen kapakla mükemmel şekilde kapatın ve ters çevirin . Matkap yardımıyla su şişesinin dibine farklı kenarlarda olacak şekilde 4 delik açın.

Bu adımı gerçekleştirdikten sonra, toprağa su şişenizin en az 1/4’ünü sığdıracak kadar geniş bir hendek kazın . Çevreleyen toprakla birlikte 6 litrelik şişe, uzman yetiştiriciler tarafından kullanılan teknik terimdir.

Bu şekilde çok uygun bir sulama sistemi oluşturmuş olursunuz : Kapağı az ya da çok yoğun bir şekilde açarsanız, toprak ıslanmaya başlayacaktır. Fidelerinizi alın ve şişenin yanında kazdığınız oyuklara dikin . Tabii ki, her çeşidin kendi yağmurlama sistemine ihtiyacı olacaktır.

Bitkileri sulamak için basit ve kullanışlı teknik

İstediğiniz yoğunlukta su bırakan bu teknik ile salatalık, domates, kabak, karpuz ve kavun bitkilerinizi sadece kapağı çevirerek, minimum çaba ve en önemlisi çok az zaman harcayarak sulayabilirsiniz .

Daha da konforlu bir çözüm istiyorsanız , bir damla sprinkler kurmayı düşünebilirsiniz . Sistem su şişesiyle aynıdır ancak bir özelliği vardır: Delikli borulara otomatik bir zamanlayıcı bağlanarak suyun sona ermesi sağlanır ve zemini ıslatmak için karık üzerine yerleştirilebilir, bu da akışı tamamen özerk bir şekilde yönetmenize olanak tanır. su uzakta bile.