Ayakkabı veya paketli ürün satın aldığınızda, kutunun altında granül içeren küçük beyaz poşetler bulabilirsiniz. Nemi emen süper emici silika jeldir. Her şeyden önce, onları atmayın çünkü size hayal bile edemeyeceğiniz şeyler yapabilirler. Size her şeyi anlatıyoruz.

Bir paketi açarken ilk içgüdümüz genellikle o küçük beyaz poşetlerden kurtulmaktır, ancak bunları günlük olarak nasıl kullanacağınızı bilerek artık onları aynı gözle görmeyeceksiniz.

Silika jel nedir?

Granüllerde silika jel

Silika jel, farklı formlarda pazarlanan mineral kökenli bir malzemedir: granüller, inciler veya toplar. Dehidrasyon ve emici özellikleri için kullanılır. Rolü, nakliye veya depolama sırasında çeşitli ürünleri korumak için ortam nemini emmektir. Bu nedenle ayakkabı, giysi, yüksek teknolojili nesnelerin ambalajlarında, ayrıca ilaç ve kozmetik kutularında veya müzelerin vitrinlerinde bulunur. Lütfen unutmayın, kullanıma bağlı olarak seçebileceğiniz 2 tip silika jel vardır: nesneler için endüstriyel silika jel ve gıda veya farmasötik ürünler için gıda sınıfı silika jel.
Beyaz veya renkli olabilir ancak bu emme kapasitesini değiştirmez. Renkli jel, doyduğunda ve yenilenmesi gerektiğinde renk değiştirir.
Silika jel toksik değildir ve hiçbir tehlikesi yoktur, ancak ambalajında ​​bırakmak, kullandıktan sonra ellerinizi yıkamak ve tabii ki yutmamak en iyisidir.
Silika jeli kendin yap mağazalarında veya çevrimiçi satıcı sitelerinde bulabilirsiniz.

Silika jel ile ıslak bir dizüstü bilgisayar nasıl kurtarılır?

Akıllı telefonunuz ıslak ve panik! Telefonunuzu az önce denize düşürdünüz veya komşunuz az önce değerli cihazınıza kahvesini döktü, ne yapmalı?

Önce kapatın ve hızlıca silin. Ardından gövdeyi çıkarın, konektörleri emici bir bezle kurulayın, mümkünse pili, SIM kartları ve hafıza kartını çıkarın ve kurulayın.
Akıllı telefonunuzu hava geçirmez bir torbaya veya kutuya koyun ve 48 saat boyunca tamamen silika jel granülleri ile kaplayın. Konektörlerde pelet sıkışmamasına dikkat edin. Jel, emici kapasitesi sayesinde onu kurtarmayı başarabilir. Bu teknik pirinçten çok daha etkilidir.

cep telefonu ıslak

Silika jel ile 6 sihirbazlık numarası

Muhtemelen bilmiyorsunuz ama silika jel çeşitli küçük günlük problemlere çözüm olabilir, hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Spor giyim

1- Kuru ıslak giysiler : Plajdan ya da havuzdan döndüyseniz ve giysileriniz hala nemliyse farketmez. Onları birkaç poşet silika içeren bir torbaya koyun ve nem veya küf kokusu olmadan sessizce kurumasını tamamlayacaktır, bu sihir!

2- Kötü kokuları yok edin : Çantanız veya spor ayakkabınız kötü ter kokuyorsa veya dolabınız veya dolabınız küf kokuyorsa harekete geçin! İçine yerleştirilen birkaç silika poşet tüm nemi emer ve istenmeyen kokuları ortadan kaldırır.

3- Paslanmayı ve oksidasyonu durdurun : Silika jel, ortam nemini emerek metal nesnelerin oksidasyonunu önler. Böylece takılarınızı, gümüşlerinizi ve hatta aletlerinizi koruyabilirsiniz, daha uzun ömürlü jiletlerinizden bahsetmiyorum bile.

4- Ön camdaki buğuyu giderin: Sisle kaplı bir ön camla araba kullanmaktan daha tatsız ne olabilir. Bu sorunu çözmek için, ön cam boyunca ön panelinize silika jel poşetleri yerleştirmeniz yeterlidir. Garantili sonuç!

5- Fotoğraflarınızı ve koleksiyonlarınızı koruyun: Pul, fotoğraf veya eski kitap koleksiyonlarınız varsa, silika jel, onları iyi koşullarda kuru tutmanıza yardımcı olacak değerli bir müttefik olacaktır.

Sisli ön cam

Artık silika jel poşetlerinin tüm sırlarını bildiğinize göre, onları saklamaktan çekinmeyin, size kesinlikle hizmet edecekler!

ev