Bu harika yöntemle saksı veya bahçe hıyar bitkilerinizi sulayın ve büyütün. İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey.

Su salatalıkları

Salatalık , çok sayıda tarife lezzet katma imkanı sundukları için mutfakta kullanımı çok popüler sebzelerdir Bu sebzeler çiğ veya salamura olarak yenebilir. Bu nedenle lezzetli salatalara hayat verebilirler. Ancak bahsedildiği gibi çorbalar, püreler ve çok daha fazlası gibi başka tariflerde de birleştirilebilirler.

Diğer birçok sebze gibi, iyi olmasının yanı sıra vücudumuz için de çok iyidirler . Aslında, salatalık yüksek antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Lif, potasyum ve su açısından zengindirler ve ayrıca diürezi uyarmaya yardımcı olurlar.

Ayrıca metabolizmayı yavaşlatırlar ve kan basıncını düzenli tutmak ve vücudumuzdaki tüm toksinleri atmak gibi çeşitli açılardan fayda sağlarlar.

Ancak bu yazıda, salatalıkların nasıl pişirileceğine veya bu sebzenin tüm inanılmaz faydalı etkilerine dair göstergeler sunmak istemiyoruz. Bunun yerine, hıyar bitkilerinizi büyütmenin ve sulamanın mükemmel yoluna odaklanmak istiyoruz . İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey.

Büyük salatalık hasadı mı? İşte onu almanın en iyi yolu

Salatalık hem saksıda hem de açık zeminde yetiştirilebilir Önemli olan saksıya üçten fazla tohum ekmemek. Serbest sebze bahçesinde ise her bir tohum birbirinden en az bir metre uzakta konumlandırılmalıdır.

Salatalıklar

Yetiştirme yeri ne olursa olsun, bu sebzelerin en iyi şekilde büyümek için nasıl sıcak sıcaklıklara ihtiyaç duyduklarını bilmek tavsiye edilir. Ancak nem çok yüksek eşikleri aşmamalıdır. Ayrıca her ürünün tadına bakılarak salatalık hasadı yapılmalıdır. Katı olduklarında, her şeye devam edebiliriz.

O halde optimum büyüme için salatalık bitkilerinin suyu mümkün olan en iyi şekilde tahliye edebilen bir toprağa yerleştirilmesi gerekir . Oldukça kırılgan olmalı.

Salatalıkların doğru şekilde sulanması için, bu işlemi kavurucu güneş altında yapmaktan kaçınmak gerekir . Bu nedenle sabah erken saatlerde veya öğleden sonra geç saatlerde tercih edilmesi tavsiye edilir. Çeşitli bitkilerin saplarını ve yapraklarını doğrudan ıslatmaktan da kaçınmanız gerekecektir. Ancak, özellikle kuraklık ve bol sıcak dönemlerinde sulama oldukça sık yapılmalıdır .

Ancak bu yazıda, büyüyen hıyar bitkilerinden bol miktarda hasat almanın bazı ustaca yolları hakkında size ayrıntılı bilgi vermek istiyoruz . İşte bu bitkiler için ideal çözümler oluşturmak için kullanabileceğiniz malzemeler. Her şeyi birlikte analiz edelim.

Salatalıkları bu yöntemle sulayın

Mükemmel bir salatalık bitkisi yetiştiriciliği gerçekleştirmek için sadece bol miktarda düzenli sulama yapmak yeterli değildir. Aslında, hıyar bitkilerinizin hızla büyümesini sağlayacak ve çok bol bir hasat için hayat verecek bazı özel çözümler var .

Salatalıkları sulamak

Salatalıklarınızı ara sıra sulayabileceğiniz bu çözümlerden biri, bir yemek kaşığı şeker , üç yemek kaşığı yulaf ezmesi ve bir litre su kullanımını içerir . Bu noktada, her şeyi karıştırmak ve ardından karışımı başka bir litre temiz suda filtrelemek ve seyreltmek gerekir. Bu karışım ayda bir kez salatalık bitkinizin kökünün altına konulabilir.

Salatalıklarınız çok daha hızlı büyüyecek ve sağlıklı ve bereketli bir ürün alacaksınız . Bununla birlikte, bu sebzelerin bol miktarda büyümesini sağlamanın tek yöntemi bu değildir.

Örneğin başka bir yöntem,  muz kabuklarının kullanılmasını içerir . Bu malzemeleri küçük parçalara ayırın ve yaklaşık 2 litre su ile birlikte bir kaba koyun. İyice karıştırın ve kabukları yaklaşık 24 saat suda bekletin .

Bu solüsyon daha sonra yaklaşık 3 litre temiz su ile seyreltilecektir. Bu , hıyar bitkilerinizin köklerinin altına yerleştirmek için ideal bir sıvı oluşturacaktır . Bir önceki durumda olduğu gibi, bu yöntemle bile fidanlarınız “mucizevi” bir hasada hayat verecektir.