Yaz sadece hobi bahçıvanları için bir keyif değil, aynı zamanda sürekli bir mücadeledir: doğru sulama, sulama ipuçları ve bitkileri sıcaktan ve kuraklıktan korumak için bakım ipuçları.

Heather. Efendiyi övmek! Kavurucu sıcaklar ve kuraklık sona ermiş gibi görünüyor; Hatta birkaç kez yağmur yağdı. Peki su damlası ve yanan taşla ilgili atasözünü biliyor musun? Biz ev bahçıvanları (artık bu büyük ailenin doğal bir parçası olmayı seviyorum) her gece veya her sabah sulamaktan kendimizi alamıyoruz. Ve bunu tek bir tencereyle yapmıyoruz. Büyük toplara ihtiyacımız var. Bir zamanlar sadece tarımda bilinen sulama sistemleri, artık sulama mevsimlerinde hayati önem taşıyan suyu birçok bahçe yatağına cömertçe dağıtıyor.

Sulama ipuçları ve bakım ipuçları.

Bahçedeki Polonyalı komşum sulamadan bahsederken “Yağmur yağsa bile bitkilerin suya ihtiyacı var” diye vurguluyor. Aslında yağmur miktarı genellikle yeterli olmuyor. Çiçekler ve çimenler günlük olarak değil, bol miktarda sulanmalıdır.

Sebze kareleri daha zordur. Özellikle çok sıcak günlerde toprak o kadar kuru olur ki su çabuk akıp yeterince içeri sızamaz. Onun için altın kural şudur: Bir kez doğru şekilde sulamak, birkaç kez yapmamaktan daha iyidir. Bunun bitkilerin derin kökler geliştirmesine ve kuraklığa karşı daha dayanıklı hale gelmesine olanak sağladığını söyledi, ben de size şimdi söylüyorum.

Zemin bakımı ve malçlama – sizin için mükemmel

Ama sonra bahçe komşum çok ciddileşiyor ve işaret parmağını kaldırıyor: “Asla öğle güneşinde veya yaprakların üzerine sulama yapmayın, çünkü güneşte yanma riskiyle karşı karşıyasınız.” Sulama için bir fıçıda veya fıçıda toplanabilecek yağmur suyunu kullanmak daha iyidir. tankı. Musluk suyu genellikle çok soğuktur. Peki dolu tankları hâlâ nerede bulabiliriz? Son birkaç gündeki birkaç damla yağmur varilimi güldürüyor.

İspanyol bir bahçe komşusu bana bu nedenle toprağa iyi bakmanın önemli olduğunu tavsiye ediyor. Onu düzenli olarak düz bir çapayla çiçek tarhlarını yüzeyden gevşettiğini görüyorum. Ağrıyan sırtını esnetmek için kısa bir süre ayağa kalkarken, “Bu, sudan tasarruf etmenin kolay bir yolu çünkü su çok daha yavaş buharlaşıyor ve toprağa daha iyi nüfuz ediyor” diyor.

Kendi kendime, “Çiçek tarhlarının malçlanmasına da yardımcı oluyor,” dediğimi duyuyorum ve tekniğimden çok gurur duyuyorum: Yabani otların, artık bitkilerden daha fazla büyüyene kadar büyümesine izin veriyorum. Bu arada bitkilerin biraz gölge sağladığını düşünüyorum. “Rüzgar ve güneş topraktaki nemi o kadar çabuk gideremez.” İspanyol yüzünü buruşturuyor. “Düzensiz,” diye mırıldandığını duyuyorum ve çeviriyi aramaya cesaret edemiyorum.

Enginar ve patlıcan: zorluklar ve sevinçler

Bir İtalyan (vatandaşları mahallede yetişen bahçelerin çoğunu kullanıyor) bana, ikisi artık mutlu görünmeyen altı enginarımın bakımını nasıl yapacağım konusunda tavsiyeler veriyor.

Enginar sorunlarının neredeyse tamamının doğrudan veya dolaylı olarak suyla ilgili olduğunu bana birçok söz ve jestle anlatıyor. “Enginarın çok suya ihtiyacı vardır ama durgun suya değil; Sadece içebileceği kadar suya ihtiyacımız var” diyor. Çiçek tarhlarına baktığımda rehber kitabımdaki enginara fısıldayan kişiyi fark ediyorum. Öte yandan bitkilerim açıkçası beni anlamıyor. Peki onlara hangi dilde fısıldamalıyım?

