Selvi ve mazıyı kendin yap yöntemiyle çoğaltmak da mümkün mü? Bu uzman ipuçlarıyla çok kolay olacak.

selvi

Sektördeki fidancılar her zaman adım adım bitkilerin nasıl çoğaltılacağını öğretirler. Yeni bitki almak zorunda kalmadan çeşitli bitki türlerini çoğaltmanıza olanak tanıyan eğlenceli ve doğal bir yöntem. Servi ve mazı çoğaltmak zor değildir, ancak görevi gerçekleştirmek için kesinlikle minimum yeşil başparmak gerekir. Nasıl yapıyorsun? Bahçıvanlara söz.

Selvi ve mazı: özellikleri nelerdir?

Selvi ve mazı , bahçelerde dekorasyon olarak sıklıkla ve isteyerek bulunan yeşil bir çalıyı temsil eder. Zarif ve zarif bir çit için ideal bir bitkidir. Bu yaprak dökmeyen tür, yoğun ve yavaş bir dikey gelişme ile 60 metre yüksekliğe kadar ulaşır.

Selvi mazı yaymak

Eski zamanlarda, bu bitki Amerikan Kızılderilileri tarafından kano, ev ve totem direkleri yapımında yaygın olarak kullanılıyordu. Bu ahşabın başlıca özelliği dayanıklı ve çok hafif olmasıdır .

Yetiştirilmesi için nemi ve kireç taşını tutan verimli toprakları tercih eder. Toprağın her zaman iyi drene edilmesi ve pomza veya kumla zenginleştirilmesi gerekse bile, durgun su bitki için bir düşmandır.

Servi ve mazıyı kolay yoldan çoğaltın

Genel olarak selvi ve mazı, tohumla çoğaltılır veya bitkisel yolu seçebilirsiniz. Bahçıvanlar ilkbaharda çeliklerden çoğaltmayı tercih ederler. Bu, çeşitli tohumları çimlendirmek için zaman kazandırır ve ayrıca ana bitkinin ana özelliklerini korur.

Deneyimli bahçıvanlar, klasik video eğitimleri aracılığıyla bu kendin yap eyleminin nasıl yapılacağına vurgu yapıyor . Bununla birlikte, çoğaltma işlemini hasar veya çeşitli türde hatalar olmadan tamamlayabilmek için sektördeki profesyonellerden pratik tavsiyeler almak her zaman tavsiye edilir.

Yayılma selvi

Çeliklerin ilkbaharda, hatta daha iyisi Mart ayının sonundan Nisan ayının tamamına kadar hasat edildiğini bilmek güzel. Kıştan sonra çalılar yeniden büyümeye başlar ve birkaç dal kesmek onları canlandırmak ve kökleri güçlendirmek anlamına gelir.

Halatların uzunluğu yaklaşık 12 cm olmalı ve gelecekteki çapı 8 mm’yi geçmemelidir. Kesim olarak kullanılabilecek doğal dallarla bir yaşındaki sürgünler kesinlikle daha iyidir. Ürün, su kökleri gelişene kadar su dolu bir kaba konulmalıdır. Hemen ardından gelişmesi için toprağa verilmesi gerekecektir. Geliştirme süreci, çocuk bakıcılarından bazı tavsiyelere ihtiyaç duyar:

  • Kesim taze ise, kesim eğik yapılmalıdır;
  • Kesiğin bulunduğu yerde, kaldıraç kullanarak kabuğu çıkarmak iyidir;
  • Sadece iğneleri çıkararak sürgünleri bırakın.
ev