Kesinlikle mükemmel sonuç veren ancak sağlığınız için pek tavsiye edilmeyen bazı ürünleri kullanmak istemiyorsanız, sararmış bir küvetin temizlenmesi çözülmesi oldukça zor bir sorun olabilir.

Sararmış küvet

Sararmış küvet günde bir kez, belki yetersiz şekilde yıkasanız bile kullanılamaz hale gelir . Özellikle yaz aylarında en çok kullanılan banyo armatürlerinden biri olduğundan, sürekli, dikkatli, dikkatli ve bol miktarda boş zaman ile bakılması gerekir ki bu her durumda bir garanti değildir.

Hatta defalarca yıkanmasına, bakımına ve dikkatine rağmen kolaylıkla kirlenir. İlk neden genellikle tabana ve yanlara yapışan köpük banyosudur. İkinci neden ise özellikle sıcak suda bulunan kireçtaşının varlığıdır.

Kimyasallara ve zararlı maddelere hayır, mutfakta kullandığımız bazı ürünler mucizevi

Sararmış küvetin temizlenmesi oldukça yorucudur , yalnızca kimyasal ürünlerle kabul edilebilir sonuçlar elde edilmesi beklenebilir, bu yöntem aynı zamanda dirsek yağı ve çok fazla boş zaman gerektirse bile. Sonuçta sonuç kabul edilebilir olacaktır ancak beklentileri karşılamayacaktır.

Sağlığa zararlı ve aynı zamanda sıhhi tesisat için agresif, onarılamaz şekilde lekelenebilecek maddeleri kullanmamak için , genellikle mutfakta temizlik için olduğu kadar yemek pişirmede de faydalı olan ürünleri kullanabilirsiniz. Temel pH’ı sayesinde küf ve mantarlara etki eden, yeterince temizlemeyi başaran alkali bir madde olan sodyum bikarbonattan bahsediyoruz . Bunlara her ne kadar saçma görünse de süpürge kullanımı da ekleniyor.

Sararmış küvetinizin yeniden yeni gibi görünmesini sağlamak için kullanmanız gerekenler:

Bikarbonat sodaya ek olarak, biraz bulaşık deterjanı da kullanmalısınız, bunlar birlikte bir tür aşındırıcı macun oluşturarak sararmış kazanın tüm yüzeyindeki kiri ortadan kaldırır. Macunu küvetin hem içini temizlemek için hem de dışını temizlemek için kullanabilirsiniz.

İç kısmı temizlemek için yapmanız gereken ilk şey, yüzeydeki kılları ve kiri ortadan kaldırmanıza olanak tanıyan güçlü bir su jeti püskürtmektir . Daha sonra suyu kapatın ve tabana bir miktar karbonat dökün, biraz bulaşık deterjanı ekleyin, bu noktada anahtar elemanı yani yer süpürgesini kullanın, ardından birkaç dakika boyunca iyice ve dikkatlice fırçalayın. Süpürgenin yeni, tamamen temiz ve sterilize edilmiş olması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Alt kısmı tekrar beyazlaşana kadar devam etmeliyiz . Maksimum 2 dakika sürecektir. Eğer bu olmuyorsa kremayı yarım saat kadar bekletmeniz faydalı olabilir. Bu sürenin sonunda bol su ile durulayabilirsiniz ve küvetiniz yeni gibi olacaktır.

Bileşik diğer banyo armatürlerinde nasıl kullanılır?

Küvet musluklarını ya da hortum ve duş başlığını da aynı şekilde temizleyebilirsiniz . Aynı durum iç ve dış tüm banyo armatürlerinin muslukları için de geçerlidir.

Önemli olan, bol su ile durulayıp , temiz bir bezle silerek, özellikle parlaklığını kaybedecek olan muslukları dikkatlice kurutmaktır.

Küvet sararmış ve oluklu, işte yapılması gerekenler

Küvet hasar görürse, temizlemenin yanı sıra diğer kimyasal ürünlerin yapabildiği gibi küvetin emayesine zarar vermeden olukları en aza indiren sodyum bikarbonatın sıklıkla kullanılması önerilir .

Çizikler yeterince derinse bikarbonat, bu durumda yağ giderici ve dezenfektan görevi gören beyaz sirke ile seyreltilebilir. Karışımı hazırlamak için biraz karbonat ekleyin ve susuz saf sirke ekleyin. Daha sonra karışımı etkilenen bölgelere dökün ve bir süpürge ile dairesel hareketler yaparak ve özellikle daha fazla çaba gerektiren en kirli bölgelere odaklanarak ovalayın.

ev