Siklameninizin yaprakları aniden sarardı mı? Bu fenomenin bir nedeni var ve onunla savaşmak mümkün. Bunun neden olduğunu ve bitki sağlığını nasıl iyileştireceğinizi öğrenin.

Siklamen yaprakları neden sararır?

Siklamen, özellikle soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Hem sonbahar hem de kış aylarında çiçek açar ve beyaz, kırmızı veya pembe çiçekleri muhteşemdir.

Bununla birlikte, yapraklarının renginin solmuş görünmesi olabilir. Bu sorun, çok küçük bir saksının, yetersiz sulamanın veya gerekli besin maddelerinin eksikliğinin nedeni olabilir.

Sulama, özellikle siklamen kaplarda yetiştiriliyorsa, yaprakların görünümünde temel bir rol oynar. Çok sık veya çok fazla sulama bitkiye zarar verebilir. Ve iyi bir nedenle, köklerin çürümesine neden olabilir, bu da zamanla yapraklarına zarar verir, bu da sararmaya başlar ve sonra kahverengiye döner. Bu durumda, kaçınılmaz olarak düşecekler.

Toprak hala nemliyse ve kurumuyorsa, bitkinizde küf ve mantar da görünebilir. Bu olursa, toprak tamamen kuruyana kadar bitkiyi tekrar sulamamayı deneyebilirsiniz.

Siklamen bakımı nasıl yapılır?

bitki saksıları

Yanlış  sulama  da siklamen yapraklarının renginin solmasına neden olabilir. Bitki düzgün sulanmazsa yapraklar sararır. En genç yapraklar önce sararır. Düşerlerse ve toprak bitkiyi kurtarmak için çok kuruysa, onu sulamanız gerekir.

Bu durumda mükemmel ve etkili bir çözüm, daldırma yöntemini kullanarak siklameni sulamaktır. Toprağın ihtiyaç duyduğu suyu emmesi için tencereyi yaklaşık on dakika su dolu bir leğene koyun.

siklamen

Siklamen yetiştirdiğiniz saksı   çok küçükse,  yapraklar    artık yeşil olmayacak, sararma eğilimi gösterecektir. Kökler drenaj deliklerinin ötesine geçerse, bitkinin yeterli alanı olmadığı anlamına gelir. Bu durumda, bitkiyi hemen daha uzun ve daha geniş bir tencereye yeniden yerleştirmeniz gerekecektir.

siklamen yaprakları

bitkiyi besle

Siklamen ihtiyaç duyduğu besin maddelerine sahip değilse yapraklar sararabilir. Bu, toprak değiştirilmediyse veya daha fazla besine ihtiyaç duyduğu için olabilir.

Bu durumda, çiçeklenme döneminde suda seyreltilmiş sıvı gübre ekleyebilirsiniz. Bu adımı en az ayda bir kez tekrarlamanız gerekecek.

Başka bir çözüm, bitkinin taze toprakla nakledilmesidir.

Onun tavsiyelerine uyarsanız, siklameniniz birkaç hafta içinde sağlığına ve güzelliğine kavuşacaktır.