Bu doğal bileşenleri birleştirmek, sineklere ve sivrisineklere karşı süper etkili bir doğal ilaç oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Doğal ilaç

Yaz mevsimi şimdi başladı ve günlerimizi ve gecelerimizi mahvedebilecek can sıkıcı sinek ve sivrisinek sorununu da beraberinde getirdi. Birçoğu bu böcekleri kovmak için kimyasallara başvurur, ancak doğal ve etkili bir alternatif arıyorsanız, sizin için bir çözümümüz var. Bu yazıda, ortak ve kolay bulunan malzemeleri kullanarak sineklere ve sivrisineklere karşı doğal bir ilacın nasıl hazırlanacağını göstereceğiz.

Sineklere ve sivrisineklere karşı doğal ilaç nasıl yapılır

Güçlü  doğal kovucumuzu oluşturmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • kurutulmuş lavanta;
  • kuru limon otu;
  • % 96 etanol;
  • limon;
  • Su;
  • lavanta esansiyel yağı.

İlk adım bir kavanoz almak ve içine bir çorba kaşığı kurutulmuş lavanta ve bir çorba kaşığı kurutulmuş limon balsamı dökmektir. Bu otlar böcek kovucu özellikleri ile bilinir.

Sivrisinekleri uzak tutun

Daha sonra kavanoza 100 ml% 96 etanol ekleyin. Etanol, bitkilerin aktif bileşenlerini ekstrakte eden ve kovucuyu daha etkili hale getirmeye yardımcı olan bir çözücü görevi görür. Kavanozu birkaç dakika dinlendirin ve bu arada, bir limonu dilimler halinde kesin ve daha önce eklenen malzemelerle birlikte kaba koyun.

Her şeyi iyice karıştırın ve karışımın 4 gün bekletilmesine izin verin. Bu süre zarfında, malzemelerin demlenmesine yardımcı olmak için kavanozu zaman zaman sallamayı unutmayın. 4 gün dinlendikten sonra, kavanozu tekrar açın ve içine 400 ml su dökün.

Bu noktada, kavanozun içeriğini bir süzgeç kullanarak filtreleyip bir sürahiye döküyoruz. Tüm bitki ve limon kalıntılarını çıkardığınızdan emin olun. İtici etkiyi yoğunlaştırmak için, birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin ve her şeyi iyice karıştırın.

Artık çözeltiyi bir sprey difüzörlü bir kaba dökmeye hazırsınız. Bu, doğal kovucunuzu potansiyel olarak sivrisinek ısırıklarına maruz kalan vücudun tüm bölgelerine kolayca uygulamanıza izin verecektir. Ayrıca evinizin köşelerinesivrisineklerin genellikle gizlendiği yerlere püskürtebilirsiniz.

Neden doğal bir kovucu seçmelisiniz?

Neden kimyasal kovucular yerine böyle doğal bir ilacı tercih etmelisiniz? İlk olarak, doğal kovucular sağlığınız ve çevre için daha güvenlidir. Birçok ticari ürün, cilt tahrişine ve diğer istenmeyen reaksiyonlara neden olabilecek DEET gibi zararlı kimyasallar içerir.

Ek olarak, doğal kovucuların üretimi ucuz ve eğlenceli olabilir, çünkü farklı bileşen kombinasyonlarını deneyebilir ve karışımınızı özelleştirebilirsiniz.

Sineklere ve sivrisineklere karşı doğal ilaç

Fakat bu doğal kovucu tam olarak nasıl çalışır? Lavanta ve limon balsamının yoğun kokuları, vücudumuz tarafından üretilen karbondioksit ve laktik asit gibi sivrisinekleri çeken kokuları maskeler. Ek olarak, limonlimonen içeriği sayesinde itici etkinin yoğunlaşmasına yardımcı olur.

Bu bileşenlerin kombinasyonusivrisinekleri uzaklaştıran ve size veya evinize yaklaşma olasılıklarını azaltan bir koku yaratır.

Bu nedenle, sinekleri ve sivrisinekleri uzak tutmanın doğal ve etkili bir yolunu arıyorsanız, bu DIY ilacını hazırlamayı deneyin. Sadece zararlı kimyasalların kullanımından kaçınmakla kalmayacak, aynı zamanda size işkence eden sinir bozucu böcekler olmadan yazın tadını çıkarabilirsiniz. Sivrisineklerle savaşmak için doğal ve sürdürülebilir bir yaklaşımla kendinize ve çevreye dikkat edin.