Çamaşırlarınızı yıkamak için sıvı deterjan nasıl etkili kullanılır ve nereye koyulur? Soru sizi gülümsetebilir, ancak önemsiz olmaktan uzaktır. Düşündüğünüzün aksine, birçok insan (ve belki siz!) dikkatsizce aşırı kullanır ve her zaman doğru bölmeyi kullanmaz. Ancak akıllıca kullanırsanız sadece kıyafetlerinizin kalitesini korumakla kalmaz, çamaşır makinenizin ömrünü de uzatabilirsiniz. Çamaşırlarınızın kusursuz bir temizlik ve tazeliğe sahip olması için sıvı deterjanın cihazda doğru şekilde kullanılması önemlidir. İşte yapmaktan kaçınmanız gereken hatalar.

Zamanla, birçok insan çamaşırlarını yıkarken doğru refleksleri edindi. Ancak bazen aceleyle, istemeden de olsa bazı hatalar yapar ve kıyafetlerinizi düzgün yıkamazsınız. Çamaşır makinesini kullanırken alınması gereken bazı önlemler olduğunu anlamak önemlidir. Her zaman doğal olarak gelmez. Doğru programı, doğru sıcaklığı seçmek, giysileri malzeme ve renge göre sıralamak vb. için etiketlerdeki talimatları okumak çok önemlidir. Hangi deterjanın uygun olduğunu (toz, kapsül veya sıvı) ve özellikle hangi miktarın en etkili olduğunu belirlemek de önemlidir. Deterjan hangi bölmeye konulmalı, yumuşatıcı mı ağartıcı mı? Bunları doğrudan cihazın tamburuna dökmek daha mı iyi? Tüm bu sorular sıklıkla karşımıza çıkıyor ve zarar görmemek için doğru cevaplara sahip olmak gerekiyor. Çünkü hem çamaşırlarınıza hem de makinenin kendisine zarar vermek için gereken tek şey kötü kullanımdır.

Bazı hatalardan kaçınmak için deterjanı çamaşır makinesinde nasıl daha iyi kullanacağınızı öğrenin!

çamaşırları dökün

Çamaşır yıkamanın çocuk oyuncağı olduğunu kim söyledi? Bazı kurallara harfiyen uymazsanız ve iyi alışkanlıklar edinmezseniz, her zaman hoş olmayan sürprizler beklemek zorunda kalacaksınız.  Üstelik, “uygun” bir yıkamaya rağmen, bazen giysilerinizde inatçı beyaz lekeler veya haleler fark etmeniz tesadüf değildir  . Çamaşırlarınızı kötü kokan o garip kokuları ve çamaşır makinenizin sık sık arızalanmasını saymıyorum bile. Tüm bu rahatsızlıklar, yanlış veya aşırı çamaşır deterjanı kullanımından kaynaklanmaktadır.

Elbette, hiç kimse çamaşır makinesini kullanmayı gerçekten bilmediğini kabul etmek istemez. Ama bunda utanılacak bir şey yok. Kendi başına, bu cihaz oldukça karmaşıktır ve çoğu insan tarafından genellikle gözden kaçırılan bir dizi gizli özelliğe sahiptir.

Buradaki fikir, bazı ölümcül hatalar yapmaktan kaçınmak için çamaşır makinenizi daha iyi tanımaktır. Cihazın tüm inceliklerini iyi bir şekilde öğrendikten sonra, sinsice dolanacaksınız ve bu otomatik bir refleks haline gelecek. Özellikle de henüz kullanmaya başladığınız yeni bir cihaz söz konusu olduğunda. Ve dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler arasında elbette çamaşır deterjanı var. Bu sayede çamaşırlarınız makineden temiz ve taze olarak çıkar. Yine de doğru kullanmanız gerekiyor. Bu nedenle, bir yıkama döngüsü için yerini ve yeterli miktarı belirlemek önemlidir. Kendinize, doğru dozlarda kullanırsanız kıyafetlerinizin mükemmel şekilde temizleneceğini ve makinenizin tıkanmayacağını söyleyin. Ve doğru bölmeyi kullanmazsanız,

Çoğu durumda, otomatik makinelerin deterjan deposu üç bölmeye ayrılmıştır. Genel olarak, aşağıdaki gibi ayırt edilirler:

 • İlk bölme, çamaşırlar çok kirli olduğunda sıklıkla kullanılan “ön yıkama” programına benzer ürünlerle ilgilidir.
 • En küçük bölme yumuşatıcı veya yumuşatıcı içindir.
 • En büyük bölme toz ve sıvı deterjanlar için ayrılmıştır.

Bilmekte fayda  var : Ön yıkama, lekelerin kumaşlara yapışmaması ve yıkama sırasında kirli su olmaması için düşük sıcaklıkta gerçekleştirilen önemli bir işlemdir. Genel bir kural olarak, çok kirli çamaşırları yıkamak için toz deterjan kullanılması tavsiye edilir.

Toz deterjan çamaşır makinesine nereye konulmalı?

