Su lekeleri çıkarır, bitkileri besler ve cildi ve vücudu nemlendirir. İster köpüklü, ister köpüklü veya durgun su, günlük hayatımızın bir parçasıdır. Ancak köpüklü su sadece sindirim rolüyle sınırlı mı kalmalı? Yoksa başka kullanımları var mı? Bu makalede her şeyi öğrenelim.

Ev işlerini yaparken, maden suyu için de geçerli olan günlük ürünleri yeniden kullanmak için yaratıcılığımızı iki katına çıkarmaktan asla vazgeçmeyiz.

Köpüklü su bir temizlik sorununu nasıl çözebilir?

Öncelikle   maden suyunu karbonatlı su ile karıştırmamaya  dikkat edin . Birincisi doğal olarak bir kaynaktan gelen karbon dioksitten oluşan sudur, ikincisi ise ince gaz kabarcıkları oluşturmak için karbon dioksitin eklendiği durgun sudur. Maden suyunun mineral ve eser elementlerdeki bileşimi değişken olmakla birlikte, sodyum, magnezyum ve kalsiyum açısından az ya da çok zengin olabilir.

kırmızı şarap lekesi

Köpüklü su sadece hidratlanmaya değil, aynı zamanda  sindirimi kolaylaştırmaya da yardımcı olur , gazlı içecekler ve diğer endüstriyel içeceklerin kullanımından kaçınır.

Bununla birlikte, en bilgili ev kadınları, köpüklü suyun bazı inatçı lekelerle mücadelede de büyük bir müttefik olduğunu bilirler. İkincisinin içerdiği kabarcıklar sayesinde, sıçrama veya kir kalıntılarını ortadan kaldırmak mümkündür .

Bir akşam yemeği partisinde masa örtünüze veya kanepenize hiç bir kadeh kırmızı şarap döktünüz mü? Kaç kişi bu talihsiz deneyimi yaşadı ve  söz konusu kanepeyi  veya söz konusu masa örtüsünü  kurtaramadı ?   Bir anlık dikkatsizlik, özellikle özenle seçilmişse, bir mobilya veya kumaş parçasının kaybolmasına neden olduğunda ne büyük bir israf.

Korkma ! Köpüklü su, masa örtüsü üzerindeki  kırmızı şarap lekelerine karşı savaşmak için tercih edilen bir müttefiktir . Köpüklü suda bulunan, yaygın olarak CO2 olarak bilinen karbondioksit,  gerçek bir doğal leke çıkarıcı görevi görür . Bunu yapmak için şarap lekesinin olduğu yere köpüklü su ile hafifçe vurmanız ve etki etmesine izin vermeniz yeterlidir. Sadece birkaç dakika sonra lekenin solmaya başladığını göreceksiniz. Daha sonra klasik bir yıkama için masa örtünüzü çamaşır makinesine koyabilirsiniz. Kumaşın temizliği sizi suskun bırakacaktır. 

Pas çıkarmak için de köpüklü su

paslı aletler

Alet kutunuz tozu aldı mı ve aletlerinizde çok sayıda pas lekesi mi var? Limon suyu, karbonat, soda veya tuzlu su denediyseniz ve sonuç hala aynıysa,  karbonatlı su  ucuz ve doğal bir deterjandır.

Aletlerinizi temizlemek için üzerine köpüklü su serpin veya suyla dolu bir kaba batırın. Küçük baloncuklardaki gaz pası çözmeyi başarırken aletlerinizi birkaç dakika dinlendirin. Ardından, son pas kalıntılarını gidermek için aletlerinizi fırçalayın.

Köpüklü suyun  birçok erdemi  vardır , bu nedenle karbonatlı su makinelerinin giderek daha popüler hale gelmesi tesadüf değildir. Ayrıca bilin ki, sanılanın aksine  maden suyu sizi şişmanlatmaz .

Bir hatırlatma olarak, düzenli hidrasyon, sıcaklığını düzenlerken vücuttaki toksik maddeleri ortadan kaldırır. Bu yüzden susadıysanız, gazlı, köpüklü, durgun, aromalı, doğal veya karbonatlı su içmekten çekinmeyin.

ev