Press ESC to close

Sirke ile iz bırakmayan bir zemin temizleyici nasıl yapılır

Ev ürünleri bazen sağlığımıza olduğu kadar çevreye de zararlı olabilir. Bazı bileşikler toksik olabilir ve çok amaçlı deterjanları bazen alerjenik koruyucuları veya parfümleri kötüye kullanan birçok ürün. Bu nedenle temizlik ürünleri, daha az pahalı ve aynı derecede etkili olan ev yapımı deterjanlarla giderek daha fazla rekabet halindedir. Kendi ürününüzü yapmak, kullandığınız malzemelerden emin olmanızı sağlar ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Ev ürünlerinin bileşimi birçok kez belirtilmiştir ve CNRS’de toksikolog olan Fabrizio Pariselli, bunların gerçekten de yüzey aktif maddeler, bağlayıcı maddeler, ağartıcı türevleri ve hatta boyalar içerdiğini açıklamaktadır. Bu nedenle pek çok tüketici, endüstriyel ürünlere göre biraz daha sert ovalamak zorunda kalsanız bile, sirke-bikarbonat-limon üçlüsü, doğal ve çok etkili, kendini kanıtlamış ürünleri tercih etmiştir.

doğal temizlik ürünleri

Doğal temizlik ürünleri – Kaynak: spm

Zemin temizleme ürünümü nasıl hazırlarım?

Aşırı kimyasal kullanımından kaçınmak için bir alternatif arıyorsanız, burada kendi zemin temizleyicinizi yapmak için bir tarif var. Bu karışım, mükemmel sonuçları, rahatsız edici izler bırakmayan temiz ve parlak bir zemini garanti eder.

İçindekiler :

  • 250 ml beyaz sirke
  • 4 yemek kaşığı sıvı bulaşık sabunu
  • 1 yarım litre su
  • 1 sprey şişesi ile sprey

Hazırlık :

Su, sirke ve bulaşık deterjanını iyice karışmaları için plastik şişeye dökerek başlayın.

Kullanmak için doğrudan zemine püskürtebilir ve nemli bir bezle temizlemeye devam edebilirsiniz. Deterjanı özellikle fayans derzlerini temizlemek için daha da etkili hale getirmek istiyorsanız, birkaç yemek kaşığı kabartma tozu eklemekten çekinmeyin.

Ancak sirke ve bikarbonat arasındaki karışım efervesan reaksiyona neden olacağından ürünü birkaç saniye şişede bırakın. Kabartma tozu, yüzeyleri temizlemek için çok etkili bir doğal üründür, ayrıca tuvaletleri ve banyoyu temizlemek için kabartma tozunun da bir hilesi vardır.

Kendi ev ürünlerinizi yapmak için en iyi doğal malzemeler

Birçok insan bazen ev ürünlerine büyük meblağlar harcar. Onları evde kendiniz yapmak hem ekonomik hem de ekolojik bir çözüm olacaktır. Sağlığınıza zarar vermeden evinizin ışıl ışıl parlaması için kolayca kullanabileceğiniz ürünlerin listesi:

Beyaz sirke

Beyaz sirke limon veya siyah sabunla karıştırılabilir. Vinil zeminleriniz varsa, ikinci malzemeyi tercih edin. Bir kovayı suyla doldurun, yarım bardak beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı sıvı siyah sabun ekleyin.

siyah sabun

Siyah sabun kendini kanıtlamış çok amaçlı ve %100 ekolojik bir üründür. Her türlü zemini dezenfekte eder, yağdan arındırır ve parlatır. Bir kova suya bir çorba kaşığı siyah sabun dökün ve işiniz bitti.

Marsilya sabunu

Bir kovayı ılık suyla doldurun ve 2 yemek kaşığı Marsilya sabunu ekleyin. Bu seçkin ev dostu, hoş bir koku bırakır ve özellikle çok çabuk kirlenen muşamba için çok etkilidir.

Limon

Sert zeminleri parlatmak için ihtiyacınız olan tek şey limon suyu, 1 yemek kaşığı beyaz sirke, talaş halinde kesilmiş yarım Marsilya sabunu ve yaklaşık bir litre su. Müthiş bir ekolojik temizleyici elde etmek için tüm bu malzemeleri bir kovada karıştırın, zemini temizleyin ve sonuca hayran kalın! Ayrıca evinizi temizlemek için sıkılmış limonları yeniden kullanmanın bu 4 yolunu da inceleyin.

ev