Salatalıkları sulamak için güçlü bir sıvı, daha doğrusu sektördeki fidancıların önerdiği bu sıvıyı kullanmak yeterli olacaktır.

su salatalıkları

Salatalık nasıl sulanır ve katlanarak büyümeleri sağlanır? Çocuk bakıcıları tarafından sadece birkaç bileşen kullanılarak oluşturulan tek bir güçlü sıvı ile. Çoğu zaman ve isteyerek, aslında, özel bir kimyasal maddeye gerek yoktur, yalnızca büyümelerini ve beslenmelerini garanti edebilecek bakım ve içerik maddeleri gerekir. Neyle ilgili? Hemen öğrenelim.

Salatalık nasıl yetiştirilir?

Hıyar yetiştirmek, bahçecilik meraklıları için büyüleyici ve ödüllendirici bir uygulamadır . Salatalık, birçok yemek tarifinde kullanılan ve canlandırıcı tadıyla takdir edilen son derece çok yönlü sebzelerdir. Evin dışında küçük bir bahçe oluşturmak isteseniz bile her zaman uzmanların tavsiyelerine uyun.

Hıyar ekimine başlamadan önce toprağı uygun şekilde hazırlamak çok önemlidir. Salatalık, iyi drene edilmiş, organik madde açısından zengin ve pH’ı 6 ile 7 arasında olan toprakları tercih eder. Toprağın derinlemesine işlenmesi, yabani otların ve taşların temizlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca kompost veya iyi çürümüş gübre eklemek toprağı zenginleştirecek ve hıyar bitkilerinin sağlıklı büyümesini destekleyecektir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz, her biri kendine özgü özelliklere sahip birkaç salatalık çeşidi vardır . Bazı çeşitler serada büyümek için uygundur, diğerleri ise en iyi açık havada yetişir. En uygun çeşidi seçmek için yerel iklimi ve mevcut alanı dikkate almak önemlidir. Bazı yaygın çeşitler arasında Amerikan hıyarı, boğa boynuzu hıyarı ve salatalık turşusu bulunur.

Salatalık, doğrudan tohumlama veya transplantasyon yoluyla yetiştirilebilir Doğrudan ekim, tohumların doğrudan toprağa ekilmesinden oluşurken, dikim, bitkilerin toprağa nakledilmeden önce tohum yataklarında yetiştirilmesini içerir.

Büyüyen salatalık

Salatalık , sağlıklı ve üretken büyümeyi sağlamak için uygun bakım gerektirir . Öncelikle, özellikle sıcak ve kurak dönemlerde bitkilerinizin yeterli miktarda suya erişebildiğinden emin olun. Kurumayı önlemek için düzenli ve derin sulama şarttır. Ek olarak, nemi korumak ve yabani otları kontrol etmek için bitkilerin etrafına bir malç tabakası uygulanması tavsiye edilir.

Bol büyüme için sıvı: bileşenler

Salatalığın nasıl yetiştirileceğini anladıktan sonra , bol büyümeleri için dikkate alınması gereken başka teknikler de vardır. Çoğu durumda, kimyasal koruyucular açısından zengin ürünler kullanma eğilimindeyiz. Deneyimli çocuk yetiştiricileri, yalnızca doğal içeriklerle oluşturulmuş özel bir sıvı önermektedir:

  • 1 litre su;
  • preslenmiş maya;
  • 1 yemek kaşığı domates püresi.
Salatalık yetiştiriciliği ve beslenmesi

İyice karıştırıp 2 saat dinlendirdikten sonra 1 su bardağı sütü ekleyin. Madde şişene ve turuncu bir renk alana kadar beklemeye bırakın. 10 litre su ile bir kovaya dökün ve iyice karıştırın. Bu madde, salatalıkları haftada bir kez sulamak için kullanılabilir ve bitkinin sağlığına hizmet eden tüm özellikler açısından zengindir.

ev