Siklamen: Vazodaki beyaz topları hiç fark ettiniz mi? Ne olduklarını ve nasıl kaldırılacağını açıklayacağım

Baş parmağınızı yeşile boyamak istiyorsanız, siklamenlere doğru şekilde bakmaya başlayabilirsiniz.

Siklamen, güney Avrupa’ya özgü bir bitkidir ve hoş kokulu ve canlı çiçekleri olan otsu bir bitkidir.

Ancak siklamen günümüzde tüm dünyada yetiştirilmekte ve süs çiçeği olarak kullanılmaktadır. Aslında, çiçekler çeşitli renklerdedir ve pembe, beyaz, kırmızı ve leylak tonlarına dokunur.

Güzelliği nedeniyle, siklamen ev bahçelerini dekore etmek için çok popüler hale geldi ve bu yüzden bahçeciliği seven çoğu insan için gerçek bir tutku haline geldi.

Aslında, bu bitkinin bakımı çok kolaydır ve bu nedenle bu dünyaya ilk adımlarını atanlar için bile herkesin ulaşabileceği bir yerdedir.

Ancak, vazoda açan çiçekler arasında küçük toplar görmek olabilir.

Onları siz de fark ettiyseniz ve ne olduklarını ve silinmeleri gerekip gerekmediğini bilmiyorsanız, bu sayfayı okumaya devam etmeniz yeterlidir.

Siklamen: Çiçeklerin arasında bulduğunuz beyaz toplar budur.

Siklamenler arasında küçük toplar fark ettiyseniz, kesinlikle korkmamalısınız. Bu toplar, açıldığında yeni bitkiler doğuracak olan tohum kaplarıdır.

Ama sırayla gidelim!

Bu bitki kışın çiçek açan ve bunun yerine ilkbaharda bir tür kış uykusuna yatan bir bitkidir. Bununla birlikte, bu dönemde siklamen yeni sezon için tohum üretebilir. Böylece tohumlar, çıplak gözle görülebilen bu topların içinde bulunur ve yaz aylarında yere düşene kadar olgunlaşır ve sonra açılır.

Tam da bu nedenle bu büyümeler kesilmemeli, doğru şekilde kullanılabilir.

Siklamen: Tohumları içeren topların nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır

Öncelikle bu tohumların nasıl kullanılacağını belirlemek için siklamenin nereye konulduğu konusunda bir ayrım yapmak gerekir. Aslında, siklamen büyük bir tenceredeyse, bu topları çıkarmak gerekli olmayacaktır çünkü gelişmek ve büyümek için gerekli alana sahip olacaklardır.

Öte yandan, siklamenin yerleştirildiği saksı küçükse veya yeni fideler oluşturmak istiyorsanız, küreleri kesip başka bir tencereye yerleştirebilirsiniz.

Bu topları kesmek zor değil. Onları birkaç pense ile kesmeniz ve ardından su dolu bir bardağa koymanız yeterlidir. Bardağı bütün gün bir kenara bırakın.

Ertesi gün yapmanız gereken tek şey, tohumları turba içeren bir tencereye taşımak ve ardından her şeyi siklamen bitkisini suladığınız gibi sulamak.

İlk sürgünlerin ortaya çıkması yaklaşık 2 ay sürecektir. Bu noktada, onları istediğiniz yere dikmeye karar verebilirsiniz.

Akılda tutulması gereken önemli şey, az önce açıklanan prosedürün yaz ortasında, yani küreler tam olgunluğa ulaştığında yapılması gerektiğidir.

Aşağıda, her eylemi daha da kolaylaştırmak için adım adım takip edebileceğiniz bir video eğitimi bulacaksınız.

ev