Dakikalar içinde kendin yap şarj edilebilir bir lamba yapın. Paradan tasarruf etmenizi sağlayacak basit ve ucuz bir yöntem. Bu nasıl.

şarj edilebilir lamba

Yanan ve değiştirilmesi gereken ampullere elveda deyin : dakikalar içinde kendin yap şarj edilebilir bir lamba yapabilirsiniz . Paradan tasarruf etmenize ve karbon ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek eğlenceli ve ödüllendirici bir projedir Ucuz ve kolayca bulunabilen malzemeleri kullanarak nasıl şarj edilebilir bir lamba yapılacağını görelim . 

Şarj edilebilir lamba: ihtiyacınız olan şey

Bu lambayı yapmak için şeffaf bir plastik kap, bir LED ışık , şarj edilebilir bir pil , bir anahtar ve bir mini güneş paneli dahil olmak üzere birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak . Ayrıca biraz elektrik teli, bir havya ve plastiği kesmek ve şekillendirmek için aletlere ihtiyacınız olacak . 

şarjlı lamba nasıl yapılır

Başlamak için LED ışığı tutacak kabı oluşturmamız gerekiyor . Bu kap, ikiye bölünmüş şeffaf bir plastik şişe kullanılarak yapılabilir . Kabın LED ışığı ve şarj edilebilir pili alacak kadar büyük olduğundan , ancak devre kurmayı zorlaştıracak kadar büyük olmadığından emin olmak önemlidir .

Ardından, güneş panelini yerleştirmek için kabın kapağında bir delik açmamız gerekiyor . Plastik bir kesici alet kullanarak kapakta güneş panelini sığdıracak kadar büyük yuvarlak bir delik açın . Bu yapıldıktan sonra, sıcak tutkal gibi güçlü bir yapıştırıcı kullanarak güneş panelini kapağa yapıştırıyoruz .

şarj edilebilir lamba

Bir sonraki adım devreyi bağlamaktır . Daha sonra elektrik telini alıp güneş paneli ile akü arasındaki şalteri kaynaklıyoruz . Ardından LED ışığı şarj edilebilir pile lehimliyoruz . Devre tamamlandıktan sonra her şeyi plastik kabın içine yerleştirip kapağı sıkıca kapatıyoruz .

Mini güneş panelleri: nasıl çalışırlar?

Şarj edilebilir ampullere bağlı mini güneş panelleri, ampulün içinde bulunan pili şarj etmek için ücretsiz güneş enerjisi kullanarak çalışır . Gün boyunca, güneş panelleri güneş enerjisini emer ve daha sonra pilde depolanan elektrik enerjisine dönüştürür . Güneş ışığı olmadığında , yeniden şarj edilen pil, ampulü çalıştırmak için gereken enerjiyi sağlar .

Bu sistem çevre dostu ve uygun maliyetli olup , sık sık pil değiştirme veya geleneksel elektrik kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır Ayrıca kurulumu ve kullanımı kolaydır , bu da onu dış mekan ve kamp aydınlatması için popüler bir seçim haline getirir .

DIY şarj edilebilir lambayı kullanın

Lambanız artık kullanıma hazır Güneş panelini, iyi miktarda doğrudan güneş ışığı aldığı bir yere yerleştirin . Gün boyunca, güneş paneli pili şarj edecek ve bu da geceleri LED ışığına güç verecektir . Bu şarj edilebilir kendin yap lambası, elektrik yerine güneş enerjisi kullandığı için harika bir para tasarrufu çözümüdür .

şarj edilebilir lamba

Ayrıca ağırlıklı olarak plastikten yapılmış olması sayesinde hafif olması ve kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olması onu dış mekan kullanımı için de ideal kılar . Son olarak, bu kendin yap lambası, karbon ayak izlerini azaltmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir . Güneş enerjisi kullandığı ve yenilenemeyen enerji kaynakları gerektirmediği için geleneksel elektriğe bağımlılığı azaltmaya yardımcı olan çevre dostu bir seçimdir .

ev