Zamanla, mutfak eşyaları ve pişirme kapları sararabilir ve bozulabilir, bu nedenle onlara iyi bakmanız önemlidir. Günlük olarak yıkanmaları kolay olsa da tavalar veya diğer kaplar zamanla renk değiştirebilir. Parlaklıkları nasıl geri yüklenir? Hangi ürünü kullanmalı? Lideri takip edin.

Bazen ocağınızın üzerinde kalıcı lekeler veya orijinalinden farklı bir renk gözlemleyebilirsiniz. Tavanızı eski ihtişamına döndürmek için bu basit malzemeyi kullanın.

Sararmış emaye tavalarınızı nasıl iyice temizlersiniz?

E-postada bir mutfak malzemesi

Mutfak eşyalarınızı  iyi durumda tutmak için düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Yıllar içinde emaye kaplar, tavalar veya diğer pişirme kapları da sararabilir ve parlaklıklarını kaybedebilir. Bu sorunu çözmek için bunları değiştirmeniz gerekmez, ancak bu rahatsızlığı gidermek için bu basit malzemeyi kullanabilirsiniz.

– Emaye tavalarınızı beyazlatmak için bulaşık makinesi tableti kullanın

Bir bulaşık makinesi tableti

Sararmış tavalarınızı beyazlatmak için bulaşık makinesi tableti kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için sararmış mutfak gereçlerinizde sıcak su ısıtın ve bulaşık makinesi tabletini bırakın. Kaynatın ve sonra on beş dakika ateşten alın. Bir süngerle ovalayın, ardından tavayı boşaltın, temiz suyla durulayın ve kalan kiri bir kez daha temizleyin. Emaye kaplarınız rekor sürede parlaklığına kavuşur.

Emaye tavalarınızı temizlemek için daha fazla ipucu keşfedin

Tencerenizi iyice temizlemek için , potansiyel olarak toksik geleneksel deterjanlara yatırım yapmanız gerekmez. Kullanımı kolay doğal ürünler kullanabilirsiniz.

– Emaye tencere ve tavalarınızı beyaz sirke ile temizleyin

Beyaz sirke temizlik için gerçek bir müttefiktir. Dezenfektan ve temizleme özelliği ile bu ürün tencerelerinizin temizliği için idealdir. Bu doğal ürün, yanmış bir tencere veya tavayı temizlemek için de faydalı olabilir. Bunun için mutfak aksesuarınızın dibine beyaz sirke dökün. Birkaç dakika kısık ateşte pişirin ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Karışımı kaynatın ve tencerenizi veya kızartma tavanızı bir kenara bırakın ve süngerle ovalayın.

– Emaye tavalarınızı boyamak için kabartma tozu kullanın

Kabartma tozu, mutfak eşyalarınızı beyazlatmanızı sağlayacak leke çıkarma gücüne sahiptir. Tencerenizde kullanmak ve faydalarından yararlanmak için mutfak aksesuarınızın altına kabartma tozu dökün. 2 veya 3 santimetre üzerine su dökün ve karışımı kaynatın. Çözeltinin soğumasını bekledikten sonra tavanızı süngerle ovun. Daha fazla verim için beyaz sirke de ekleyebilirsiniz. Bir bardak sirke ile iki santimetre suyu karıştırın. Tüm safsızlıkları gidermek için kaynatın, ardından iki yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin. Bir sünger veya bezle ovmadan önce birkaç dakika bekletin.

– Emaye tavanızı veya tencerenizi tuzla temizleyin

Mutfak aksesuarlarınızdaki tüm pislikleri ve kiri temizlemek için tuz kullanabilirsiniz. Tavanıza veya tencereye biraz su dökün ve ardından ince tuz ekleyin. Daha iyi verim için, bir limonun suyunu tuzun üzerine macun kıvamına gelene kadar sıkabilirsiniz. Bir süngerle ovalamadan önce karışımı bir veya iki saat bekletin ve ardından tüm kalıntıları gidermek için temiz su ile durulayın.

Artık tüm bu temizleme ipuçlarını bildiğinize göre, emaye tencerenizin bakımı için bunları günlük olarak uygulayabilirsiniz.

ev