Hiç tüplerde çilek yetiştirmeyi denediniz mi? Alışılmışın dışında bir sebze bahçesi için uzmanlar basit ve hızlı tekniği belirtiyor.

Üreticiden tüketiciye tüplerde lezzetli çilekler olması için fidanlıkçıların tavsiye ettiği alışılmışın dışında bir yetiştirme tekniği. Küçük bir bahçesi olanlar için oldukça basit ve bir o kadar da eğlenceli olan bu tekniği uygulamak kolay olacaktır . En lezzetli ve tamamen organik çileklere sahip olmak için birkaç basit adımı uygulamanız yeterli.

Tüpte çilek, yetiştirme tekniği

Dikey yetiştiricilik denir ve çiçek dolu sağlıklı bir bitkiye sahip olmak için uzman fidancıların tavsiye ettiği ekim türüdür. Çilek bitkisinin boyu kural olarak 20 cm’yi geçmez ve çok küçüktür. Çok derin bir kök sistemine sahiptir, bu nedenle saksıda yetiştirmek ve dikey bahçelere uyum sağlamak için mükemmeldir.

Yetiştirme, alanı işgal etmemeye ve ayrıca daha fazla fideye sahip olmaya izin veren bir PVC boru aracılığıyla gerçekleştirilir. Balkonunda küçük bir sebze bahçesi, bol organik ve tatlı çilek isteyenlere kesinlikle tavsiye edilir.

tüp çilek

Bahsedildiği gibi, bu tür bir yetiştirme , geri dönüştürülmüş bir PVC plastik boru veya fidanlıklardan satın alınabilecek özel bir boru kullanılarak gerçekleştirilir. Önemli olan, çilekleri barındıracak ve dikey gelişim için doğru çapa sahip olmasıdır. Ek destek almayacak, ancak fazla suyu boşaltmak için bir daire alacak .

Çilek tüpü, uzman tavsiyesi

Bol çilekli bir sebze bahçesi oluşturmak için uzmanlar üst borunun bir kısmından 10 cm mesafe olacak şekilde kesikler yapılmasını önermektedir. Tüp daha sonra ısıtılmalı ve ardından bir tahta parçası kullanılarak küçük bir balkon oluşturulmalıdır.

Kesikler daha sonra zımpara ile bitirilir .

kırmızı çilek

Tüpte çilek, yetiştirme yöntemi

Çilekleri evde yetiştirmek de kolaydır , ancak bu teknikle yetiştirilirse her zaman çok suya ihtiyacınız olduğu açık olmalıdır. Doğada çilekler çalıların arasında doğarlar, bu nedenle zaman zaman doğrudan güneş ışığı almaları gerekse bile korunaklı aydınlatmalı alanları tercih ederler.

Çilek tüpü her zaman güneşte değil , sağlıklı büyümesi ve büyümesi için orta bir alanda olmalıdır.

Uzmanlar ayrıca, meyvelerin nem ile temas etmesini önlerken, her zaman nemli kalması için tüm toprağın malçla kaplanmasını önermektedir . Tüp ile alan küçülür, ancak ek bir saman tabakası ile de oluşturulan özel özel topraklar vardır.

Zaman zaman gübre ekleyin ve zamanla oluşabilecek tüm su durgunluğuna dikkat edin.

çilek yetiştir