Uçucu yağlarla dolu, kovucu nitelikleri için kullanılıyorlar, ancak bahçede gerçekten etkililer mi?

Sivrisinek koku alma duyusu sayesinde bizi uzaktan fark eder. Önce soluduğumuz, soluduğumuz veya terlediğimiz karbondioksiti, ardından vücut kokularını, nefesin kokularını ve bazı hormonları algılar. Bu müthiş yeteneği bozarak fark edilmeyebiliriz… Bitkilerin uçucu yağlarına dayalı kovucu ürünlerin amacı budur.

Limon otu

Sivrisinekleri kovmak için hangi bitkiler? 

En iyi bilineni limon otu  (Cymbopogon citratus) , limon kokusu limon mineçiçeğinde (Aloysia triphylla) bulunan, Asya mutfağında kullanılan bir  çimdir . Melisa  (Melissa officinalis)  soğuğa dayanıklı olduğu için burada yetiştirilmesi daha kolaydır. Bir savunma olarak, bu  bitkilerle evinize veya balkonunuza barikat kurun  !

Gül sardunyası  (Pelargonium graveolens)  saksılarda güneşte büyür ve fesleğen mutfak penceresindeki yerini bulur. Gölgede nane, verandanın etrafına lavanta, kekik ve biberiye ekin. Bununla birlikte, kokunun yalnızca yaprakları buruşturarak ve ardından yayarak ifade edildiğini unutmayın. Kana susamış sivrisinekleri caydırmak için bütün gece boyunca onları çok fazla buruşturmak zorunda kalacaksınız! Bir  cibinlik  muhtemelen daha güvenlidir, ancak en azından kokulu bir bahçeniz ve mutfakta bitki çayları ve potpuri için faydalı bitkiler olacaktır.

Diğer kovucu bitkiler 

Gerekirse  fazla meyveyi çıkarın.  Kiraz domatesleri, çilekleri ve salataları  hasat edin.  Kapları saman, saman, RCW ile malçlayın…  Sivrisinek  larvalarının çoğalmasını önlemek için kapların altındaki tabakları  boşaltın .  Çiçekli bitkileri iki haftada bir gübreleyin  Ahududu  ve kuş üzümü gübreleyin.  Cüce meyve ağaçlarının sağlığını kontrol edin .

Nane

Güçlü kokular: Her durum için üç bitki

1- Çok yönlü nane çok aromatiktir. Tüm suyunu çıkarmak için yaprakları ezin ve ısırıkların üzerine sürün.

2- Madagaskar limon otu kışın korunabilmesi için saksıda yetiştirilmelidir. Yaz aylarında düzenli olarak sulayın.

3- Çok çiçekli ‘Sivrisinek’ pelargonium kokulu yaprakları vardır: bir küme sivrisineklere karşı etkilidir!

En iyi bitkiler için 3 ipucu

koruyucu muz

Bu meyvenin kabuğunun enzimatik ve mantar önleyici özelliklerinden yararlanmak için küçük parçalar halinde kesilmiş bir muz kabuğunu bitkilerinizin dibine gömün.

Vitamin sulamaları

Bitkilerinizi, büyümelerine ve yeşil kalmalarına yardımcı olacak vitamin ve mineral desteği sağlamak için soğutulmuş pişirme suyuyla (tercihen tuzsuz) sulayın.

Kaçınılan yaprak bitleri

1 yemek kaşığı ekleyin. yaprak bitlerini kovmak  ve bitkilerinizin tamamen gelişmesini sağlamak için bitkilerinizin toprağına yemek kaşığı zeytinyağı  .

ev