İyi yemek pişirmek sadece bir malzeme ya da beceri meselesi değildir. Aynı zamanda, tercih edilmesi veya kaçınılması gereken jestlerin hikayesidir. Bu iyi, çünkü tavaya yağ dökerken kaçınmanız gereken bir alışkanlığa dikkatinizi çekeceğiz.

Tavaya doğru zamanda yağ eklemek, sizi mutfakta bazı hayal kırıklıklarından kurtaracaktır. Açıklamayı aşağıdaki satırlarda bulacaksınız.

Kızartma tavasına sıvı yağ ekleme

Kızartma yağı neden tavaya doğru zamanda dökülmelidir?

Hepimizin mutfakta alışkanlıkları var ve en iyisi olduğunu düşündüğümüz için onları yaşatmaya devam ediyoruz. Ama bazen yemeğinizin neden istediğiniz kadar lezzetli olmadığını merak ediyorsanız, sorun “önemsiz” ama çok önemli bir harekette yatıyor olabilir: yemek pişirirken tavaya yağ eklemek. Ve  haklı olarak, mutfakta yapılan en yaygın hatalardan biri, yağı hala soğuk bir tavaya dökmektir .

Sıcak bir tavada yemeklik yağ

Yağı tavaya doğru zamanda dökmek  doğru reaksiyonu yaratacaktır  . Bu sonuç genellikle “Maillard reaksiyonu” olarak adlandırılır. İkincisi sayesinde, yiyeceğin yüzeyinde gevrek bir görünüm veren güzel bir altın “kabuk” oluşacaktır. Böylece biftek hazırlanırken etin ucu dışı sert, içi yumuşak olacaktır. Burada ideal pişirmeden bahsediyoruz.

Bu pişirmeyi elde etmek için   , seçtiğiniz yağı dökmeden önce tavanın yeterince sıcak olması gerektiğini unutmayın. Ama hepsi bu kadar değil, kızgın tavaya yağı dökerek yemeğin yapışmasını da engellemiş olursunuz. Bu nedenle ideal olan, sonunda eşit pişirme elde etmek için uygun şekilde yağ ile emprenye edilmesi için tavanızın ısınmasını beklemektir. Bu aynı zamanda yağın koruyucu bir bariyer görevi görmesi, pişirmeyi kolaylaştırması ve yemeğinizin lezzetini iyileştirmesidir.

Yemeklik yağa batırılmış bir kızartma tavasının sıcaklığını ölçen bir el

Aynı zamanda  sobaları temiz tutmanın  ne kadar önemli olduğunu da unutmamak gerekir .

Bir tavada başarıyla nasıl pişirilir?

Pek çoğumuz yemeğimizi doğru şekilde pişirmeyi ihmal ediyoruz. Lezzetli yemekler elde etmeyi başardığımız doğruysa,  yemek pişirmede ustalaşmanın  daha “sağlıklı” yemekler elde etmeyi sağladığını da bilmek gerekir.  Bunu başarmak için işte bazı ipuçları.

En çok tavsiye edilenlerden biri, söz konusu pişirme yöntemine uygun bir sıvı veya katı yağ kullanılmasıdır. Zeytinyağı , ayçiçek yağı, sade tereyağı, hindistancevizi yağı veya fıstık yağı  arasında seçim yapacaksınız  . Ayçiçek yağı da bir alternatiftir, ancak omega 3 ve omega 6’da zayıf bir şekilde dengelendiği için önerilmemektedir.

Diğer bir püf noktası ise kullanılan tencerenin kalitesinde yatmaktadır. Teflon  çok kaliteli olmasına rağmen  sağlığa zararlı olduğu için zarar görmemesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle tavaları temizlerken kaba süngerlerden kaçının, çünkü onları çizebilirler. Bu notta,  yapışmaz tavaların nasıl onarılacağını bilmek hayat kurtarıcı olacaktır .

Ayrıca  yemeklerinizi yakmamaya özen  gösterin . Yemeğinizin kömürleşmesini önlemek için pişirmeyi izlemek her zaman en iyisidir.

Bu ipuçlarının uygulanması nispeten kolaydır. Kesin olan şu ki, daha lezzetli ve “sağlıklı” yemekler elde etmenizi sağlayacaktır.

ev