Siklamen kesinlikle güzel bitkilerdir. Kışın yetiştirilebilen birkaç parlak renkli çiçeklerden biridir. Böylece sonbaharın sonlarından itibaren ve özellikle yıl sonu kutlamalarının yaklaşmasıyla birlikte kırmızı, beyaz, pembe ve daha birçok renkte çok sayıda kır çiçeğinin mağaza raflarını ve marketleri işgal ettiğini görüyoruz.

İyi tutulursa, her yıl daha dayanıklı olanlar yetiştirilebilir, öyleyse neden onları büyütmeyi denemiyorsunuz, böylece hayran kalacak veya bağışlayacak çok şeyiniz olacak?

Hepsi Akdeniz bölgesine özgü en az yirmi farklı  siklamen türü vardır.    Yemyeşil olmak için, bu çiçeklerin ılıman sıcaklıklara ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, tüm bu türler arasında piyasada yaygın olarak bulunanlar genellikle iki tiptir.En dayanıklı (genellikle “dayanıklı” olarak adlandırılır) soğuğa dayanabilir ve en narin olan “Fars” olarak adlandırılan çiçekçilerde bulunur ve daha büyük çiçekler.

Sert siklamen daha küçüktür ve tohumdan veya soğanları bölerek yetiştirilebilirken, İran siklameninin yetiştirilmesi daha zordur.

siklamen

tohum yayılımı

Tohumlar ekimden önce 24 saat suda tutulmalıdır. Doğrudan dış mekana dikmek istiyorsanız bunu yapmak için en iyi zaman, gündüz sıcaklıklarının 10-12 dereceye ulaştığı ilkbahardır. Sonraki baharda çiçekleri göreceksiniz. Ancak, büyümeyi hızlandırmak istiyorsanız, ilkbaharda çiçek elde etmek için kışın da başlayabilirsiniz.

24 saat suda kaldıktan sonra, tohumları bir tohum yatağına veya küçük sığ saksılara (en fazla 5 ila 10 cm çapında) koyun, on santimetre toprakla kaplayın ve birkaç santimetre yüksekliğinde sürgünler görene kadar toprağı hafifçe nemli tutun. . Daha sonra, her zaman toprak kuruduğunda düzenli olarak sulamaya başlayabilirsiniz.

Tohumla çoğaltma, özellikle Persler için yavaştır. Genel olarak, tam gelişmiş bitkilere sahip olmak bir yıl ve birkaç ay sürer.

siklamen1

Yumruların bölünmesiyle yayılma

Siklamen yumrulardır. Yerde patatese benzer bir kök görebileceksiniz. Kökleri kırmamaya özen göstererek nazikçe topraktan çıkarılması gerekecektir. Çok keskin ve mükemmel şekilde sterilize edilmiş bir bıçak alın ve iki yarım daire oluşturacak şekilde ikiye bölün.

Her kök, kış gelmeden büyümek için yaklaşık 5 cm toprağa yerleştirilir. Yüzeyin bu mevsimde malçla korunması en iyisidir.

Yine, siklamenlerin ilkbaharda büyüdüğünü anlayacaksınız. Profesyoneller daha uzun tohum yayma yöntemini tercih ederler.