Ütü evde en çok kullanılan cihazlardan biridir; doğru bakım için sadece sirke kullanın. Nasıl?

demir bakımı

Ütünüzün bakımı önemlidir. Bu cihazın yaygın kullanımı göz önüne alındığında, çoğunlukla kireçlenme ve filtrelerin ve buhar deliklerinin tıkanmasıyla ilgili çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir . Kazan ve tank içerisinde oluşan kireç birikintileri sorun teşkil eder ve ütünün düzgün çalışmasına zarar verir.

Sonuç olarak, iyi çalışmayan ve atılması gereken tıkanmış bir demir ortaya çıkar. Sirke kullanımı sayesinde bu sorunların önüne geçebilir, tankı ve tabağı iyice temizleyebilir, kireç birikimini önleyebiliriz . Bu sayede cihaz uzun ömürlü ve verimli performansa sahip olacaktır. Peki nasıl müdahale edilir?

Demir bakımı: Sirke ile uzun süre dayanır ve verimli olur

ütüyü sirkeyle temizlemek

Öncelikle sıcak su ve beyaz sirke ile bir solüsyon hazırlayıp yumuşak bir bezi ıslatıp ütünün dışını temizlemeniz gerekiyor. Temiz bir bezle kuruladıktan sonra plakayı aşındırıcı olmayan bir sünger kullanarak iyice temizleyebiliriz.

BU İÇERİĞİ AYRICA OKUYUN → İşte bu yüzden herkes tuvalete tuz atıyor: yaşananlar gerçekten etkileyici

Sirke ve kaba tuzu karıştırıp bir tür macun oluşturuyoruz, ardından süngerle tabağa sürerek mükemmel bir parlaklık elde ediyoruz. Bu çözüm, her türlü kir ve kabuklanmayı temizleyerek yüzeyi tamamen yağdan arındırır. Yumuşak bir bezle kurulayın.

BU İÇERİĞİ AYRICA OKUYUN → Bu malzemeyi kullandığımdan beri evim her zaman harika kokuyordu: siz de deneyin, göreceksiniz!

Beyaz sirke yerine limon suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz , özellikleri birbirine çok benzer. Ancak ütünün iç haznesini yarısı sıcak su, yarısı beyaz sirkeden yapılmış bir solüsyonla dolduralım. Ütüyü ısıtıp bir süre buharlıyoruz.

TELEGRAM KANALIMIZA ABONE OLMAK, VİDEOLARIMIZI VE HİKAYELERİMİZİ INSTAGRAM VE TİKTOK’TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Soğumasını bekleyin ve ardından içindekileri boşaltarak tüm kireci giderin. Sirke miktarını azaltarak işlemi ikinci kez tekrarlıyoruz ve ütü kireçlenmeden arınmış olacak. Bu işlemin ayda bir kez yapılması tavsiye edilir . Damıtılmış su kullanırsanız daha iyi olur.

BU İÇERİĞİ AYRICA OKUYUN → Yastıklarınızı güzelleştirmek için yalnızca tek bir hareketiniz yeterli: Bu yöntemi kullanın ve herkes sırrınızı bilmek isteyecektir

Plakayı temizlemek için diğer doğal malzemeleri de kullanabiliriz. Örneğin, soda bikarbonatı , özellikle taban biraz sıcaksa veya piyasada ütüyü temizlemek için özel olarak yapılmış mendiller varsa, yüzeye sürtünmek için mükemmeldir. Kısacası, ütüyü mükemmel tutmak ve yıllar boyu iyi performans göstermek çok fazla bir şey gerektirmez.