çamaşır makinesi kullan

Toz deterjan iki şekilde kullanılabilir: ya deterjan çekmecesine ekleyin ya da   file torba içinde doğrudan çamaşır makinesinin tamburuna koyun.  Birçok kişi, sıvı deterjandan daha kolay çözündüğü için toz deterjanı doğrudan küvete koymayı tercih eder. Tepside tamamen çözülmez ve çekmecede kalıntı kalır. Küvetteyken, yıkama döngüsünden önce çözünmesi için bolca zamanı vardır. Tabii ki, güvenli tarafta olmak ve en iyi sonuçları elde etmek için her zaman etiket talimatlarını izlediğinizden emin olun.

Tavsiyemiz  : Toz deterjan özellikle çok kirli beyaz çamaşırlar, özellikle pamuklular için uygundur. Klasik bir deterjan alırsanız özel bölmesine dökmenizi öneririz. Öte yandan, küçük kapsülleriniz varsa, bunları doğrudan cihazın tamburuna yerleştirebilirsiniz. Gerçekten de, bazı insanlar, israfı önlemek için halihazırda dozlanmış bu küçük topların etkinliğini tercih ediyor.

Çamaşır makinesinde sıvı deterjan nereye konulmalı?

Giysileri çamaşır makinesine koyun

Sıvı deterjan kullanımı kıvamına ve konsantrasyonuna bağlıdır.  Üreticiler, çamaşır  yıkamak için sıvı deterjanı toz deterjanla aynı bölmeye koymanızı önerir  . Lütfen sıvı deterjanın ön yıkama için tasarlanmadığını unutmayın.

Kullandığınız sıvı deterjan viskoz ise, tüm çamaşırları içine koyduktan sonra doğrudan çamaşır makinesinin küvetine dökmek daha iyidir. Bu deterjanı tepsiye döktüğünüzde, çok sıvı olanın aksine çok yavaş akabileceğini unutmayın.

Ne kadar sıvı deterjan kullanmalısınız?

Otomatik çamaşır makineleri ile ilgili olarak, uzmanlar daha çok köpük oluşturmayan deterjanların kullanılmasını tavsiye eder.

Genellikle, ürünün önerilen tüketimi deterjanların ambalajlarında belirtilir. Ancak çamaşır yıkamak için standart dozaj şu şekildedir: 1 kg kirli çamaşır için 1 yemek kaşığı deterjan. Yani çamaşır makinesinin kapasitesi 5 kg ise ancak siz yarısına kadar doldurursanız 2-3 yemek kaşığı deterjan yeterlidir.

İşleri basitleştirmek için yine de bir deterjan dağıtıcısı kullanabilirsiniz. Yıkama döngüsüne bağlı olarak yeterli miktarı, sudaki kireç seviyesini ve kirli çamaşır miktarını belirlemenizi sağlar. Aşırı dozda deterjanın hem kıyafetlerinize, hem çamaşır makinenize hem de çevreye zararlı olduğunu hatırlatırız. Ayrıca çamaşırlarınız çok kirliyse, ürünlerin kullanımını sınırlamak için uzmanlar her zaman ön yıkamaya öncelik vermenizi önerir.

Hangi deterjan seçilir: sıvı mı toz mu?

Sıklıkla gelen soru bu. Ve görüşler çok bölünmüştür: bazılarının tercihi vardır, diğerleri karar veremez. Gerçekte, verimlilik açısından, dezavantajları olduğu kadar çok avantajları olduğunu bilerek, iki deterjan buna değer olabilir. Güçlü ve zayıf yönlerine biraz daha ışık tutmaya çalışacağız.

Toz deterjan tercih ederseniz:

 • Yukarıda belirtildiği gibi, bu deterjan çok kirli çamaşırlar için idealdir. Beyazlatma gücü, tüm parlaklıklarını koruyan beyaz giysiler (veya açık tonlar) için özellikle uygundur. Zamanla ortaya çıkan tüm sarımsı izleri kaldıracaktır. Ancak, renkleri matlaştırabileceğinden, renkli ketenlerde kullanmamak daha iyidir.
 • Bu toz, en karmaşık lekeleri (kahve, yağ, kan vb.) çıkarmada da çok güçlüdür. Ayrıca yüksek sıcaklıklar (60 ila 90°C) için uygundur ve pamuklu kumaşlarda çok etkilidir.
 • Tepside iyi çözünmeyebilir, kalıntı oluşturabilir ve çamaşırlarda beyaz lekelere neden olabilir.
 • Ekolojik ve koruyucu içermeyen toz deterjan hassas ciltler için mükemmeldir. Ayrıca bu deterjan sıvı deterjana göre daha ekonomiktir.

Sıvı deterjan tercih ederseniz:

 • Düşük sıcaklıklarda çok etkilidir, hassas ve sentetik tekstiller için mükemmel şekilde uygundur. Renkli çamaşırlar için en uygun deterjandır.
 • Bu deterjan kolayca çözülür ve giysilerde beyaz iz bırakmaz.
 • Bununla birlikte, parfüm ve koruyucu maddeler içerdiğini unutmayın.
 • Ayrıca kanalları tıkama ve kötü kokuların oluşmasını tetikleme riski taşır.

Ne olursa olsun, uzmanlar önemli bir noktada ısrar ediyor: formatın çok fazla etkisi yok, her şeyden önce aşırı doz genellikle sorun yaratıyor. Toz veya sıvı olsun, fazla deterjan cihazın tıkanmasından ve giysilere zarar vermesinden doğrudan sorumludur. Bu yüzden deterjanı aşırı kullanmamaya dikkat edin!

ev