Banyo temizliği hakkında konuşurken birçok insan önemli bir kısmı gözden kaçırır: tuvalet tankı. Aslında pas, kireç, küf ve bakteri barındırabilir ve bunlar biriktikten sonra hoş olmayan kokular yayabilir ve tuvaletlerinizin düzgün çalışmasını etkileyebilir. Ancak tuvalet tankınızın içindeki kireci nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız endişelenmeyin! Tek ihtiyacınız olan biraz beyaz sirke. İşte nasıl.

 Beyaz sirke kullanarak tuvalet sifonunda gizlenmiş  kireç ve küf birikintilerini doğal olarak nasıl çıkaracağınızı öğrenin  . Bu görev hiç çaba gerektirmez ve size para kazandıracaktır!

Tuvalet tankını temizlemek için beyaz sirke nasıl kullanılır?

Sirke içerdiği asetik asit ve kireç çözücü özelliği sayesinde  çamaşır  suyuna mükemmel bir alternatiftir . Tuvalet ve banyolarınızı etkin bir şekilde temizlemek ve dezenfekte etmek için mükemmel bir üründür. Kimyasal içermemesi  ve  doğal bir antibakteriyel olmasının yanı sıra  küçük  kireç ve tartar kalıntılarını gideren bir asit solüsyonudur .

bakımsız tuvalet sarnıcı

Tuvalet tankınızı temizlemek için gerekenler:

  • Beyaz sirke
  • lastik eldivenler
  • Bir sünger
  • Bir fırçalama fırçası
beyaz sirke001

Klozetin kirecini beyaz sirke ile çözün: kabuklu kireçtaşı nasıl çıkarılır?

Tuvaletlerinizdeki kireçtaşı ve kireçten kurtulmak için artık  sağlığınıza ve çevreye zarar verebilecek kimyasalları satın almak için astronomik meblağlar harcamanıza gerek yok. Sadece bu basit, etkili ve hepsinden önemlisi doğal numarayı beyaz sirke ile uygulayın.

  • Tuvalete giden su kaynağını kapatın ve sifonu çekin.
  • Tankın 1/3’ünü dolduracak kadar su kaynatın.
  • Birkaç dakika soğumaya bırakın, ardından 250 ml ila 500 ml sirke ekleyin.
  • Karışımı tanka ve kasenin kenarlarına dökün ve birkaç saat (hatta gece boyunca) bekletin.
  • Ellerinizi kirden korumak için eldiven giyin.
  • Suyu boşaltın ve bir fırça veya sünger kullanarak kasenin içini yukarıdan aşağıya doğru iyice ovalayın.
Tuvalet tankının kireçten arındırılması

Kireç tabakası kalınsa , sirkeyi   tanka dökmeden önce ısıtın ve tuvalet fırçasıyla ovmadan   önce bir gece bekletin. (Yapışkan kalıntıları kazımak için bir spatula da kullanabilirsiniz)

Tuvaleti temizledikten sonra sirke kokusu nasıl giderilir?

Kapsamlı bir tuvalet temizliğinden sonra sirke gibi kokması tamamen normaldir. Bu nedenle, tuvaletinizin güzel kokması için aşağıdaki ipuçlarından birini seçmeniz yeterlidir:

Beyaz sirke kokusundan kurtulmak için uçucu yağlar

Banyonuzun taze kokmasını istiyorsanız  , suyla dolu tanka en sevdiğiniz uçucu yağdan birkaç damla koyun ve kalan sirke kokusunu gidermek için tuvaleti sifonu çekin.

Tuvalet kokusunu tazelemek için uçucu yağ

Tarçın infüzyonu ile sirke kokusunu ortadan kaldırın

Bir tencereye 2 yemek kaşığı tarçın, su koyun ve kısık ateşte ısıtın. Karışımı bir kaba dökün ve banyonuza yerleştirin. Sirke kokusunun kaybolması sadece birkaç dakika sürecek ve yerini tarçın aromasına bırakacaktır. Karanfil, vanilya özü veya diğer baharatları da kullanabilirsiniz.

Tuvalet kokusunu tazelemek için tarçın ve baharatlar

Beyaz sirke kullanımı, düzenli olarak maruz kalındığında toksik olabileceği ve sağlığınıza zarar verebileceği çok pahalı ev ürünleri kullanmak zorunda kalmadan tuvaletlerinizi derinlemesine ve doğal bir şekilde beyazlatmayı ve temizlemeyi mümkün kılar.

ev