Banyoyu temiz ve düzenli tutmak çok önemlidir. Özellikle çocuklar tarafından evin en stresli alanlarından biridir. Bu nedenle, güvenli, temiz ve sterilize edilmiş bir ortam sağlamak için hijyen ve temizlik şarttır. Bu alanı her zaman taze ve lekesiz tutmak için size bazı ipuçları vereceğiz.

Banyoyu temiz tutmak: işte altın kurallar

Temiz banyo

Banyonuzu ve tuvaletinizi her zaman temiz tutmak için bazı genel önlemleri almalısınız.

  • İlk önemli kural: Lavabo,  musluk  ve bideyi kullandıktan sonra mutlaka kurulayın. Nem izleri olmadan, böylece kireç ve kireç tortularını önlemiş olursunuz ve küf oluşumunu önlersiniz ve bu nedenle tuvaletler her zaman su damlalarından arınmış ve mükemmel şekilde dezenfekte edilmiş olmalıdır. Banyo aynalarını temiz tutmak için temiz bir mikrofiber bez kullanın.
  • Önemsiz olmayan bir kural daha: ürünlerinizi (makyaj, parfüm, krem) ve aksesuarlarınızı (fırça, fırça, saç kurutma makinesi) rafların üzerinde bırakmayın, çekmecelerin içine veya raflara yerleştirmek her zaman daha iyidir. Toz, mikrop ve kir gelişimini önlemek için.
  • Her şeyden önce lavabo tezgahını karıştırmayın: orada sadece sabun, diş fırçası ve diş macunu bulmalısınız. Bu, daha hızlı ve daha kolay temizlik sağlar.
  • Toz ve saç birikmesini önlemek için banyoya yün halı döşememek daha iyidir. Mikropların üreme alanı ve aynı zamanda tehlikeli bir oda. Banyodan veya duştan çıkarken kolayca kayabilir ve üzerine düşebilirsiniz.
  • Ortamı tatlı, temiz bir koku ile korumak için, tercih ettiğiniz aromaya sahip esansiyel yağların kullanılması tavsiye edilir. Kokulu mumlar da hile yapabilir.
  • Beyefendileri koltuğu yükseltmeye ve idrar sıçramaması için her zaman tetikte olmaya davet ediyoruz.Dikkat: Tuvalet kullanırken sağlık ve kişisel hijyen için en önemli kurallardan biri önden arkaya temizlik yapmaktır. Bu teknik idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.
  • Ayrıca gerekirse fırça kullanarak klozeti de iyice  temizlemelisiniz. Biraz temizlik ürünü koyun, alanı fırçalayın ve tuvaleti yıkayın. Ancak, bu fırçayı her zaman dezenfekte etmeyi unutmayın.

 Tuvalet etkili bir şekilde nasıl dezenfekte edilir?

Banyo

 Kireçten kaynaklanan halelerin, sarı lekelerin ve kabuklanmaların oluşmasını önlemek için tuvaletler her zaman iyice dezenfekte edilmelidir .  Özellikle evde küçük çocuklar varsa bu temizlik için zaman ayırın.

Tuvaleti etkili bir şekilde temizlemek için ellerinizin mikrop ve bakterilerle temas etmemesi için temiz eldivenler giymeniz önemlidir.

Ayrıca inatçı lekeleri çıkarmak için klozetin tüm yüzeyinin sıcak su, limon ve kabartma tozu ile ıslatılmış bir süngerle silinmesi tavsiye edilir. Bu çözüm, özellikle tesislerin dezenfekte edilmesi ve kokunun giderilmesi için uygundur. Bonus olarak, bu narenciye meyvesi ince bir limonlu peçe bırakacak!

Sifonu çekerken neden klozet kapağını kapatmanız gerekiyor? 

Tuvaleti sifonu çektiğinizde mikropartiküller havaya kaçar ve banyoda mikropları yayabilir.

Neyse ki, bu sorunun basit bir çözümü var: sadece kapağı kapatın… her sifonu çektiğinizde! Kapak, mikropları kapta tutmak ve kanalizasyona gitmek için tasarlandı! Tuvaleti sifonu çekerken kapağı açık bırakırsanız, mikroplar banyonuza yayılabilir ve havlular, saç fırçaları ve hatta diş fırçaları da dahil olmak üzere mevcut tüm yüzeylere bulaşabilir.

Bu yüzden bir dahaki sefere tuvaleti sifonu çekerken kapağı kapatmayı unutmayın!

ev