Şeftali yaprak kıvrılması nasıl önlenir? Oluştuğunda tedavisi mümkün müdür? Bu soruları cevaplayacağız.

şeftali yaprakları kıvırmak

Şeftali yaprağı kıvrılması sorunu, tüm şeftali ve nektarin yetiştiricileri arasında yaygın bir sorundur.

Bu mantar hastalığı, çiçekler, meyveler, yapraklar ve sürgünler dahil olmak üzere bu ağaç bitkilerinin her yönü üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir.

Şeftali yaprağı kıvrılması hakkında bilgi edinmek, bu rahatsızlığı yönetmek ve bastırmak için gerekli bir başlangıç ​​önlemidir .

Şeftali yaprağı kıvrılması nasıl belirlenir

Şeftali yaprağı kıvrılmasını belirlemek nispeten basit bir iştir ve uzmanlık bilgisi gerektirmez.

Sadece şeftali ve nektarinleri hedef alarak diğer ağaç hastalıklarından ayırt edilmesini kolaylaştırır. Basitliğine rağmen, şeftali ağacınızı etkileyebilecek en zararlı hastalıklardan biridir.

Tipik olarak ilkbaharda, sıcaklıkların düşük olduğu ve bol yağış olduğu zaman ortaya çıkar.

Yeni şeftali yaprakları büyüdükçe alışılmadık derecede kalın olacak ve kıvrılmaya başlayacak ve sonunda buruşuk bir görünüm alacaktır .

Ayrıca, yapraklarda sarı veya kırmızımsı renkte başlayan ve daha sonra beyaza dönüşen kabarcıklar görünecektir .

Sonunda, beyazımsı bir kaplama geliştirirken tüm yaprak çeşitli tonlara dönüşebilir.

Yazın başlarında, daha önce göze hoş görünmeyen yapraklar daha koyu tonlara döndükçe, boyutları küçüldükçe ve sonunda ağaçtan düştükçe görünümleri daha da kötüleşecektir.

Şeftali ağacı

Bazen hastalıklı yapraklar döküldükten sonra yeni yapraklar ortaya çıkar, ancak hastalıktan etkilenen ağaçlar genellikle kırılgan ve verimsizdir . Meyve üretilirse deforme olur ve bir takım kusurlarla kaplanır.

Şeftali ağacı, birkaç yıllık hastalık nedeniyle önemli ölçüde zayıflayabilir ve kullanılabilir meyve veriminde azalma yaşayabilir.

Bazı durumlarda meyve olgunlaşmadan dökülebilir . Ağacın mutlaka ölmesi gerekmese de onu kesmeyi düşünebilirsiniz.

Kıvrılma belirtileri ve semptomları

Tipik olarak, şeftali yaprağı kıvrılmasının belirtileri, yaprağın ortaya çıkmasından sonraki iki hafta içinde ortaya çıkar.

Bu durumun belirtileri, renk değişikliği ile birlikte yaprakların kıvrılmasını içerir.

Gölgeler sarıdan mora kadar değişebilir ve renk bozulması ortak bir özelliktir. Ayrıca yapraklarda deforme olabilen kırmızımsı siğiller olabilir .

Daha sonraki aşamalarda yapraklar griye dönebilir veya tozlu bir doku geliştirebilir.

Meyvenin siğil benzeri büyümeler olarak ortaya çıkan enfeksiyonlara yakalanması mümkündür. Bu büyümeler meyvenin sıkıntılı hale gelmesine ve hatta erkenden kaynaktan düşmesine neden olur.

Şeftali ağacı yaprak kıvrılması sadece şeftali ağacının yapraklarını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda yeni büyümesini de etkileyebilir.

Örneğin, etkilenen sürgünler bodur ve kalın olma eğilimindeyken , yeni dal dokusu şişmiş görünür ve sonunda ölüme yol açabilir.

ideal tedavi

Şeftali yaprağı siğillerini semptomlar ortaya çıktıktan sonra tedavi etmek genellikle etkisiz olsa da, bu hastalığı önlemek basittir .

Şeftali yaprak kıvrılmasını tipik olarak durdurmak için, sonbaharda yapraklar düştükten sonra veya ilkbaharda tomurcuklanmadan hemen önce bir fungisit spreyi uygulayın.

Şeftali yaprağı kıvırmak

Genellikle sonbaharda bir tedavi yeterlidir. Ancak nemli havaya duyarlı alanlar ilkbaharda ekstra tedavi gerektirebilir .

Enfeksiyonlar, sporların yağmurla tomurcuklara taşındığı yağmurdan sonra en yüksek seviyede olma eğilimindedir.

Şeftali yaprağının kıvrılmasını önlemek için bu nedenle fungisitlere ihtiyaç vardır. Şu soru ortaya çıkıyor: Bu amaç için hangi mantar öldürücüler en etkilidir?

Ev bahçıvanları için en güvenli ve en güçlü  fungisitler  , sabit bakır ürünlerdir. Bu ürünler ambalaj üzerinde Metalik Bakır Eşdeğeri (MCE) olarak etiketlenebilir .

MCE sınıflandırması, fungisitin gücünü belirler; puan ne kadar yüksek olursa, fungisit o kadar etkili olur. Kireç kükürt ve bakır sülfat en az etkili seçeneklerdir.