Anavatanı Akdeniz olan enginar muhtemelen ilk olarak Endülüs veya Tunus’ta yetiştirilmiştir. Rönesans döneminde İtalya’da ortaya çıktı ve kısa sürede Avrupa’nın prestijli tablolarında önemli bir yer edindi. Bitkilerim Kraichgau’dan geliyor ama beni hâlâ anlamıyorlar. Başlangıçta yabani bir devedikeni olan enginar, yediğimiz tomurcuğundan çarpıcı bir mor çiçek üretir. Ama biz gurmeler bu işin bu kadar ileri gitmesine izin vermeyiz. Çiçeklenmeden önce hasat yapıyoruz. Ancak bu Akdeniz sebzesini hiç yememiş olanlar sıklıkla onu nasıl yiyeceğini merak ediyor.

Gerçek bir sandviç

Enginar parmakla yenir; Bunu ilk kez çeyrek asır önce Korsika’da yemiştim. Ben yaşlıyım. Pişmiş enginarı bütün olarak servis ederken öncelikle etli yapraklarını baş kısmından alıyoruz. Alt kısmını yediğimiz bu meşhur yapraklar, çiçekleri pul gibi koruyan braktelerdir. Yemek yerken yaprağı ucundan tutarız. Sosu servis ederken alt ucunu batırın. Bıçağın bu kısmını dişlerimizin arasından geçirip, etli kısmını kesici dişlerimizle olabildiğince sessiz bir şekilde çıkarıyoruz.

Enginarı dışarıdan içeriye doğru yiyoruz. Tüm yaprakları çıkardıktan sonra enginarın kalbine, yani botanik açıdan çiçeğin tabanına ulaşıyoruz. Bu saman adı verilen tüylü liflerle kaplıdır. Kalbi yemeden önce onu çıkarmak zorunludur.

O zaman bir tabak patlıcanın tadını çıkarabilirsiniz çünkü bu meyve genellikle küçük parçalar halinde kesilir. Patlıcanlar Çin ve Hindistan’ın farklı bölgelerinden geliyor. 2000 yıldan fazla bir süre önce orada yetiştirildiler ve ancak daha sonra birçok Arap ülkesine yayıldılar.

O zamanlar patlıcanlar çok daha küçüktü ve muhtemelen krem ​​rengindeydi. 13. yüzyılda Araplar patlıcanı ilk kez ticaret yolları aracılığıyla Avrupa’ya tanıttılar. Bununla birlikte, mahsul ancak 15. yüzyıldan itibaren ve ilk başta çoğunlukla İtalya’da yetiştirilmeye başlandı. Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz koyu mor çeşidinin yetiştirilmesi oradan güney Avrupa’ya yayıldı.

Yakın zamana kadar patlıcan Akdeniz’e özgü egzotik bir meyveydi ve bölgemizde hemen hemen bilinmiyordu. İtalyan göçmenlerin patlıcan bilgilerini Fransa’ya getirmeleri 1970’lere kadar mümkün değildi. Ve o zamandan beri bahçemde büyüyor.

Bu bitkiye “patlıcan” da deniyordu çünkü bazı çeşitleri tavuk yumurtasına benzeyen beyaz, oval meyveler üretiyordu. Botanik açıdan bakıldığında patlıcan domates ve biberle yakından akrabadır. Patlıcan çiçekleri özellikle çok güzel: “Bitkilerimin rengi mor. Ancak salataya dikkat çekmek için kullanmadan önce dikkatli olun. Fas bahçesindeki bir komşu bana patlıcan çiçekleri veya yaprakları yemenin tehlikeli olabileceğini söyledi.

Akdeniz bitkileri tüm hızıyla

Bir şey fark ettin mi? Bu bitkiler nesillerdir kendi tarlalarında yetiştirildiği için bu bitkilerin uzmanları Polonya hariç hepsi Akdeniz bölgesinden geliyor. Federal Tarım Bilgi Merkezi, gözlemlerime göre, iklim değişikliği ve artan ısınmayla birlikte bu bitkilerin bölgelerimizde de iyi büyüme koşulları bulmasını bekleyebiliriz.

Yerli bitkiler için zorluklar

Uzmanlara göre burada Akdeniz iklimini tercih eden bitkilerin yetiştirilmesi kolaylaşıyor. Ancak iklim değişikliğinin yanı sıra başka önemli koşullar da var. Bu, örneğin ilgili bahçenin bölgesi veya mikro iklimi için geçerlidir. Onun bakış açısına göre Pfalz Alman Toskana’sı gibi görünüyor. Bu iyi görünüyor. Ancak tarlaların kenarlarına bakıldığında pek çok yerli bitki sıkıntı çekiyor. Orada hala korkunç bir kuraklık var.