Sansevieria trifasciata bilimsel adıyla da bilinen Sansevieria, yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Aynı zamanda kaplanın dili, dili, kayınvalidenin dili, kedinin dili, kaplanın kuyruğu ve St. George’un kılıcı olarak da bilinir. Çok dekoratif ve dayanıklı bir bitkidir. Sansevieria hem yüksek hem de düşük sıcaklıklara (-5 ° C’ye kadar) çok iyi direnç gösterir. Ek olarak, evin içindeki havayı temizlemeye yardımcı olan bir bitkidir.

Sansevieria veya kayınvalidenin dili, yaprakları için bu isme sahiptir.Bunun nedeni, uzun yapraklarının, kendi cinsiyetlerini konuşmak ve eleştirmek için “en konuşkan kayınvalidelere” atfedilen uzun dille (alaycı bir şekilde) karşılaştırılmasıdır.

Sansevieria, sarı ve kuru bir yaprak bile değil: bunu yaparsanız her zaman gür ve güçlü olacaksınız!

Arjantin

Kayınvalidenin dili olarak da bilinen Sansevieria, NASA (Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından benzen, tolüen, ksilen ve formaldehit gibi toksik maddeleri soluduğumuz havadan uzaklaştırmak için önerilen bitkilerden biridir.

  • Işık: Çok dayanıklı olmasına rağmen, ideal olan çok fazla ışık alan yerlere yerleştirmektir.
  • Sıcaklık: İdeal 15 ila 20 ° C arasındadır, ancak yaz aylarında 30º sıcaklıklara dayanabilir. Taslaklardan kaçının.
  • Sulama: kuvvetli tutmak istiyorsanız, aşırı sulama yapmayın ve sadece toprak kuruduğunda. Kışın, her zaman iç ortamın sıcaklığına bağlı olarak ayda sadece bir veya iki kez suya ihtiyaç duyar. Onu etli bir bitki olarak düşünmeliyiz, bu yüzden sadece substrat kuruduğunda sulanmalıdır. Aşırı su, köksapın çürümesine neden olabilir (yatay olarak büyüyen, düğüm köklerinden ve otsu sürgünlerden yayılan çeşitli tomurcuklara sahip yeraltı sapı). Nemli ortamları sevmez, bu nedenle su püskürtmekten veya püskürtmekten kaçınmak tercih edilir.
  • Nakil: Eğer tencere küçülmüşse, ideal olan, ilkbahar başladığında, Mart ve Nisan ayları arasında onu daha büyük bir tencereye taşımaktır. İyi drenaj sağlamak için, desteğin suyla tamamen emprenye edilmesini önlemek için tencerenin dibine birkaç parça pişmiş toprak veya taş yerleştirilmesi önerilir. Nakledilmezse, üst substratın yenilenmesi tavsiye edilir: 3 cm yüzey substratını çıkarın ve yeni toprak koyun.
  • Kompost: Sıcaklıklar istikrarlı bir şekilde yükselmeye başladığında (ilkbaharın sonlarında ve yaz başlarında) kompost uygulayın ve sıcaklıklar tekrar düşmeye başlayana kadar (sonbahar) ayda bir kez yapın.
  • Budama: Sansevieria budama gerektirmez, ancak hastalıkları önlemek için kuru yaprakların ortadan kaldırılması önerilir.
  • Çiçeklenme – Bu tropikal bitki genellikle iç mekanlarda çiçek açmaz, ancak eğer öyleyse, yaz sonlarında küçük çiçekler ortaya çıkar.
  • Sansevieria için daha fazla bakım: Yaprakların uçlarına dokunmamaya çalışın, çünkü hassastırlar ve kolayca zarar görebilirler.

Kayınvalidenin dili nasıl yeniden canlandırılır? Bunu yapın!

Sansevieria genellikle bakımı çok kolay bir bitkidir. Bazı yapraklar solmaya ve sararmaya başlarsa, sulamaya dikkat etmeniz gerekir. İç mekan bitkileri olarak, düşük sıcaklıklar size oyun oynayabilir. Bu nedenle, sansevieria’nın çürümemesi veya mantarlar tarafından saldırıya uğramaması için sudan yoksun olup olmadığını her zaman göz önünde bulundurmalısınız.