Silikon kalıp hemen hemen tüm mutfaklarda bulunur. Bu pişirme aracı sayesinde lezzetli kekler, kekler ve kurabiyeler iştah açıcı bir şekil alır. Ancak hamur artıkları kolayca kabuklanabileceğinden kullanımı özel bakım gerektirir. Temizlemek için her zaman bu dahice numarayı benimseyebilirsiniz!

Silikon kalıpları yenilemek, her fırından sonra gerçek bir angarya olabilir. En yaygın yöntem, onları bulaşık makinesine yerleştirmek olacaktır. Ancak bu cihaza sahip değilseniz yine de az bilinen ama etkili olan bu yöntemi test ederek büyük bir çaba harcamadan bunu başarmanız mümkün.

silikon kalıplar

Silikon kalıp nasıl temizlenir?

Silikon kalıpların temizlenmesi, özellikle kek artıkları piştikten sonra içine yapıştığında kolay değildir. Tüm olukları özel bir süngerle her zaman temizleyebilirsiniz ancak bu uzun zaman alabilir. Bunun yerine bu sihir numarasını seçin.

  • Silikon kalıbınızı çamaşır makinesine yerleştirin

çamaşır makinesi

Silikon kalıplardaki artıklardan kurtulmak için, bunları bir dolu havluyla birlikte  çamaşır makinesine koyun ve ardından bir yıkama döngüsü çalıştırın. Ancak, belirli koşulların karşılanması gerekir. Çamaşır makinesinin sıkma modu minimum hıza ayarlanmalıdır ve yağ kalıntılarını kolayca çıkarmak için sıcaklık yüksek olmalıdır.  Ancak makinenin ısısına dayanabilmesi için silikon kalıbın kaliteli olması gerekir. Kalıplar söz konusu olduğunda Flexipan silikon en iyisi olmaya devam ediyor. Tüm bu şartlar sağlandığında silikon kalıp makineden çıktığında yeni gibi olacaktır.

Silikon kalıbı temizlemek için diğer pratik ipuçları

Silikon kalıplar her kullanımdan sonra yıkanmalıdır. Yumuşak olmalarına rağmen temizlenmesi zor olabilir. Ancak mutfakta erişilebilen araçlar elle iyi bir temizlik için kullanılabilir.

  • Silikon kalıbı yıkamak için kabartma tozu kullanın

Karbonat

Kabartma tozu, belirli silikon nesneler ve malzemelerdeki kiri temizlemek ve çıkarmak için idealdir. Yemek küflerinde çok etkili olacaktır. Sıcak su dolu bir leğene bir bardak kabartma tozu dökün. Sıcak suyla iyice durulamadan önce kalıbınızı en az bir saat bekletin. Tüm yağ lekelerini çıkarmak  için bulaşık deterjanı ve yumuşak bir sünger kullanabilirsiniz.

Ancak silikon kalıpların kullanımdan hemen sonra temizlenmesi tavsiye edilir.

  • Beyaz sirke ile silikon kalıp üzerindeki lekeleri çıkarın

silikon kalıp temizleme

Silikon kalıp üzerindeki yanık izlerini gidermek için ideal olan beyaz sirke, silikon kalıbınızı yenileyecektir. Mükemmel temizleyici, sadece sirke ve sıcak suyu bir kalıba dökün. Sünger ve bulaşık deterjanı ile temizlemeden ve sıcak su ile durulamadan önce bir saat bekletin.

  • Silikon kalıpları tuz ve kaynar su ile yıkayınız.

Tuz, mutfak gereçlerinden yağı çıkarmak   için çok yararlı bir bileşendir  . Silikon kalıbınızı uygun şekilde temizlemek ve yağdan arındırmak için bir tencerede tuzlu suda kaynatın. İç duvarlarda kalan yağın yavaş yavaş çözüldüğünü fark edeceksiniz.

Silikon kalıbı temizlemek için aşındırıcı süngerlerin kullanılması da önerilmez . Bu, mikro çizikler bırakabilir ve malzemeye zarar verebilir.

ev