Yaz ve sıcağın gelmesiyle birlikte evimiz sivrisinekler ve diğer can sıkıcı böcekler tarafından hedef alınır. Neyse ki, sivrisinekleri uzak tutmamıza yardımcı olan çok etkili, doğal ve ucuz yöntemler var. Bu sayede açık havada, bahçede veya terasta sessiz akşamların tadını sorunsuz bir şekilde çıkarabiliyoruz. Sivrisinekleri evinizden nasıl uzak tutabileceğinizi öğrenin.

Sirke spreyi yap

Sirke, yalnızca tariflerinizin lezzetini arttırmak için değil, aynı zamanda başka amaçlar için de olmazsa olmaz bir malzemedir. Örneğin, sirke harika bir sivrisinek kovucudur. Böcekleri evinizden uzak tutmak için sirke spreyi yapmanızı öneririz. Şunlara ihtiyacınız olacak:

  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • 1 sprey şişesi
  • 30 damla okaliptüs veya limon otu esansiyel yağı

Tüm malzemeleri aldıktan sonra çözeltiyi hazırlamaya devam edin. Sirkeyi su ve uçucu yağ ile karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine dökün ve sihirli karışımı cildinize, pencerelerin yanına veya kapıların yanına püskürtün. Bu sayede tüm sivrisinekleri evinizden uzak tutmuş olursunuz.

Sirkeden bir tuzak yapın

Sivrisineklere karşı çok etkili bir bileşen olan sirkeyi her zaman kullanarak gerçek bir tuzak da yapabilirsiniz. İşte ihtiyacınız olan şeyler ve bunu nasıl yapabileceğiniz:

  • 1 Plastik şişe: Boş bir şişeyi geri dönüştürün ve üstünü kesin.
  • Mischia aceto e vino: riempi il fondo della bottiglia con una miscela fatta di aceto di mele e vino rosso.
  • Metti nella bottiglia l’estremità tagliata: Ribalta la parte superiore che hai tagliato e inseriscila dentro la bottiglia, in questo modo, formerai una sorta di imbuto.
  • Fissa bene la bottiglia: utilizza del nastro adesivo o degli stuzzicadenti per fissare bene le due parti della bottiglia.
  • Tuzağı yerleştirin: Tuzağı daha fazla sivrisineğin yaklaşabileceği alanlara yerleştirin.

Güçlü sirke kokusu, şişeye girecek ve sıkışacak olan sivrisinekleri çekecektir. Bu şekilde, artık dışarı çıkamayacaklar ve sizi sokma riskini almayacaksınız.

Sirkenin özellikleri ve faydaları

Sirke mükemmel özelliklere sahiptir ve vücudumuza sayısız fayda sağlar. Örneğin, günde küçük bir doz sirke tüketmek vücudun pH dengesinin korunmasına yardımcı olur, sindirime yardımcı olur ve metabolizmayı iyileştirir. Sirke aynı zamanda harika bir antibakteriyel ve mükemmel bir doğal antienflamatuardır. Ayrıca salatalarda veya diğer lezzetli yemeklerde asla eksik olamayacak bir üründür.

Sirke aynı zamanda evi temizlemek için ideal bir çözümdür. Aslında, sadece sirke kullanarak kimyasalların satın alınmasından tasarruf edebilirsiniz.

ev